Zahrada

9. března 2021 14:00

Simona Sedláčková

Čmeláci se probouzejí brzy zjara. Které rostliny jim nabízejí sladký nektar?

Čmeláci jsou stejně skvělí opylovači jako včely, a pro některé rostliny dokonce ještě mnohem lepší. Od pilné práce je neodradí ani nevlídné počasí a vyhledávají i květy s dlouhou korunní trubkou, do kterých včely pro sladký nektar nedosáhnou. Pěstujete na zahradách a balkonech jarní cibuloviny, trvalky i keře, které jim zajistí první cennou potravu?

Čmeláci se probouzejí brzy na jaře, jakmile se první sluneční paprsky dotknou země, kde spali vmalých dutinách, tzv hibernakulech. Jakmile se vyhrabou ven, nejprve se očistí a hned začnou hledat vhodnou potravu, tedy nektar a pyl na posílení po dlouhém spánku. Skvělým zdrojem obživy tak pro ně jsou jarní cibuloviny, které už touto dobou rozkvétají. Jsou tokrokusy a později i modřence nebo narcisy.

První rozkvetlé trvalky

Na zahradě by vám neměly chybět ani trvalky, jako jsou čemeřice a nenápadné fialky či první petrklíče. Čemeřici pěstujte nejlépe ve stínu vysokých keřů, aby jí jarní slunce nespálilo listy, jinak není nijak náročná a dokáže vykvést i ve velmi chladném počasí.

Fialky neboli violky vonné známe všichni zvolné přírody, ale můžeme je pěstovat i na zahradě, kde se jim bude dařit vtrávě pod keři stejně jako na záhonech a pokvetou už začátkem března, přesně vdobě, kdy je čmeláci potřebují pro první posilnění.

Žluté petrklíče neboli prvosenky jarní také patří kdůležitým nektarodárným rostlinám. Jen si knim přičichněte, i vám budou vonět medem!

Otužilé keře obsypané prvními květy

Důležitou součástí potravy čmeláků jsou i brzy zjara kvetoucí keře, které bývají květy celé obsypané, a tak lákají čmeláky na cennou hostinu. Proto by ani na vaší zahradě neměly chybět. Výběr vhodných keřů, které vykvétají ještě před olistěním, je jenom zdánlivě malý. Vyberte si vbřeznu kvetoucí lískovníček či zimnokvět nebo jen málo známý papírový keř, který vykvétá dokonce už od února až do dubna.


Přečtěte si také