reklama

Úkol týdne: Víte, co dělat se šlahouny od jahod

Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostliny Foto: Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostlinyFoto: Archiv MW

Když dozrávají jahody...

Jahody by na zahrádce určitě chybět neměly. Na pěstování nejsou náročné a úrodu přinášejí už prvním rokem. Je známo, že plody obsahují velice cenný vitamin C a mají nízký obsah kalorií. Skladováním však ztrácejí na kvalitě a proto by se měly konzumovat čerstvé, co nejdříve po utržení.

Na jaře či v létě?

Dnes, když si kvalitní sazenici můžeme koupit v květináči už zakořeněnou, je v podstatě jedno, ve kterou roční dobu jahodník vysazujeme. Jediná výjimka je krátké období od kvetení do zralosti plodů. Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.

Článek

I na balkoně můžete mít úrodu Foto: Thinkstock

Chcete mít jahody a nemáte zahrádku? Stále můžete osadit truhlíky

Nesklidíte sice magaúrodu, ale pár vlastních jahod vždycky potěší.

Zásada by měla být – vysazujeme jen mladé, jednoleté, dobře zakořeněné rostliny. Výsadbu jahodníku každý druhý rok obnovujeme. Starší rostliny jsou víc náchylné k nemocem, plody jsou menší a klesá i jejich kvalita. Mnohem výraznější jsou i změny, které nevidíme. Staré rostliny mají silný, dřevnatý kořen, který už není schopen přijímat tolik výživy jako mladý dobře rozvětvený.

Co se šlahouny?

Jahody by se po dvou letech měly obnovovat Foto: Archiv MWJahody by se po dvou letech měly obnovovatFoto: Archiv MW

Dlouhé tenké výhonky, na kterých vyrůstají mladé rostliny, jsou vítané pouze při rozmnožování jahodníků. Při běžném pěstování zbytečně zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. Proto je odstraňujeme dřív, než vyrostou a zakoření. V zarostlém záhonu se navíc dobře daří plevelům.

Článek

Těšíte se na vlastní úrodu?  Foto: Thinkstock

Ochraňte si jahody před šedou plísní

Pokud bude deštivé počasí, zničí vám úrodu jahod šedá plíseň.

Rada navíc

Máte-li problém se zdravotním stavem jahodníku, nesnažte se množit vlastní sadbu, ale raději si pořiďte novou, rezistentní vůči dané chorobě. Až po ozdravení sadby můžete vyzkoušet i vlastní množení.

Marta Pawlicová

 

 

 

 

reklama