reklama

Jak pěstovat jablečník, léčivou rostlinu, která pomůže s trávením, kašlem a imunitou

Lenka Valjentová
14. dubna 2020
Jablečník obecný pomáhá zejména při problémech s trávením, posilováním přirozené imunity a je uznávaným domácím lékem proti kašli. Má příjemnou jablečnou vůni, zřetelnou zejména při rozetření listů mezi prsty. U nás ji ve volné přírodě najdeme jen v suchých oblastech, takže nejlepší řešením je vypěstovat tuhle zajímavou léčivou bylinku ze semínek na zahradě nebo v truhlíku na balkoně a my vám prozradíme jak na to.
reklama

Jablečník obecný(Marrubium vulgare) jeléčivá rostlinazčeledihluchavkovité(Lamiaceae), podobně jako dobromysl obecná,mateřídouška obecná,šalvěj lékařská,rozmarýn lékařskýnebo tymián obecný. Jablečník je vytrvalá 50–60 cm vysoká bylina, vhorní části rozvětvená. Listy jsou na líci měkce chlupaté, na rubu šedé až bílé plstnaté, na okraji vroubkované. Malé bílé květy obsahují hodně nektaru, je to bylina oblíbená u včelařů,protože tvořínektari za suchého počasí. Kvete od června do září. Jablečník pochází ze Středomoří, u nás roste planě jen vsuchých oblastech, takže nejlepším řešením je vypěstovat tuhle léčivou bylinku ze semínek na zahradě nebo v truhlíku na balkoně.

6 pravidel pěstování jablečníku obecného

 1. Jablečník má rád teplé a slunné místo chráněné před větrem. Vyhovuje mu lépe sušší podnebí.
 2. Dobře poroste v lehké, dobře propustné půdě s dostatkem živin.
 3. Jablečníku se daří na slunečném záhoně, na skalkách a štěrkovitých či písčitých stráních, v nádobách na jižně a jihozápadně orientovaných balkonech či parapetech.
 4. Osivo vyséváme v dubnu, při klíčení musí mít jablečník dostatek vláhy. Při teplotě 15–20 °C vyklíčí za 14 až 18 dnů. Rostlinky přepichujeme do truhlíků do sponu 3 x 3 cm.
 5. Předpěstované sazenice vysazujeme vkvětnu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, na vzdálenost 40–50 cm do řádků širokých 50 cm.
 6. Jablečník můžeme také vysévat přímo na záhon vkvětnu, vzrostlé rostlinky vyjednotíme do sponu 50 x 20–50 cm.

Kdy jablečník pomůže

Nať jablečníku obecného obsahuje zejména třísloviny, živici, silice, hořčiny marubin a marubiin, saponiny, slizovité látky, vosky, sacharidy a vitamin C. Jablečník aktivuje přirozenou obranyschopnost organismu a podporuje detoxikaci. Příznivě působí na dýchací cesty – pomáhá při odkašlávání přikašliznachlazení, ale také při chronické bronchitidě,laryngitidě i bronchiálním astmatu. Používá se při srdečních neurózách (arytmie, zrychlený a nepravidelný tep) a lze ho využít při léčbě vysokého krevního tlaku. Jablečník má blahodárný vliv na trávicí ústrojí, podporuje trávení, má mírně projímavé účinky, působí svíravě a proti nadýmání, pomáhá při chorobách žlučníku (ovlivňuje tvorbu žluči) a vedle toho podporuje činnost jater a sleziny.

Jak jablečník používat

Vnitřně se podává nejčastěji ve formě nálevu. Zevně se používá ve formě obkladů nebo koupelí při špatně se hojících hnisavých ranách, protože má protizánětlivé účinky. Jablečníková mast (postup je stejný jako při přípravěměsíčkové masti) se přikládá na ztvrdlou pokožku, hnisavé a těžce se hojící rány. Obklady zčerstvě podrcené natě se přikládají na pohmožděniny.

Jablečníkový čaj pro lepší trávení

Ingredience

 1. 2 lžičky sušeného jablečníku (4 lžičky čerstvé)
 2. 1 lžička sušené máty nebo meduňky (2 lžičky čerstvé)
 3. 250–280 ml vroucí vody
 4. med podle chuti

Postup

Bylinu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme. Nálev pijeme vlažný, velkými doušky ráno a večer. Čaj z jablečníku je až hodně hořký, proto se doporučuje osladit medem.

Použití

Jablečníkový čaj pijeme vlažný dvakrát až třikrát denně, když máme problémy se zažíváním, především působí proti nechutenství, nadýmání a zácpě. Pomáhá také při kašli, zánětu průdušek a dýchavičnosti.

Domácí sirup proti kašli

Ingredience

 1. 200–220 g suché natě jablečníku obecného
 2. 1,5 l vody
 3. 1 kg přírodního cukru

Postup

Jablečník zalijeme studenou vodou a necháme nejméně 24 hodin macerovat. Pak scedíme, byliny vymačkáme, Do tekutiny přidáme cukr a pomalu za stálého míchám vaříme do zhoustnutí. Skladujeme v chladu.

Použití

Na podporu odkašlávání užíváme třikrát denně jednu lžičku sirupu.

5 tipů, jak na sklizeň a sušení jablečníku

 1. Nať jablečníku je nejvhodnější sklízet těsně před květem, při výšce natě 35–40 cm, kvetoucí nať má nižší léčivé účinky.
 2. Nať ořezáváme za slunečného a teplého dne. Necháme strniště 5–10 cm, jinak jablečník špatně obrůstá.
 3. Sušíme ve stínu nebo sušárně při teplotě do 35 °C.
 4. Správně usušený jablečník má zelenou nebo šedozelenou barvu, voní po jablkách a má hořkou, poněkud ostrou chuť.
 5. Nať můžeme také zamrazit nebo zamrazit jen otrhané lístky.

Jablečník je bylina se silou blesku

V germánské mytologii symbolizuje jablečník rostlinnou bytost zasaženou bleskem boha Donara namísto člověka, který ztratil víru v boha. Od té doby má v sobě jablečník sílu blesku. Je zasvěcen bohu Horovi (nebeský bůh) a Donarovi (bůh hromu). Znamením jeho spojení sHorem je jeho anglický název Horehound. Jablečníku je přisuzováno zvláštní spojení se skřítky, elfy, rusalkami a vílami, které majíslabost pro jeho bílé kvítky. Jablečník údajně chrání před jednáním v rozporu se svědomím. Pro uvolnění síly blesku (symbolu pro rychlé vnuknutí) je třeba rozdrtit semena jablečníku a nosit je v bílém váčku kolem krku.

Lenka Valjentová

Mohlo by vás tak zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: bylinkykašelbalkonbylinatráveníléčivé bylinyJablečník obecný (Marrubium vulgare)jablečník pěstováníjablečník léčivá rostlinajablečník léčí kašeljablečník pomáhá tráveníjablečník imunitaimunní systémdobromysl obecnározmarýn lékařskýjablečníkjablečník obecný
reklama