Jak pěstovat rozmarýn a udělat z něj léčivé víno?

Rozmarýn vyniká nezaměnitelnou vůní, připomínající tak trochu kafr nebo kadidlo. Čerstvé lístky mají jemné aroma, sušené výraznější. Používá se jako koření i léčivá bylina. Rozmarýn dokáže opravdu hodně - pomáhá při nízkém tlaku, podporuje trávení, zlepšuje náladu, posiluje nervy, rozehřívá tělo, zvýrazňuje chuť masa a krásně zdobí okenní parapet, balkon i zahradu. A to zdaleka není všechno. Poradíme, jak rozmarýn pěstovat, prozradíme recept na domá

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) obsahuje především silice, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, éterické oleje a hořčiny. Rozmarýn zlepšuje trávení, podporuje produkci žluči,podporuje činnost jater, působí proti plynatosti. Pomáhá při nízkém tlaku a zlepšuje krevní oběh, podporuje prokrvování končetin. Nálev je osvědčeným prostředkem při bolestech hlavy i migréně,posilujeimunitu a celkově má povzbuzující účinky. Těhotné ženy by rozmarýn vnitřně měly užívat opatrně, ve vyšších dávkách příliš stimuluje stahy dělohy a může škodit plodu.

Rozmarýnový nálev

1 lžičku lístků zalijeme 250 ml vroucí vody, zakryjeme a necháme 8 - 10 minut vyluhovat, pak scedíme; teplý nálev popíjíme po doušcích bezprostředně po jídle nebo jeden šálek ráno na lačno.

Rozmarýn zlepšuje náladu

Zevně působí rozmarýn jako antirevmatikum, rozmarýnové koupele (do vany přidáme rozmarýnový olej)skvěle uvolní svaly a zlepší pohyblivost kloubů. Koupel také podporuje mozkovou činnost, odstraňuje únavu, zvyšují bdělost, zlepšují náladu, ale také aktivuje lymfu, a tím napomáhá detoxikaci těla. Prospívá pokožce a pomáhá bojovat s celulitidou. Rozmarýn má i dezinfekční účinky, hodí se i kinhalaci při nachlazení. Tinktura zrozmarýnu prokrví pokožku hlavy a při pravidelném používání podporuje růst vlasů.

Domácí rozmarýnový olej

Ustřihneme 5 - 6 asi deseticentimetrových větviček a vložíme do kvalitního oleje a necháme macerovat nejméně 3 týdny, pak scedíme a nalijeme do tmavých lahví. Rozmarýnový olej používáme do koupele, na ochucení pokrmů nebo 1 lžičku ráno na posílení jater a žlučníku.

Domácí rozmarýnové víno

Čerstvé utržené nezdřevnatělé větvičky rozmarýnu (4 - 5) nahrubo nastříháme a zalijeme lahví kvalitního suchého červeného vína. Necháme na tmavém místě macerovat 2-4 týdny, občas protřepeme. Potom scedíme nebo přefiltrujeme přes kávový filtr. Při léčbě nízkého krevního tlaku pijeme deci ráno a večer, ne více a ne častěji. Přispívá rovněž klepšímu trávení a pomáhá při nechutenství.

9 pravidel pěstování rozmarýnu

  1. Rozmarýn lékařský je stálezelený keřík, který ve Středomoří dorůstá do dvou metrů. Jako koření i léčivka se využívají tuhé, úzké, téměř jehlicovité lístky na povrchu tmavě zelené, na rubu bílé. Květy má bílé, světle růžové nebo světle modré aaž omamně voní.
  2. U nás se rozmarýn pěstuje hlavně vnádobách, protože není plně mrazuvzdorný a nesvědčí mu zimní chlad v kombinaci s vlhkem. V létě se mu daří venku, ale zimu na zahradě by asi nepřežil. Nejlépe přezimuje v místnosti s dostatkem světla s minimální zálivkou.
  3. Rozmarýn lékařský se množí nejčastěji vegetativně řízky. Na jaře nebo na podzim nařežeme nezdřevnatělé výhonky a zapícháme je do vlhké směsi zeminy a písku nebo je dáme zakořenit do vody. Lepší jsou krátké silné větvičky než tenké dlouhé. Když máme doma rozmarýn rozrostlý, můžeme nechat větvičku zakořenit v přídavném květináčku, aniž bychom ji oddělovali. Na zakořenění je potřeba čtyři až šest týdnů. Pak odstřihneme a máme novou roslinu. Samozřejmě si můžeme v hobby marketech nebo v zahradnictví koupit sazeničku rozmarýnu.
  4. Rozmarýn se dá pěstovat také ze semen. Drobná semínka vyséváme v únoru do výsevního substrátu. Při teplotě 15 – 18°C trvá předpěstování sazeniček 2 – 3 měsíce. Vzrostlé sazeničky pak vysazujeme do nádob nebo na zahradu. Generativně množené rostliny jsou silné a zdravé.
  5. Rozmarýnu se daří na živiny bohaté, lehké písčité půdě na plném slunci. Ze své domoviny je zvyklý na intenzivní sluneční svit a vysoké teploty – listy pak obsahují velké množství silic. Nesnáší přemokření, těžké jílovité půdy, vítr a stín.
  6. Rozmarýn v nádobách skvěle prospívá na slunečných balkonech a terasách, doma na jižních okenních parapetech. V létě rozmarýn pěstujeme na zahradě, květináč vsadíme do záhonu tak, aby okraje nádoby byly na úrovni povrchu. V teplých a suchých oblastech můžeme rozmarýn pěstovat přímo na záhonu, ideálně ve skalce.
  7. Rozmarýn přesazujeme na jaře do květináče jen o málo větší a stejně hluboko, jako byl vtom předchozím. Přimáčkneme aproliijeme, dál nezaléváme, dokud substrát neproschne.
  8. Rozmarýn je rostlina poměrně citlivá na zálivku – vadí jí přemokření, ale i přesušení nemá moc ráda. Přelití rozmarýnu způsobuje zahnívání kořenů. Vletním období, když není venku, tak mu prospívá rosení.
  9. Rozmarýn sklízíme odstřižením nebo ulomením větvičky. Mladé výhony jsou jemné adají se použít celé, ty starší jsou zdřevnatělé, tak používáme jen listy. Sklízíme průběžně, ale na podzim ostřiháme většinu výhonů. Rozmarýn se dobře tvaruje a obrůstá. Když budeme rozmarýn zastřihávat, bude se zahušťovat a košatět. Ostříhané výhony dáme zamrazit, nebo je usušíme - buď celé větvičky, nebo jen samotné lístky. Můžeme je naložit do oleje, vína nebo octa.

Co asi děláme špatně, že nám rozmarýn chřadne

Na rostlině jsou jemně pavučinky

Na rozmarýnu si rády pochutnávají svilušky, mikroskopičtí roztoči, kteří se těžko hledají. Jejich přítomnost zjistíme až při podrobném prohlížení objevíme jemné pavučinky. Rozvoj svilušek podporují vysoké teploty a nízká vzdušná vlhkost.Rostlinu často rosíme, když je objevíme, rozmarýn důkladně osprchujeme, klidně i několikrát po sobě. Tak se svilušky přestanou rozmnožovat a zahynou. Pomáhá také cibulový postřik: Slupky z několika cibulí zalijeme vroucí vodou, aby byly ponořené a necháme zhruba 3 dny vyluhovat. Scedíme, nalijeme do rozprašovače a rozmarýn postříkáme. Po několika dnech zopakujeme.

Rozmarýn jako koření

Při vaření můžeme použít rozmarýn čerstvý nebo sušený; dají využít jak listy, tak květy izdřevnatělé větvičky. Rozmarýn je jednou z hlavních součástí provensálského koření, ale isamotné má široké využití například při přípravě masa k pečení a grilování, tradičně skvěle ladí se skopovým ajehněčím, ale hodí se ik jiným druhům masa včetně ryb.

Přidává se do rajských omáček, pečených brambor, bylinkového másla ataké ke grilované zelenině. Aromatická bylinka se může přidat do těsta na chleba nebo bílé pečivo a oživí i chuť některých sladkých dezertů. Květy se dají kandovat azdobit jimi sladké pokrmy. Rozmačkané scukrem se mohou přidávat do kompotu adodat mu nevšední vůni. Zdřevnatělé stonky bez lístků je možné použít jako grilovací jehly knapichování špízů. Několik rozmarýnových větviček položených na uhlí nebo dřevo dodá grilovaným pokrmům příjemně kořenitou vůni.

Mohlo by se vám taky líbit:


Přečtěte si také