reklama

Místo krabic tu bydlí lidé aneb Luxusní bydlení v kontejnerech

Podvečer dokáže v malém dvorku domu vytvořit útulnou atmosféru Foto: Podvečer dokáže v malém dvorku domu vytvořit útulnou atmosféruFoto: Ecotech Design

Lodní (přepravní) kontejnery jsou skvělým a levným stavebním materiálem.

Kreativní budova může být vytvořena v podstatě z jakéhokoliv materiálu. Jedna z takových moderních nevšedních staveb stojí v Kalifornii. Jejími základními stavebními jednotkami jsou totiž lodní kontejnery na přepravu zboží. Dům, který je nejen pohledný, ale i ekologický, vyprojektovalo americké studio ECOTECH Design.

Neobvyklý dům je sestaven z 6 nákladních kontejnerů, které jsou propojené a poskytují dostatek prostoru. Díky nápaditému rozložení jednotlivých částí a prosklenému atriu by nikdo ani nehádal, že základem domu je několik přepravních jednotek.

To je ale prostorná kuchyň s jídelnou, co říkáte? Foto: To je ale prostorná kuchyň s jídelnou, co říkáte?Foto: Ecotech Design

Architekt navíc myslel na co největší soběstačnost domu, která je v souladu s čím dál většími ekologickými požadavky na moderní stavby. Velká okna dodávají během dne tolik světla, že není třeba uvnitř domu přehnaně svítit. Venkovní naddimenzovaná nádrž s vodou ji přirozeným způsobem ohřívá (teplem okolí a slunečním žárem) a solární panely na střeše domu zas výrazně pomáhají šetřit spotřebu dodávané el. energie z veřejné sítě.

Dům je postaven ve slunné Kalifornii. Přesunout jej sem do Čech by znamenalo, že bychom asi museli trochu zapracovat na zateplení domu, dodat pořádný kotel na teplou vodu a zimní vytápění a na solární panely bychom se mohli spolehnout jen jako na drobnou energetickou výpomoc. Nicméně, jde o skvělý pokus moderní architektury, který může být základem pro další kreativní nápady uplatnitelné i v našem podnebí.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Příbytek z kontejneru – původně určeného k přepravě – může jeho majitel snadno přemísťovat Foto:

Jak postavit dům z lodního kontejneru? Cena, rozměry, co ohlídat

Lodní (přepravní) kontejnery jsou skvělým a levným stavebním materiálem.

Článek

Tato přestavba staré garáže na obyvatelnou chatu nazvanou Garage je cenami ověnčený debut archi studia Graypants ze Seattlu Foto:

Minidomečky: Bydlení snů se vejde do 50 m². Ušetříte za energie i za hypotéku

Menší dům znamená, že budete vlastnit jen věci, které jsou pro vás doopravdy důležité. Kromě toho nemusíte platit takové náklady na bydlení a jako bonus navíc ani tolik...

Článek

Prosím, vstupte! Foto:

Neuvěřitelný dům, který se jakoby vznáší nad mořem

Když přicházíte k tomuto domu, máte pocit, že budete bydlet přímo nad mořem. Podívejte se na fotkách, jak to architekti ve skutečnosti vyřešili.

reklama