Lnice květel je stará léčivá bylinka. Pomůže se žlučníkem, hemoroidy i křečovými žilami
Lnice květel, nepřehlédnutelná žlutooranžová ozdoba slunných mezí a příkopů, je prastará léčivá rostlina. Od středověku měla lnice květel v léčitelství své pevné místo v léčbě ledvin, žaludku a močového měchýře, hemoroidů, vředů, očních zánětů a svrabu.
Lnice květel nebo taky lnice obecná (Linaria vulgaris) je vytrvalá, okolo 40 cm vysoká bylina, vyhánějící z plazivého oddenku větší počet přímých, hustě olistěných lodyh s přisedlými střídavými listy. Lnice květel roste hojně na slunných a suchých místech, nejčastěji na okrajích cest, v příkopech, na hrázích, na železničních náspech a často i jako obtížný plevel na polích a zahrádkách, kde se pomocí oddenků i semeny (jedna rostlina nese průměrně 30 000 semen) rychle rozmnožuje.
Kdy kvete lnice květel
Bylina kvete většinou celé léto, konkrétně od června do října. Upoutá především svým nápadným květenstvím, které tvoří až 50 žlutooranžových květů. Sytě žluté květy mají na vyklenutém patře spodního pysku oranžovou korunu s dlouhou ostruhou. Jsou seskupeny do hustého koncového hroznu, který se s postupným odkvétáním protahuje.
Sběr a sušení lnice
- Pro léčebné účely se od června do října sbírá kvetoucí nať, nejlépe když rozkvétají spodní květy hroznu a vršek má ještě poupata.
- Utrhnout se nenechá snadno, a tak je lépe se vybavit nůžkami nebo nožem. Nejvhodnější je seřezávat nať asi 10 cm nad zemí.
- Kvetoucí nať lnice květel sušíme na stinném, dobře větraném místě do teploty 35–40 °C, nejlépe v zavěšených malých svazcích, lze ji sušit i ve slabých vrstvách.
- Při umělém sušení nesmí být teplota vyšší než 50 °C.
- Správně usušená bylina si musí uchovat původní zbarvení – svěže zelené se sytě žlutými květy. Při nedokonalém sušení ztmavne. Je bez pachu a má hořkou chuť.
- Dobře ji uskladníte nejlépe v tmavých skleněných lahvích, aby květy nezvlhly a nezhnědly.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Jak zklidnit rozbouřený žlučník: Pomoct můžou i správné bylinky a úprava jídelníčku
Lnice květel účinky
Z účinných látek lnice květel obsahuje organické kyseliny, fytosteroly, třísloviny, pektin, flavonoidy, alkaloid peganin a minerální látky. Lnice květel působí protizánětlivě, má močopudné účinky, podporuje vylučování žluče, snižuje křehkost cév, má také projímavé účinky.
Na co je dobrá lnice
„Od středověku má lnice květel v lidovém léčitelství své pevné místo v léčbě žlučníku, ledvin, žaludku a močového měchýře. Užívá se obvykle ve formě čaje a lihového extraktu (tinktury). Pomáhá při zánětech žlučníku, ledvin, prostaty a močového měchýře, při žloutence, překyselení žaludku a pálení žáhy. Podporuje léčbu dvanácterníkových a žaludečních vředů, změkčuje stolici, i proto je oblíbeným projímadlem. Není bez zajímavosti, že po staletí sloužila lnice jako obrana před neštěstím a dávala se do kolébky, aby narozené dítě chránila před nemocemi,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár. Tlumí křečovité bolesti při kolikách nejrůznějšího původu, například při žlučníkových nebo ledvinových kamenech.
Zevně je výbornou bylinou při cévní nedostatečnosti, která se projevuje například křečovými žilami, bércovými vředy, hemoroidy nebo popraskanými žilkami. Osvědčila se při léčbě zánětů očních spojivek (spolu se světlíkem a heřmánkem) a svrabu. „Hojení vředů a zanícených ran podporuje dobře omytá čerstvá nať přiložená na bolavé místo pod obvaz. Před použitím nať mírně naklepeme, aby pustila šťávu,“ radí bylinkář.
„Léčivý čaj z lnice se nevyznačuje příliš lahodnou chutí, a proto se většinou kombinuje s bylinami podobných léčivých účinků, ale podstatně lepší chuti, jako jsou meduňka, řepík, máta, měsíček nebo fenyklová semínka či dobromysl,“ upozorňuje M. Kolár. Lnice květel se nedoporučuje užívat dlouhodobě, v těhotenství a při kojení.
Čaj pijeme teplý až vlažný dvakrát denně po jídle nebo toto množství vypijeme během dne po doušcích. Zdroj: iStock
Starý recept na čaj
Ingredience
- 1 díl sušené lnice květel
- 1 díl řepíku lékařského
- 250 ml vroucí vody
Příprava
Byliny smícháme, odebereme 1 vrchovatou lžičku směsi, zalijeme vodou a necháme 15 až 20 minut vyluhovat. Scedíme.
Užívání
Čaj pijeme teplý až vlažný dvakrát denně po jídle nebo toto množství vypijeme během dne po doušcích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Léčivé byliny a koření
Mléčný odvar na křečové žíly
Ingredience
- 20 g sušené nebo 40–50 g čerstvé lnice květel
- 300–400 ml plnotučného mléka
Postup
Bylinku zalijeme mlékem, necháme přejít varem, sejmeme a necháme 10–20 minut vyluhovat.
Použití
Nejčastěji se doporučuje jako obklad zmírňující zánětlivá onemocnění žil – do vlažného nebo studeného odvaru namočíme měkkou látku nebo gázu a přikládáme podle potřeby na postižené místo. Může se také přidat do koupele při hemoroidech.
Mast proti hemoroidům
Ingredience
- 40 g nadrobno nasekané lnice
- 60 ml vysokoprocentního (min. 50%) alkoholu
- 100 g čistého vepřového sádla
Postup
Bylinku přelijeme alkoholem, necháme 7–10 dnů macerovat. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo hodně husté sítko. Pečlivě promícháme s mírně rozehřátým sádlem a uložíme na chladném a tmavém místě.
Použití
Mast slouží k zevnímu použití při hemoroidech, pomáhá také při křečových žilách. Aplikujeme jednou až dvakrát denně.
Zdroje: cs.wikipedia.org, bylinkyprovsechny.cz, bylinkář Martin Kolár