návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Cibule je česnek. Poznáte to, když rostliny vykvetou

matoušhartman , Vydáno: 30.04.2021
cibule je česnek
Autor: iStock cibule je česnek
Asi málokoho napadne, že dva nejoblíbenější druhy zeleniny snad v každé světové kuchyni si jsou příbuzné. Vypadají přeci rozdílně. Jenže jak česnek kuchyňský, tak cibule kuchyňská spadají do stejného rodu česnek, latinsky Allium.

reklama

Když si cibuli a česnek přineseme z obchodu, jejich příbuznost jen tak nezjistíme. Na první pohled se liší, a pokud nejsme zkušení zahradníci, vlastně nás ani nenapadne rostliny porovnávat. To, že patří do stejného rodu, zjistíme, když rostliny vykvetou.

Česnek a cibule mají podobné květy

Květenství rostlin z rodu česnek jsou kulovitého tvaru. Květy mají většinou šest okvětních lístků a vyskytují se v barvách od bílé po temně fialovou. Květenství mohou být různě velká a přitahují užitečný hmyz, rostliny rodu česnek patří mezi medonosné rostliny.

Květenství česneku a cibule
Autor: iStock Květenství česneku a cibule

Pórek a pažitka také patří mezi česneky

Do rodu česnek spadají i další oblíbené druhy zeleniny, například pórek nebo pažitka, která roste i divoce v české přírodě. Jelikož už víme, že do rodu česnek spadá cibule, nikoho nepřekvapí, že sem patří také oblíbená šalotka.

Česnek

Jak a kdy sázet česnek? Toto je 6 nejlepších druhů pro pěstování

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

Rod česnek (Allium)

Rod spadající do čeledi amarylkovitých čítá přes 500 různých druhů rostlin, z toho je v české přírodě doma třináct druhů včetně pažitky. Spadá sem také velice populární medvědí česnek, jehož listy se sbírají v dubnu před tím, než rostlina vykvete.

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

Léčivou sílu česneku medvědího(Allium ursinum); prý využívali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení.

Z medvědího česneku uděláte tinkturu i med, který funguje jako přírodní antibiotikum

reklama

Článek je zařazen v: cibule , česnek , pažitka , šalotka , pórek

reklama

Přečtěte si také