reklama

Tip pro kopcovitou parcelu: Bazén připomíná vodopád

Z týkové terasy pod městskými hradbami je přes vodní hladinu tohoto bazénu parádní výhled na okolní svahy Foto: Z týkové terasy pod městskými hradbami je přes vodní hladinu tohoto bazénu parádní výhled na okolní svahyFoto: archiv LAD

Jen ze tří stran rámují tento bazén břidlicí obložené bočnice. Přes tu čtvrtou voda přepadává – z pohledu plavce rovnou z kopce dolů.

S tímto bazénem pod jednou italskou vilou si návrháři skutečně pohráli. Aby plavce nepřipravili o vyhlídku z jeho svažitého pozemku, zvolili bazén s přepadem. Originální řešení, kdy voda přepadává jen na konci bazénu po směru svahu posiluje představu, že se jedná o vodopád. Nápaditě pojatý bazén kromě zmíněné vtipné provokace má i tu výhodu, že plavci dovoluje shlížet na okolní kopce i údolí.

Domyšlené jsou ale i detaily. Břidlicové panely římské architektonické studio LAD zvolilo v očekávání, že vodě propůjčí modrozelený barevný tón, s nímž bazén lépe zapadá do trávníku.

Břidlicí jej obložili proto, aby vodě propůjčila zelený nádech a lépe se tak hodila k trávníku Foto: Břidlicí jej obložili proto, aby vodě propůjčila zelený nádech a lépe se tak hodila k trávníkuFoto: archiv LAD

Vila s tímto bazénem stojí pod opevněním v italském městě Tarquinia, ležícím asi hodinu jízdy severně od Říma. Autoři si dali záležet, aby se na své místo hodil a zpětně si pochvalují, že jejich dílo odkazuje na staré vesnické fontány, jichž je v okolí plno. Hlavně ale měli na zřeteli výhled při plavání. „Moderní architekti jak známo nahlížejí na dům jako na stroj k bydlení. My zas tento bazén pojali jako stroj k pozorování krajiny,“ přibližují svůj záměr architekti Francesco Napolitano a Matteo Bianchi. A skutečně: výhled do krajiny bazén rámuje přesně v místě, na němž je v létě vidět zapadající slunce. Svým způsobem tedy bazén funguje jako pozorovatelna.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Neviditelná oáza se z dálky jeví jako pouhý přelud Foto:

Nejlepší útočiště ve vedru? Ze sklepního domu přímo do střešního bazénu

Dům Mirage na řeckém ostrově Tinos ukazuje, že střecha nemusí být jen místem vyhrazeným kominíkům a pokrývačům, ale může sloužit i obyvatelům domu.

Článek

Nejprve je nutné sestoupit po 50 schodech Foto:

Bydlení na hraně: Dům chtějí zapustit do okraje skály, místo střechy bude bazén

V posledních dnech a týdnech je Řecko v médiích skloňováno především v souvislosti s hospodářskou situací. My se ale na Řecko a jeho poklady podíváme z úplně jiné perspektivy.

Článek

Rodinný dům u Jihlavy Foto:

Rodinný dům u Jihlavy ukrývá bazén, který skvěle spojuje živou a neživou přírodu

Mechu stačí vzdušná vlhkost a dokáže se postarat o krásnou dekoraci.


reklama