reklama

Lnice květel je stará léčivá bylina. Pomůže s ledvinami, žlučníkem i hemoroidy a křečovými žilami

Lenka Valjentová
23. srpna 2020
Lnice květel, nepřehlédnutelná žlutá ozdoba slunných mezí a příkopů, je prastará léčivá rostlina. Od středověku měla lnice květel v léčitelství své pevné místo v léčbě jater, ledvin, žaludku a močového měchýře, hemoroidů, vředů, očních zánětů a svrabu. Není bez zajímavosti, že po staletí sloužila lnice jako obrana před neštěstím a dávala se do kolébky, aby narozené dítě chránila před nemocemi.
reklama

Lnice květel nebo taky lnice obecná (Linaria vulgaris) je vytrvalá, okolo 40 cm vysoká bylina, vyhánějící z plazivého oddenku větší počet přímých, hustě olistěných lodyh s přisedlými střídavými listy. Sytě žluté květy mají na vyklenutém patře spodního pysku oranžovou korunu s dlouhou ostruhou. Jsou seskupeny do hustého koncového hroznu, který se s postupným odkvétáním protahuje. Kvete většinou od června do konce září až října.

Lnice květel roste hojně na slunných a suchých místech, nejčastěji na okrajích cest, v příkopech, na hrázích, na železničních náspech a často i jako obtížný plevel na polích a zahrádkách, kde se pomocí oddenků i semeny (jedna rostlina nese průměrně 30 000 semen) rychle rozmnožuje.

6 tipůna sběr, sušení askladování lnice

 1. Pro léčebné účely se od června do října sbírá kvetoucí nať, nejlépe když rozkvétají spodní květy hroznu a vršek má ještě poupata.
 2. Utrhnout se nenechá snadno, a tak je lépe se vybavit nůžkami nebo nožem. Nejvhodnější je seřezávat nať asi 10 cm nad zemí.
 3. Kvetoucí nať lnice květel sušíme na stinném, dobře větraném místě do teploty 35–40 °C, nejlépe v zavěšenýchmalých svazcích, lze ji sušit i ve slabých vrstvách.
 4. Při umělém sušení nesmí být teplota vyšší než 50 °C.
 5. Správně usušená bylina si musí uchovat původní zbarvení – svěže zelená se sytě žlutými květy. Při nedokonalém sušení zmavne. Je bez pachu a má hořkou chuť.
 6. Dobře ji uskladníte nejlépe v tmavých skleněných lahvích, aby květy nezvlhly a nezhnědly.

Lnicepomáháléčitžlučník, ledviny či prostatu

Z účinných látek lnice květel obsahuje organické kyseliny, fytosteroly, třísloviny, pektin, flavonoidy, alkaloid peganin a minerální látky.Od středověku má lnice v lidovém léčitelství své pevné místo v léčbě jater, žlučníku, ledvin, žaludku a močového měchýře. Zevně se osvědčila na hemoroidy, vředy, oční záněty a proti svrabu.

Lnice květel působí protizánětlivě, má močopudné účinky, podporuje vylučování žluče, snižuje křehkost cév, má také projímavéúčinky. Pomáhá při zánětech žlučníku, ledvin, prostaty a močového měchýře, při žloutence, překyselení žaludku a pálení žáhy.Podporuje léčbu dvanácterníkových a žaludečních vředů, změkčuje stolici, i proto je oblíbeným projímadlem. Tlumí křečovité bolesti při kolikách nejrůznějšího původu, například přižlučníkových nebo ledvinových kamenech.

Léčivý nálev z lnice se nevyznačuje příliš dobrou chutí, a proto se většinou kombinuje s bylinami podobných léčivých účinků, ale podstatně lepší chuti, jako jsou meduňka, řepík, máta, měsíček nebo třezalka. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě a v těhotenství.

Starý recept na léčivý čaj

Ingredience

 1. 1 díl sušené lnice květel
 2. 1 díl řepíku lékařského nebo třezalky tečkované
 3. 250 ml vroucí vody

Postup

Byliny smícháme, odebereme 1 vrchovatou lžičku směsi, zalijeme vodou a necháme 15 až 20 minut vyluhovat. Scedíme.

Použití

Čaj pijeme teplý až vlažný dvakrát denně po jídle nebo toto množství vypijeme během dne po doušcích.

Lnice proti hemoroidům a křečovým žilám

Zevně se aplikuje na bolestivé, hnisající a krvácející rány. Účinně napomáhá léčbě hemoroidů, křečových žil, bércových vředů, ale i zánětů očních spojivek (spolu se světlíkem a heřmánkem). Hojení vředů a zanícených ran podporuje dobře omytá čerstvá nať přiložená na bolavé místo pod obvaz. Před použitím nať mírně naklepeme, aby pustila šťávu.

Mléčný odvar na křečové žíly

Ingredience

 1. 20 g sušené nebo 40–50 g čerstvélnice květel
 2. 300–400 ml plnotučného mléka

Postup

Bylinku zalijeme mlékem, necháme přejít varem, sejmeme a necháme 10–20 minut vyluhovat.

Použití

Nejčastěji se doporučuje jako obklad zmírňující zánětlivá onemocnění žil – do vlažného nebo studeného odvaru namočíme měkkou látku nebo gázu a přikládáme podle potřeby na postižené místo. Může se také přidat do koupele při hemoroidech.

Mast proti hemoroidům

Ingredience

 1. 40 g nadrobno nasekané lnice
 2. 60 ml vysokoprocentního (min. 50%) alkoholu
 3. 100 g čistého vepřového sádla

Postup

Bylinku přelijeme alkoholem, necháme 7–10 dnů macerovat. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo hodně husté sítko. Pečlivě promícháme s mírně rozehřátým sádlem a uložíme na chladném a tmavém místě.

Použití:

Mast slouží k zevnímu použití při hemoroidech, pomáhá také při křečových žilách. Aplikujeme jednou až dvakrát denně.

O léčivých rostlinách by vás mohlo ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama