reklama

Vyzkoušejte si bydlení v pasivní dřevostavbě. Třeba jen na víkend

Interiér s umírněnou obdobou Lary Croft Foto: Interiér s umírněnou obdobou Lary CroftFoto: Prodesi

Vůni dřeva a jen symbolické faktury za energie slibuje už i typizovaný dům. Jeden takový si budete moci už brzy sami vyzkoušet.

Ona dřevostavba, která začala vznikat na konci července v obci Budíkov u Humpolce, je zajímavá hned ve dvou ohledech. Typový dům českého architektonického ateliéru Prodesi bude v pasivním standardu a bydlení v něm si může vyzkoušet každý zájemce. Prvním návštěvníkům se otevře na jaře 2016. Takže si dům můžete pronajmout třeba jen na víkend, abyste viděli, jak se chová, jak se v něm dýchá...

Pro konstrukci domu architekti zvolili technologii masivních dřevěných panelů z křížem lepeného dřeva (CLT). Díky svému konstrukčnímu řešení spotřebuje Domesi Concept House 2 méně než 15kWh/m2/rok tepla, čímž se řadí do kategorie pasivních domů.

Montáž hrubé stavby typizovaného domu je maximálně jednoduchá... Foto: Montáž hrubé stavby typizovaného domu je maximálně jednoduchá...Foto: Prodesi

Při stavbě pasivního domu je jedním z klíčových bodů vhodné usazení objektu vůči světovým stranám. Předmětný vzorový dům je natočený hlavní prosklenou stěnou na jih s odklonem na jihovýchod. Tato orientace umožňuje ideální využití fotovoltaických panelů. Dům bude mít dřevěná euro okna s trojskly a venkovními žaluziemi, které v létě zabrání průniku tepla a přehřívání interiéru. Další úspory slibuje předehřev vody i vzduchu. Voda se bude předehřívat v zásobníku umístěném v rekuperační jednotce s tepelným čerpadlem. Totéž se děje se vzduchem. Elektrické topení doplňují krbová kamna na dřevo.

Aby se zde příchozí cítili jako doma, bude vzorový dům kompletně vybaven nábytkem a zařízením od tradičních českých firem jako Ton nebo Jitona, se kterými architekti spolupracují. Světla pak budou od renomovaného tuzemského výrobce Brokis. Atypické truhlářské prvky architekti zadávají lokálním truhlářům.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění Foto:

Co všechno umí pasivní dům? (1.díl)

Ti, kdo propadli možnostem moderních stavebních materiálů a technologií, předávají první zkušenosti ze svých obydlí, kam pošťák účty za energii takřka nenosí.

Článek

Vnější stěny jsou izolovány nejméně třiceticentimetrovou vrstvou izolace a střechy čtyřiceti centimetry izolace Foto:

Kolik ušetří pasivní dům na vytápění? Známe skutečné náklady

Kdo někdy uvažoval o pasivním domě, chce určitě vědět, jak se člověk cítí v domě s nuceným větráním. A pak je určitě zvědavý, kolik takový dům ušetří na energiích.

Článek

Refuge House Foto:

Inteligentní pasivní domeček na přání postavili za 10 týdnů

Přání investorů bylo už před návrhem tohoto kompaktního domku do 100 m² podlahové plochy úplně jasné – jednoduchá stavba, moderní technologie, respekt k okolní přírodě.

reklama