Meduňka: Jak pěstovat citronovou bylinku a udělat proslulé karmelitánské kapky proti stresu

Meduňka příjemně voní po citronu a medu, a když si k ní byť jen jednou pořádně přivoníte, její svěží aroma si zapamatujete navždycky. Meduňka si své místo na každé zahradě a okenním parapetu rozhodně zaslouží. Známé jsou její uklidňující účinky při stresu a kašli, široké uplatnění nachází v mnoha receptech a jako ozdoba dezertů a letních nápojů. Pěstování meduňky není vůbec složité, takže do toho! Máme pro vás i recept na proslulé karmelitánské kapky.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) obsahuje hlavně vonné silice (citral, citronely, geraniol), hořčiny, slizové látky, enzymy, organické kyseliny a třísloviny. Meduňka povzbuzuje a revitalizuje celé tělo, má antibakteriální, antivirové a dezinfekční účinky.

Silice v meduňce mají uklidňující až sedativní účinek na centrální nervovou soustavu, přinášejí klidný spánek i při stresu, přepracovanosti, depresi, melancholii a psychickém vypětí. Šálek vlažného meduňkového čaje se považuje za zaručený recept proti nespavosti.

Třísloviny mají spasmolytický účinek, pomáhají při žaludečních a střevních potížích, nechutenství, migréně, bolestivé menstruaci, závratích a při vysokém krevním tlaku.

Domácí meduňkový sirup ulevuje hlavně dětem při rýmě a kašli.

Obklady z meduňky se přikládají na pohmožděniny, otoky a místa postižená revmatismem. Meduňka je osvědčený prostředek proti oparům i při poštípání hmyzem – v obou případech se doporučuje potírání rozdrceným čerstvým listem meduňky. Nepříjemné svědění ustane.

Karmelitánské kapky na uklidnění

V 17. století začali karmelitánští mniši v Paříži požívat meduňku jako hlavní ingredienci na výrobu karmelitánského lihu (Spiritus melissae compositus), který je dnes známý jako karmelitánské kapky.

Ingredience

  • 500 g nasekané natě meduňky
  • 40 g citronové kůry
  • 5 hřebíčků
  • 10 g celé skořice
  • 10 g nastrouhaného muškátového oříšku
  • 1 l vodky nebo koňaku

Postup

Smícháme meduňku, citronovou kůru, hřebíček, skořici a muškátový oříšek, všechno to zalijeme alkoholem. Necháme 2 týdny macerovat, pak slijeme. Kdo má rád sladké, může přidat 2 lžíce medu, ale není potřeba. Přelijeme do menších lahviček. Skladujeme v chladu a ve tmě.

Použití

Užíváme 2 lžičky denně pro celkové uklidnění při stresu, nespavosti a blbé náladě.

10 pravidel pěstování meduňky

  1. Meduňka je vytrvalá bylina ze Středomoří, vysoká až 80 cm s plazivými oddenky. Má drobné bílé, žlutavé, namodralé až starorůžové květy, kvete od června do srpna. Meduňkové drobné kvítky přímo zbožňují včely.
  2. Nenáročná meduňka se dá pěstovat nejen na zahradě, ale také v květináči. Velikost nádoby bychom měli přizpůsobit skutečnosti, že kořeny meduňky rostou do hloubky 20 až 30 cm.
  3. Meduňka dává přednost výživným, propustným hlinitopísčitým půdám. Má ráda slunné polohy,ale daří se jí i v polostínu.
  4. Meduňce se skvěle bude dařit na záhoně po hrachu, fazolích, bramborách či tuřínu.
  5. Meduňka se množí dělením trsů dospělých, minimálně dvouletých rostlin. Trsy oddělíme brzy na jaře nebo na podzim do konce září. Meduňkové trsy hned zasadíme do půdy do hloubky 10–12 cm do sponu asi 50 x 40 cm.
  6. Snadno se dá také vypěstovat ze semen, která vyséváme v březnu až květnu do výsevního substrátu. Vzrostlé sazeničky (po 6–9 týdnech od výsevu) vysadíme na záhon.
  7. V bylinkových spirálách meduňce vyhradíme nejníže položené místo, kde se zdržuje vlhkost. V dlouhodobém suchu se jí nedaří.
  8. Během vegetačního období meduňku mělce okopáváme a odplevelujeme. Přiměřeně zaléváme a nejméně jednou za 3 týdny přihnojíme kompostem. V létě rostlinu pravidelně seřezáváme, aby pěkně košatěla a vytvářela hodně nových mladých lístků.
  9. Na zimu meduňku přikryjeme chvojím nebo netkanou textilií. Čím je rostlinka starší, tím se její mrazuvzdornost snižuje. Na jednom místě meduňka vydrží zhruba 8 let.
  10. Meduňku na sušení sbíráme ručně těsně před rozkvětem od června do srpna. Úroda v prvním roce nebývá bohatá. Nať nebo jen list sklízíme za suchého, slunného a chladnějšího počasí kolem poledne. Sušíme přirozeným teplem v jedné vrstvě bez obracení. Umělým teplem při teplotě 30 °C. Správně usušená bylina si uchovává původní barvu a citronové aroma. Meduňka se dá uchovat i jinými způsoby, například konzervací v octě nebo oleji či zmražením.

Co asi děláme špatně, že nám meduňka chřadne

Listy žloutnou a nevoní

Meduňka roste na příliš slunném místě a přímé slunce ji spaluje. Žluté lístky ztrácejí své specifické aroma. Proto ji v jasných a horkých letních dnech přistíníme. Ráno nebo večer vydatně zalijeme. Těsně nad zemí rostlinu seřízneme, po krátké době vyrostou nové zdravé listy.

Meduňka v kuchyni

Čerstvé lístky meduňky zpestří chuť masa, zejména jehněčího a ryb, omáček, zálivek, marinád a salátů. Jako koření se nejčastěji používá k dochucování jídel, dodává jim zvláštní charakteristickou chuť. V zásadě ji přidáváme do hotových pokrmů, neboť vařením ztrácí své citronové aroma. Ochutí skvěle houbové pokrmy, bylinková másla, tvarohové a sýrové pomazánky, ovocné saláty a i smoothies. Čerstvé voňavé lístky jsou skvělou ozdobou moučníků, dezertů, zmrzlinových pohárů, domácích limonád, letních koktejlů a ledových nápojů.

Atraktivní zlaté meduňky

Vyzkoušet můžeme atraktivní kultivary se zlatými a zlatě panašovanými listy. Například zářivě žlutozelenou meduňku Melissa Officinalis Aurea nebo meduňku Melissa Officinalis Variegata se žlutě nebo zlatě žíhanými listy.


Přečtěte si také