reklama

Dům umí změnit tvar: Otočná rezidence se na jaře rozvine jako květina

Dům, který se umí otáčet za sluncem Foto: Dům, který se umí otáčet za sluncemFoto: D*Haus Company

Ekologická, všestranná a přizpůsobivá – taková je novinka britských architektů.

Idea domu, jehož různé části nezávisle na sobě mění polohu podle polohy slunce, nálady majitelů, počasí či ročního období, trochu připomíná scény ze sci-fi filmů. Přitom právě takový dům před nedávnem vyvinuli dva architekti David Ben-Grünberg a Daniel Woolfson ze studia D*Haus Company, které se zabývá experimentálním designem a architekturou.

Označení experimentální je pro tuto stavbu více než výstižné. Tvůrci návrhu dům pojmenovali D*Dynamic a dodávají, že se jedná o dům pro každé roční období. Proč tomu tak je? Stavba byla od samého počátku koncipovaná tak, aby obstála i v nejtěžších klimatických extrémech. Toho dosahuje prostřednictvím možnosti flexibilního nastavení některých vnitřních prosklenějších stěn i masivnějších obvodových zdí, které se mohou pohybovat a variabilně přeskupovat pomocí systému kolejnic.

Rezidence opravdu není statická Foto: Rezidence opravdu není statickáFoto: D*Haus Company

Chová se jako květina

Během tuhé zimy nebo při letním lijáku se dům může zavinout sám do sebe. Ve složené podobě má jeho půdorys tvar čtverce a připomíná klasické stavby pro rodinné bydlení. Jakmile ale přijde jaro a příjemné počasí, stavba zcela změní tvar a široce se otevře do okolí. Vnitřní stěny domu se promění ve stěny vnější, původní dveře se promění v okna a naopak.

Způsob, jakým dům reaguje na změny ve svém okolí, má podle autorů konceptu napodobovat přírodu. Imituje především květiny a jejich rozvíjení a zavíjení přizpůsobené okolním podmínkám. Na uspořádání domu má především vliv sluneční svit. Se solární energií pracuje D*Dynamics efektivně a využívá ji k vytápění i k ohřevu vody.

Dům připomíná chování květin Foto: Dům připomíná chování květinFoto: D*Haus Company

Jeden dům v osmi podobách

Dům se může rozložit celkem do osmi odlišných poloh. Svůj půdorys dokáže proměnit ze čtverce na trojúhelník. Jde tedy o vynikající ukázku využití aplikované matematiky ve světě architektury a designu. Cestu, jak ze čtverce udělat rovnostranný trojúhelník, našel v roce 1908 britský matematik Ernest Dudeney, a tato cesta se skládá právě z osmi kroků, které při svém přeskupování využívají některé další typy rotačních domů z dílny stejných architektů. Ti byli navíc v letošním roce navrženi na designérské ocenění Homes&Gardens Designer Awards s jejich rozkládacím stolkem D*Table, který funguje na obdobném principu.

Klára Beščecová

Foto: D*Haus Company

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Cadence Residence - vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady Foto:

Zasloužený titul! Vítěz soutěže o nejlepší dům Kanady nad milion dolarů

Tenhle dům sbíral architektonická a designérská ocenění ještě dřív, než ho postavili.

Článek

Zařízení je jednoduché, podlahu tvoří OSB desky i se zachovanými razítky z výroby Foto:

Penzistka si na důchod přestavěla obilnici na luxusní dům

Učitelka si na penzi zařídila pohodlné bydlení v plechové obilnici.

Článek

Nenápadný dům, který skýtá spoustu pohodlí Foto:

Světlý dům bez oken vpouští slunce dvorem

Z ulice vypadá, jako by neměl jediné okno. Přesto jde o světlý dům, který i ve svých útrobách umožňuje trávit maximum času venku.


reklama