Lnice květel je stará léčivá bylina. Pomůže s ledvinami, žlučníkem i hemoroidy a křečovými žilami
Lnice květel nebo taky lnice obecná (Linaria vulgaris) je vytrvalá, okolo 40 cm vysoká bylina, vyhánějící z plazivého oddenku větší počet přímých, hustě olistěných lodyh s přisedlými střídavými listy. Sytě žluté květy mají na vyklenutém patře spodního pysku oranžovou korunu s dlouhou ostruhou. Jsou seskupeny do hustého koncového hroznu, který se s postupným odkvétáním protahuje. Kvete většinou od června do konce září až října.

Lnice 2 Zdroj: pixabay.com
Lnice květel roste hojně na slunných a suchých místech, nejčastěji na okrajích cest, v příkopech, na hrázích, na železničních náspech a často i jako obtížný plevel na polích a zahrádkách, kde se pomocí oddenků i semeny (jedna rostlina nese průměrně 30 000 semen) rychle rozmnožuje.

Lnice 3 Zdroj: istock.com
6 tipůna sběr, sušení askladování lnice
- Pro léčebné účely se od června do října sbírá kvetoucí nať, nejlépe když rozkvétají spodní květy hroznu a vršek má ještě poupata.
- Utrhnout se nenechá snadno, a tak je lépe se vybavit nůžkami nebo nožem. Nejvhodnější je seřezávat nať asi 10 cm nad zemí.
- Kvetoucí nať lnice květel sušíme na stinném, dobře větraném místě do teploty 35–40 °C, nejlépe v zavěšenýchmalých svazcích, lze ji sušit i ve slabých vrstvách.
- Při umělém sušení nesmí být teplota vyšší než 50 °C.
- Správně usušená bylina si musí uchovat původní zbarvení – svěže zelená se sytě žlutými květy. Při nedokonalém sušení zmavne. Je bez pachu a má hořkou chuť.
- Dobře ji uskladníte nejlépe v tmavých skleněných lahvích, aby květy nezvlhly a nezhnědly.
Lnicepomáháléčitžlučník, ledviny či prostatu
Z účinných látek lnice květel obsahuje organické kyseliny, fytosteroly, třísloviny, pektin, flavonoidy, alkaloid peganin a minerální látky.Od středověku má lnice v lidovém léčitelství své pevné místo v léčbě jater, žlučníku, ledvin, žaludku a močového měchýře. Zevně se osvědčila na hemoroidy, vředy, oční záněty a proti svrabu.
Lnice květel působí protizánětlivě, má močopudné účinky, podporuje vylučování žluče, snižuje křehkost cév, má také projímavéúčinky. Pomáhá při zánětech žlučníku, ledvin, prostaty a močového měchýře, při žloutence, překyselení žaludku a pálení žáhy.Podporuje léčbu dvanácterníkových a žaludečních vředů, změkčuje stolici, i proto je oblíbeným projímadlem. Tlumí křečovité bolesti při kolikách nejrůznějšího původu, například přižlučníkových nebo ledvinových kamenech.
Léčivý nálev z lnice se nevyznačuje příliš dobrou chutí, a proto se většinou kombinuje s bylinami podobných léčivých účinků, ale podstatně lepší chuti, jako jsou meduňka, řepík, máta, měsíček nebo třezalka. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě a v těhotenství.

Lnice 4 Zdroj: istock.com
Starý recept na léčivý čaj
Ingredience
- 1 díl sušené lnice květel
- 1 díl řepíku lékařského nebo třezalky tečkované
- 250 ml vroucí vody
Postup
Byliny smícháme, odebereme 1 vrchovatou lžičku směsi, zalijeme vodou a necháme 15 až 20 minut vyluhovat. Scedíme.
Použití
Čaj pijeme teplý až vlažný dvakrát denně po jídle nebo toto množství vypijeme během dne po doušcích.
Lnice proti hemoroidům a křečovým žilám
Zevně se aplikuje na bolestivé, hnisající a krvácející rány. Účinně napomáhá léčbě hemoroidů, křečových žil, bércových vředů, ale i zánětů očních spojivek (spolu se světlíkem a heřmánkem). Hojení vředů a zanícených ran podporuje dobře omytá čerstvá nať přiložená na bolavé místo pod obvaz. Před použitím nať mírně naklepeme, aby pustila šťávu.

Lnice 6 Zdroj: istock.com
Mléčný odvar na křečové žíly
Ingredience
- 20 g sušené nebo 40–50 g čerstvélnice květel
- 300–400 ml plnotučného mléka
Postup
Bylinku zalijeme mlékem, necháme přejít varem, sejmeme a necháme 10–20 minut vyluhovat.
Použití
Nejčastěji se doporučuje jako obklad zmírňující zánětlivá onemocnění žil – do vlažného nebo studeného odvaru namočíme měkkou látku nebo gázu a přikládáme podle potřeby na postižené místo. Může se také přidat do koupele při hemoroidech.

Lnice 5 Zdroj: istock.com
Mast proti hemoroidům
Ingredience
- 40 g nadrobno nasekané lnice
- 60 ml vysokoprocentního (min. 50%) alkoholu
- 100 g čistého vepřového sádla
Postup
Bylinku přelijeme alkoholem, necháme 7–10 dnů macerovat. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo hodně husté sítko. Pečlivě promícháme s mírně rozehřátým sádlem a uložíme na chladném a tmavém místě.
Použití:
Mast slouží k zevnímu použití při hemoroidech, pomáhá také při křečových žilách. Aplikujeme jednou až dvakrát denně.