reklama

Řadový dům po přestavbě nabízí čtyřčlenné rodině dostatečný prostor

Z dětského pokoje i z koupelny je přístup na střešní terasu Foto: Z dětského pokoje i z koupelny je přístup na střešní terasuFoto: archiv B.A.S. Peter Begon

Interiér skýtá veškeré pohodlí, přitom ctí ducha doby vzniku stavby.

Řadový dům ve Frankfurtu nad Mohanem díky rozsáhlé rekonstrukci dostál potřebám čtyřčlenné rodiny. Provázat historickou hodnotu stoletého domu s moderními prvky ale nebylo jednoduché. Plán rozsáhlé rekonstrukce, při níž neměl přijít k úhoně charakter tohoto domu z roku 1913, majitelé svěřili ateliéru B.A.S. Peter Begon.

Aby zvětšili prostor středového řadového domu, na straně do ulice zvýšili štít a na straně do zahrady přistavěli dva vikýře. Díky tomu se pod střechu vešly dva dětské pokoje a koupelna. Z jednoho dětského pokoje i z koupelny je to pak jen krůček na střešní terasu. „Zvenku není skoro poznat, že se tu jeden řadový dům z grunderského období o něco zvedl,“ míní architekt Peter Begon.

Zrcadlo na délku umyvadlové desky slouží zároveň jako ochrana před cákanci – obklad tu není Foto: Zrcadlo na délku umyvadlové desky slouží zároveň jako ochrana před cákanci – obklad tu neníFoto: archiv B.A.S. Peter Begon

Další koupelna se nachází v patře a je zařízená stejným způsobem jako ta podkrovní. Architekt v jejím případě zachoval jeden výrazný prvek starého domu v podobě prosklení vrchní části dělicí stěny mezi koupelnou a schodištěm. „Prvky, jako je tento, jsou pro charakter domu klíčové, proto jsme je zachovávali. Bylo to také jedno z hlavních přání majitelů,“ vysvětluje Begon.

V koupelně odkazují na modernu šedá výmalba a jednoduché armatury tradičního italského výrobce Christina Rubinetterie. Umyvadla z umělého kamene jsou vyrobená na zakázku podle návrhu architekta a vlepená do omyvatelné desky. Zrcadlo na délku umyvadlové desky slouží zároveň jako ochrana před cákanci – obklad tu není. Mozaiková dlažba značky Via je nová, její vzor ovšem připomíná styl rozšířený v době stavby tohoto domu.

Petera Begona si majitelé vybrali správně – tento architekt se vyloženě zaměřuje na sanaci starých staveb. Staré dveře, které v Česku velká část stavitelů pod různými záminkami odváží, dal renovovat, pro nová okna nechal v pasířství vyrobit kličky po vzoru těch původních a zachoval celou řadu původních drobností.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dokonalé mimikry Foto:

Jak to jenom udělali? Dům v Polsku se bude vznášet v lese

V Polsku plánují postavit dům, který bude působit, jako by visel ve vzduchu.

Článek

Tento příklad moderně pojatého slaměného domu ukazuje, že všechny nemusejí být vyvedeny jen ve venkovsky rustikálním stylu  Foto:

Slaměný dům: Provizorní obydlí na věky

Ze slámy staví jak soukromníci své rodinné domy, tak i komerční investoři či obce kancelářské nebo veřejné budovy, sklady, stodoly nebo stáje. Pro své zvukově izolační...

Článek

Víkendový dům na ostrově Sjælland Foto:

Pět samostatných budov dohromady tvoří jediný dům plný soukromí

Moderní bydlení, to není jen jeden otevřený prostor. V Dánsku jsou toho názoru, že příjemné a současné stavby mohou fungovat dokonce zcela opačně.

reklama