Cibule je česnek. Poznáte to, když rostliny vykvetou

Asi málokoho napadne, že dva nejoblíbenější druhy zeleniny snad v každé světové kuchyni si jsou příbuzné. Vypadají přeci rozdílně. Jenže jak česnek kuchyňský, tak cibule kuchyňská spadají do stejného rodu česnek, latinsky Allium.

Když si cibuli a česnek přineseme zobchodu, jejich příbuznost jen tak nezjistíme. Na první pohled se liší, a pokud nejsme zkušení zahradníci, vlastně nás ani nenapadne rostliny porovnávat. To, že patří do stejného rodu, zjistíme, když rostliny vykvetou.

Česnek a cibule mají podobné květy

Květenství rostlin zrodu česnek jsou kulovitého tvaru. Květy mají většinou šest okvětních lístků a vyskytují se vbarvách od bílé po temně fialovou. Květenství mohou být různě velká a přitahují užitečný hmyz, rostliny rodu česnek patří mezi medonosné rostliny.

Pórek a pažitka také patří mezi česneky

Do rodu česnek spadají i další oblíbené druhy zeleniny, například pórek nebo pažitka, která roste i divoce včeské přírodě. Jelikož už víme, že do rodu česnek spadá cibule, nikoho nepřekvapí, že sem patří také oblíbená šalotka.

Rod česnek (Allium)

Rod spadající do čeledi amarylkovitých čítá přes 500 různých druhů rostlin, ztoho je včeské přírodě doma třináct druhů včetně pažitky. Spadá sem také velice populární medvědí česnek, jehož listy se sbírají vdubnu před tím, než rostlina vykvete.

Sdílejte článek
Štítky cibule rostliny česnek zelenina pórek šalotka pažitka česnek medvědí pažitka pobřežní cibule kuchyňská pór zahradní česnek kuchyňský medonosná rostlina cibule šalotka

Přečtěte si také