reklama

Na půdě prvorepublikové vily vznikla společenská zóna s krásným výhledem

Půdní byt ozvláštňují svítidla od designéra Petra Háka a od firmy Brokis Foto: Půdní byt ozvláštňují svítidla od designéra Petra Háka a od firmy BrokisFoto: Mjolk.cz

Autoři rekonstrukce půdy ve vile ze začátku 20. století chtěli nechat prostoru volnost a nekrájet ho na místnosti.

Vilová čtvrť nad botanickou zahradou v Liberci je příhodné místo k bydlení. Je odsud poměrně blízko do centra, přičemž od nedalekých Lidových sadů lze současně nastupovat pěší trasy do Jizerských hor.

Půda je pro dva lidi v jejich domě. Aby její hlavní zóny nemusely oddělovat žádné příčky, objevil se tu po jedné straně vestavěný box s kuchyňským koutem, koupelnou s WC a dvěma šatnami. Schodiště vstupního patra, kde autoři projektu z ateliéru Mjölk zřídili ložnici, narovnali a použili zároveň jako vestavěnou skříň. Schodiště ústí přímo do kuchyně, nalevo je obývací část a napravo jídelní kout.

Původní půda je zateplena nadkrokevní izolací, aby mohl mít interiér odhalenou konstrukci krovu a podbití Foto: Původní půda je zateplena nadkrokevní izolací, aby mohl mít interiér odhalenou konstrukci krovu a podbitíFoto: Mjolk.cz

Klienti chtěli původně jen zrekonstruovat fasádu a vystavět půdní byt. Spolu s architekty se ale nakonec rozhodli propojit půdní prostory s dolním bytem tak, aby nabízel velkorysé prostory pro život i případné rodinné návštěvy.

Původní půda díky tomu skýtá rozlehlý obytný prostor s kuchyní, jídelnou, obývákem a sociálním zázemím. Schodiště jej pak propojuje s dolním bytem, kde se nacházejí dvě ložnice. Horní obytný prostor zároveň nabízí příjemnou společenskou zónu s krásným výhledem. Za ten obyvatelé vděčí novým vikýřům i visuté lávce z jednoho ze střešních otvorů. Celkově se autoři projektu snažili zachovat původní kvality prvorepublikové vily bez zbytečných extravagancí, které by dům zvenku narušovaly.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Protažená skříň, která je součástí architektem navrženého regálu, opticky odděluje obývací část od zádveří Foto:

Navzdory zkoseným stěnám vykouzlil architekt z podkroví příjemné bydlení pro mladou rodinu

Zařídit komfortní bydlení pro tříčlennou rodinu v malém prostoru se zkosenými zdmi se zdá takřka nemožné. Ale nakonec...

Článek

Strohost zařízení této kuchyně skvěle rozbíjejí poctivě zrenovované trámy. Foto:

Inspirace: Kuchyně v podkroví jsou útulné a mohou být i obrovitánské!

Podkroví bývávalo dost často nevyužívanou částí stavby. S moderními materiály se ale daří i pod střechou vybudovat pěkné bydlení.

reklama