návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Hořký pelyněk je nejlepší přírodní lék na špatné trávení. Připravte si čaj i pelyňkové víno

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 05.08.2021
Hořký pelyněk je nejlepší přírodní lék na trávení
Autor: istock.com Hořký pelyněk je nejlepší přírodní lék na trávení
Pelyněk pravý má výrazně hořkou chuť, která nás může při prvním užití zaskočit. Vždyť ne nadarmo se říká „hořký jako pelyněk“. Aromatická léčivá bylinka v malém množství pomáhá především s problémy trávicího ústrojí, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a pozitivně působí při nechutenství či nadýmání, a proto bývá součástí léčivých čajových směsí, určených k léčbě poruch trávení. Pelyněk pravý je účinný také při chřipce a nachlazení nebo depresi a nervovém vyčerpání. Také se používá jako koření na tučná masa a je nezbytnou součástí při výrobě proslulého absintu.

reklama

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je vytrvalá bylina vysoká okolo jednoho metru a roste obvykle v trsech. Celá rostlina, ale zejména listy jsou stříbrošedě plstnaté, čímž se odlišuje od u nás častějšího a mohutnějšího pelyňku černobýlu (Artemisia vulgaris), který je také léčivý, ale má slabší účinky. Pelyněk pravý kvete drobnými žlutými kvítky v bohatých latách během července a srpna. Pelyňku pravému se v přírodě daří na slunných kamenitých stráních a mezích, podél cest a na skládkách. Dává přednost především teplým a sušším vápencovým podkladům s dostatkem dusíku.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je v roste obvykle v trsech, celá rostlina, ale zejména listy, je stříbrošedě plstnatá,
Autor: Jan Prášil Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je v roste obvykle v trsech, celá rostlina, ale zejména listy, je stříbrošedě plstnatá,

7 pravidel sběru, sušení a skladování pelyňku pravého

 1. Sbíráme nezdřevnatělou část natě 20–30 cm od vrcholu rostliny těsně před rozkvětem nebo na počátku květu. Stonky by neměly být silnější než 5 mm.
 2. Můžeme také sbírat pouze list nebo list s květem sdrháváním.
 3. Na sběr se vydáme v červenci a srpnu za suchého a slunečného počasí okolo poledne. Pelyněk pravý je za vlhkého a deštivého počasí pro léčebné účely prakticky bezcenný.
 4. Pelyněk můžeme sušit přirozeným teplem zavěšený ve svazcích ve vzdušné, stinné a suché místnosti nebo rozprostřený v tenké vrstvě na sušicích platech. Pokud ho sušíme umělým teplem, teplota nesmí přesáhnout 40 °C.
 5. Pelyněk by se neměl sušit společně s ostatními léčivými bylinami, protože by načichly hořčinami.
 6. Správně usušená pelyňková nať má stříbřité zabarvení, silný kořenitý pach a silně kořenitou a hořkou chuť.
 7. Usušený pelyněk uchováváme na suchém místě chráněném před světlem v uzavřených obalech.
Hořký pelyněk pravý: na sběr se vydáme v červenci a srpnu za suchého a slunečného počasí okolo poledne
Autor: istock.com Hořký pelyněk pravý: na sběr se vydáme v červenci a srpnu za suchého a slunečného počasí okolo poledne

Proč, co a jak pelyněk pomáhá léčit

Pelyněk pravý obsahuje hlavně těkavé silice, jejichž nejdůležitějšími složkami jsou thujol, thujon a chamazulény, dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny absinthin a anabsinthin, které spolu se silicemi vytvářejí typickou pelyňkovou hořkou chuť. Hořčiny obsažené v pelyňkové nati podporují tvorbu žaludečních šťáv, činnost žlučníku a jater, odstraňují pocit plnosti, nadýmání, pálení žáhy, pomáhají s trávením tučných a těžkých jídel.

Pijte čaje i nečaje podle znamení horoskopu

Jaký čaj se hodí k vašemu znamení zvěrokruhu? Raci rádi klasický černý čaj, Střelcům chutná rooibos

Jak se zbavit pálení žáhy? Vezměte si na pomoc byliny

Jak zchladit pálení žáhy? Vezměte si na pomoc léčivé rostliny, jablečný ocet i med

Pro své protizánětlivé a povzbuzující účinky pelyněk pomáhá při chřipce a nachlazení, zvyšuje přirozenou imunitu. Působí příznivě i na psychiku. Podporuje údajně odvahu a nebojácnost, uvolňuje zlost a napětí, pomáhá při depresi a letargii, je vhodný při nervovém vyčerpání. 

Zevně pelyněk pomáhá léčit spáleniny a omrzliny, ve formě obkladů z čerstvých rostlin se osvědčil při revmatismu a ekzémech. Nálev dobře působí na plísňová onemocnění kůže.

Hořký pelyněk pravý: hořčiny obsažené v nati podporují tvorbu žaludečních šťáv, činnost žlučníku a jater, odstraňují pocit plnosti, nadýmání, pálení žáhy, pomáhají s trávením tučných a těžkých jídel
Autor: istock.com Hořký pelyněk pravý: hořčiny obsažené v nati podporují tvorbu žaludečních šťáv, činnost žlučníku a jater, odstraňují pocit plnosti, nadýmání, pálení žáhy, pomáhají s trávením tučných a těžkých jídel

Pelyněk se musí užívat opatrně

Pelyněk pravý se nesmí užívat dlouhodobě, protože ve vysokých dávkách je jedovatý. Pelyněk nesmí děti, těhotné a kojící ženy! Jednorázově by se nemělo pozřít více než 1 g pelyňku, denní dávka nemá překročit 3 g! Pelyněk pravý se většinou přidává do bylinných čajových směsí.

Na psychické problémy se často užívá ve směsi s meduňkou, dobromyslí, kozlíkem nebo třezalkou. Na zlepšení trávení s mátou, jalovcem, heřmánkem, majoránkou nebo řepíkem. Při nachlazení se kombinuje s echinaceou, černým bezem nebo jitrocelem.

Řepík lékařský je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Pelyňkový nálev

Ingredience

 • 2–3 g sušené pelyňkové natě
 • 220–330 ml vroucí vody

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 8 minut vyluhovat. Scedíme. Nálev připravujeme vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Použití

Teplý pelyňkový nálev jako podporu trávení pijeme jen jednou denně před jídlem. Na obklad necháme pelyněk vyluhovat asi 15 minut a po scezení necháme vychladnout.

Hořký pelyněk pravý se většinou přidává do bylinných čajových směsí
Autor: istock.com Hořký pelyněk pravý se většinou přidává do bylinných čajových směsí

Čaj na dobré trávení

Ingredience

Příprava

Byliny promícháme. Odebereme 1 vrchovatou lžičku směsi a zalijeme 250 ml vroucí vody. Zakryjeme a necháme 8 až 10 minut vyluhovat. Scedíme a podle chuti můžeme osladit medem, ale není to nutné.

Použití

Na dobré trávení a při žaludečních a trávicích problémech užíváme během dne po lžičkách, zhruba každou hodi­nu. Čaj pijeme jen při potížích, nedoporučuje se pravidelné používání.

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Pelyňkové kapky proti nechutenství

Ingredience

 • 1 díl pelyňku pravého
 • 5 dílů minimálně 40% čirého alkoholu

Příprava

Pelyněk zalijeme alkoholem a necháme 3 týdny macerovat. Jednou a dvakrát denně protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo husté pláténko. Tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Použití

Při nechutenství a nadýmání se obvykle užívá 10–20 kapek až třikrát denně na kostku cukru či do sklenky vody. Také tlumí křeče, dezinfikuje a pozitivně ovlivňuje činnost žaludku, žlučníku a jater.

Hořký pelyněk pravý: příprava pelyňkové tinktury
Autor: istock.com Hořký pelyněk pravý: příprava pelyňkové tinktury

Pelyňkové víno pro lepší imunitu

Ingredience

 • 1 l kvalitního bílého vína
 • 40 čerstvých pelyňkových lístků a květů (2 až 3 natě)

Příprava

Pelyněk dáme do lahve s vínem, dobře uzavřeme a necháme nejméně dva týdny v chladu. Každý druhý den protřepeme. Pak víno scedíme a dáme do ledničky.

Použití

Užíváme dvakrát denně 2–3 lžíce před jídlem. Pelyňkové víno podporuje imunitu v čase chřipek a nachlazení, ale pomáhá i při letargii a melancholii.

Hořký pelyněk pravý: pelyňkové kapky jsou účinné proti nadýmání a nechutenství
Autor: istock.com Hořký pelyněk pravý: pelyňkové kapky jsou účinné proti nadýmání a nechutenství

Pelyněk jako koření

Pelyněk pravý není jen léčivou rostlinou, ale využívá se také při přípravě pokrmů a především nápojů. Pelyněk se uplatní jako koření při pečení a grilování masa. Několik lístků se hodí k tučným masům na zvýraznění chuti, ale zejména pomůžou s jejich trávením. Pelyněk je nezbytnou součástí při výrobě proslulého absintu a vermutu, používá se i do nealkoholických nápojů.

Mohlo by vás taky zajímat:

Proč a jak pěstovat jablečník, léčivou bylinu, která pomůže s trávením, kašlem a imunitou

Jak pěstovat jablečník, léčivou rostlinu, která pomůže s trávením, kašlem a imunitou

Jalovec: Divoké koření, jehož hlavní léčivou náplní je detox a hubnutí

Jalovec pročistí tělo a pomůže zhubnout. Divoké koření užívali už ve starém Egyptě

Přírodní antibiotika právě kvetou: Lichořešnice větší je stejně krásná jako léčivé

Dvě nejlepší přírodní antibiotika právě kvetou. Lichořeřišnice a echinacea jsou stejně krásné jako léčivé

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a vyrobit z ní super francouzský lék na uklidnění

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a udělat přírodní kapky proti stresu

reklama

Článek je zařazen v: Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) , pelyněk zdraví , pelyněk koření , pelyňkové kapky recept , pelyněk nálev , pelyňková tinktura recept , pelyňkové víno recept , čaj na dobré trávení , pelyněk pravý sběr

reklama

Přečtěte si také