Jablečník pomůže s kašlem, trávením i imunitou. Udělejte si z hořké bylinky čaj a sirup
Jablečník obecný je především uznávaným domácím lékem proti kašli a pomocníkem při problémech s trávením a posilováním imunity. Má příjemnou jablečnou vůni, zřetelnou zejména při rozetření listů mezi prsty, ale chutná hodně hořce. U nás jablečník ve volné přírodě najdeme jen v jižních a suchých oblastech, takže se vyplatí pěstovat tuhle zajímavou léčivou bylinku na zahradě nebo v květináči na balkoně. Udělejte si z hořké bylinky čaj a sirup.
Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovité(Lamiaceae), podobně jako dobromysl obecná, mateřídouška obecná, šalvěj lékařská, rozmarýn lékařský nebo tymián obecný.
Jak vypadá jablečník
- Jablečník je vytrvalá, 50–60 cm vysoká bylina, v horní části rozvětvená. Listy jsou na líci měkce chlupaté, na rubu šedé až bílé plstnaté, na okraji vroubkované.
- Malé bílé květy obsahují hodně nektaru. Je to bylina oblíbená u včelařů, protože tvoří nektar i za suchého počasí. Kvete od července až do září.
Pěstování jablečníku
Jablečník pochází ze Středomoří, u nás roste planě jen v suchých oblastech, takže nejlepším řešením je vypěstovat tuhle léčivou bylinku ze semínek na zahradě nebo v truhlíku na balkoně či okenním parapetu.
- Jablečník má rád teplé a slunné stanoviště chráněné před větrem. Vyhovuje mu lépe sušší podnebí.
- Jablečníku se daří na slunečném záhoně, na skalkách a štěrkovitých či písčitých stráních, v nádobách na jižně a jihozápadně orientovaných balkonech či parapetech.
- Dobře poroste v lehké, dobře propustné půdě s dostatkem živin.
- „Semínka jablečníku vyséváme v dubnu, při klíčení musí mít jablečník dostatek vláhy. Při teplotě 15–20 °C vyklíčí za 14 až 18 dnů. Rostlinky přepichujeme do truhlíků do sponu 3 x 3 cm. Předpěstované sazenice vysazujeme v květnu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, na vzdálenost 40–50 cm do řádků širokých 50 cm,“ radí pěstitel Jan Prášil.
- Jablečník můžeme také vysévat přímo na záhon v květnu, vzrostlé rostlinky vyjednotíme do sponu 50 x 20–50 cm.
Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je léčivá rostlina Zdroj: SEMO
Co léčí jablečník
Nať jablečníku obecného obsahuje zejména třísloviny, silice, hořčiny, saponiny, slizovité látky, sacharidy a vitamin C. Lístky jablečníku sice voní po jablku, ale chutnají opravdu hodně hořce.
„Jablečník se v lidové medicíně využívá především na dýchací cesty – pomáhá při odkašlávání při kašli z nachlazení, ale také při chronické bronchitidě, laryngitidě i bronchiálním astmatu,“ uvádí bylinkář Martin Kolár. Také dokáže aktivovat přirozenou obranyschopnost organismu a podporovat detoxikaci. Používá se i při srdečních neurózách (arytmie, zrychlený a nepravidelný tep) a lze ho využít při léčbě vysokého krevního tlaku.
„Jako všechny hořké byliny má i jablečník blahodárný vliv na trávicí ústrojí, podporuje trávení, má mírně projímavé účinky, působí svíravě a proti nadýmání, pomáhá při chorobách žlučníku (ovlivňuje tvorbu žluči) a vedle toho podporuje činnost jater a sleziny,“ dodává bylinkář.
PŘEČTĚTE SI: 7 nejlepších domácích sirupů proti kašli a rýmě
Jak jablečník používat
„Vnitřně se podává nejčastěji čaj ve formě nálevu, čaj z jablečníku je opravdu hodně hořký, proto je dobré ho osladit kapkou medu. Proti kašli doporučuji užívat jablečníkový sirup,“ říká M. Kolár. Zevně se používá ve formě obkladů nebo koupelí při špatně se hojících hnisavých ranách, protože má protizánětlivé účinky. Jablečníková mast (postup je stejný jako při přípravě měsíčkové masti) se přikládá na ztvrdlou pokožku, hnisavé a těžce se hojící rány. Obklady z čerstvě podrcené natě se přikládají na pohmožděniny.
Nežádoucí účinky
Jablečník obecný nemá žádné vedlejší účinky, avšak jako podobně hořké byliny nepodáváme jej v příliš velkých dávkách a dlouhodobě.
Jablečníkový čaj (nálev)
Ingredience
- 2 lžičky sušeného jablečníku (4 lžičky čerstvé)
- 1 lžička sušené máty nebo meduňky (2 lžičky čerstvé)
- 250–280 ml vroucí vody
- med podle chuti
Postup
Byliny zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme. Nálev pijeme vlažný velkými doušky ráno a večer. Podle chuti osladíme medem.
Užívání
Jablečníkový čaj pijeme vlažný dvakrát až třikrát denně, když máme problémy se zažíváním, především působí proti nechutenství, nadýmání a zácpě. Pomáhá také při kašli, zánětu průdušek a dýchavičnosti.
Jablečníkový sirup proti kašli
Ingredience
- 200–220 g suché natě jablečníku obecného
- 1,5 l vody
- 1 kg přírodního cukru
Příprava
Jablečník zalijeme studenou vodou a necháme nejméně 24 hodin macerovat. Pak scedíme, byliny vymačkáme. Do tekutiny přidáme cukr a pomalu za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Skladujeme v chladu.
Užívání
Na podporu odkašlávání užíváme třikrát denně jednu lžičku sirupu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Máta uleví při nachlazení a navodí dobrou náladu. Jak tuhle mentolovou bylinku pěstovat
Sklizeň a zpracování jablečníku
- Nať jablečníku je nejvhodnější sklízet těsně před květem nebo kvetoucí při výšce natě 35–40 cm.
- Nať ořezáváme za slunečného a teplého dne. Necháme strniště 5–10 cm, jinak jablečník špatně obrůstá.
- Sušíme ve stínu nebo sušárně při teplotě do 35 °C.
- Správně usušený jablečník má zelenou nebo šedozelenou barvu, voní po jablkách a má hořkou, poněkud ostrou chuť.
- Nať můžeme také zamrazit nebo zamrazit jen otrhané lístky.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, pěstitel Jan Prášil, cs.wikipedia.org, bylinkyprovsechny.cz,