Slivoň myrobalán: Jak pěstovat dobré i zdravé ovoce a jako bonus rozzářit zahradu

Drobným plodům slivoně myrobalánu se lidově – a nesprávně – říká špendlíky či mirabelky. Ale ty jsou něco úplně jiného. Prozradíme, jak a jaké myrobalány pěstovat, jak prospívají zdraví a máme i recepty, co s nimi v kuchyni.

Slivoň myrobalán (Prunus cerasifera) je jeden z druhů slivoní, který je známý také jako myrobalán třešňový nebo slivoň třešňová. Slivoň myrobalán se pěstuje pro chutné plody, ale také jako ozdobná dřevina, která díky svým nádherným květům a barevným listům může zkrášlit zahradu, okolí domu i parky. Využívá se jako podnož pro většinu ostatních slivoní.

Myrobalány jsou opadavé, mrazuvzdorné dřeviny, které dorůstají do výšky od 3 do 10 metrů, vypadají spíš jako keř nebo hustě větvený strom. Slivoň myrobalán kvete na jaře bílými, růžovými nebo červenými květy, které jsou velmi dekorativní. Tyto květy jsou samosprašné a opylují je včely. Listy jsou poměrně malé a z obou stran hladké, objevují se po odkvětu nebo někdy současně s květem.

NENECHTE SI UJÍT: Modročerné trnky jsou plné vitaminu C. Kdy až svíravě kyselé plody sbírat a jak je zpracovat

Co je myrobalán

Po odkvětu se vytváří drobné, asi 2,5 cm velké plody, žluté, růžové až červené. Myrobalány  jsou kulaté peckovice obsahující jedno velké semínko - pecku. Obvykle dozrávají od června do září a často zůstávají na stromě až do října. Drobným plodům slivoně myrobalánu se lidově – a nesprávně – říká špendlíky či mirabelky. Ale ty jsou něco úplně jiného. Víte, jak je od sebe spolehlivě poznáme? Dužnina myrobalánu nejde oddělit od pecky, špendlíku a mirabelky ano!

Myrobalán x špendlík x mirabelka

Myrobalán neboli slivoň třešňová (Prunus cerasifera), špendlíky (Prunus domestica L. subsp. insititia Poiret cv. 'Pomariorum' Boutigny) a mirabelky čili slivoň mirabelka (Prunus domestica syriaca) jsou tři rozdílné druhy.

  • Plody myrobalánu jsou malé, kulaté a s dužninou, která nejde oddělit od pecky, bývají nazelenalé, žluté, růžové a červené. Jsou velmi variabilní co se týká tvaru, velikosti, barvy, aroma i chuti. Mnohé chuťově připomínají švestky, meruňky a dokonce i třešně.
  • Ovoce mirabelky (Prunus domestica syriaca) je chutné, drobné (ale větší než myrobalán), kulaté, většinou zlatožluté s karmínovým tečkováním.
  • Plody špendlíku (Prunus domestica L. subsp. insititia Poiret cv. 'Pomariorum' Boutigny) připomínají menší žlutou švestku, jsou oválné a dužnina se snadno odděluje od pecky.

Pěstování slivoně myrobalán

  • Pokud se rozhodneme pro pěstování slivoně myrobalán, měli bychom vědět, že nejlépe se jí daří ve vlhčí, ale dobře propustné, mírně kyselé zemině s dostatečným obsahem humusu. Pozor na přílišné přemokření!
  • Místo pro slivoň myrobalán by mělo být teplé, co nejvíce na slunci a chráněné před severními větry, volíme tedy spíše západní až jihozápadní stranu.
  • Při časně jarní nebo podzimní výsadbě bychom měli u vzrostlejších odrůd dodržovat spon 5 x 3 m, u méně vzrůstných 4 x 2,5 m a u slabě rostoucích postačí 4 x 2 m. Místo štěpování musí zůstat nad zemí! Při výsadbě postavíme ke stromu opěrnou tyč a ponecháme ji tak dlouho, dokud kmen nebude silný.
  • Myrobalány se doporučuje pohnojit na podzim po sklizni či v předjaří organickými hnojivy (kompost, rozležený chlévský hnůj), ke kterým můžeme přidat trochu minerálního hnojiva.
  • Pro kompaktnější vzhled se dá provádět pravidelný řez jako u ostatních peckovin buď před květem, nebo po sklizni. V červnu a červenci je můžeme prosvětlit. Nejlepší plody bývají na 2 až 3letém dřevě, což při řezu zohledňujeme.
  • Na zimu mulčujeme listím nebo posekanou trávou.
  • O myrabalány není nutné se nijak přemrštěně starat. I když je necháme volně růst, dají nám bohatou úrodu dobrých a zdravých plodů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdoule: Jak pěstovat kdouloň a ze skoro už zapomenutého ovoce udělat kdoulový sýr

Jak zpracovat myrobalány

Myrobalány jsou úplně nejlepší, když si je utrhneme přímo ze stromu. V kuchyni se používají podobně jako švestky, slívy, špendlíky a mirabelky. Výborně se hodí do nákypů, knedlíků, koláčů, dezertů, džemů a marmelád či kompotů. Lze z nich udělat domácí víno, ovocnou bowli, pálí se z nich také destiláty.

Lahodné nanuky

Ingredience

  • asi 500 g zralých myrobalánů
  • 1 velký banán
  • 2 lžíce zakysané smetany

Příprava

Myrobalány vypeckujeme, omyjeme a povaříme s trochou vody. Scedíme a necháme vychladnout. Dáme do mixéru, přidáme banán a zakysanou smetanu a rozmixujeme dohladka. Dáme do tvořítek na nanuky a zmrazíme.

Na co jsou dobré myrobalány

Čerstvé myrobalány obsahují podle zralosti okolo 80 % vody, dále organické kyseliny, minerální látky (sodík, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo), vitaminy (skupiny B, C a E) a hodně vlákniny.

Myrobalány jsou močopudné a vyplavují z těla přebytečnou vodu i toxické látky, jsou vhodné proti zácpě, zlepšují trávení, prospívají při dně a revmatismu. Jsou ideální ovocem, pokud potřebujeme shodit pár nadbytečných kil. Jejich konzumace má také příznivý vliv na pleť, vlasy a nehty.

INSPIRUJTE SE: Slivoň chloupkatá: Stromek s něžnými květy, které se zimy nezaleknou

Oblíbené plodové odrůdy slivoně myrobalán

  • Klar s červenými, výrazně sladkými plody je kompatní odrůda. Plody dozrávají začátkem srpna, jsou až hnědočervené se zlato­žlutou, velmi šťavnatou a výrazně sladkou dužninou. Jsou vhodné pro přímý konzum, džemy, destiláty a kompoty.
  • Klaret má plody s karmínovou dužninou, Nenáročná odrůda vytváří korunu vzpřímenou až pyramidální. Plody jsou velké, kulaté, slupka je matná, tmavá. Dužnina je tmavě karmínová, středně šťavnatá, sladkokyselá. Ovoce dozrává začátkem září.
  • Klasik se zlatooranžovými plody je keřovitá odrůda, mladý keř bývá trnitý. Plody zrají koncem srpna, jsou středně velké, zlatooranžové, po přezrátí tmavší. Dužnina je kvalitní, sladkokyselá. Odolný proti šarce i houbovým chorobám. Vhodný pro pěstování ve vyšších polohách.

Dekorativní okrasné kultivary slivoně myrobalán

Na každé zahradě vyniknou na pěstování nenáročné, ale velice dekorativní červenolisté kultivary slivoně myrobalánu. Brzy na jaře kvetou krásnými růžovými květy. Na podzim mají červené plody, a i když jsou také jedlé, většinou se nekonzumují.

  • Prunus cerasifera 'Nigra´: Velice vyhledávaný okrasný strom s atraktivními černočervenými či sytě fialovými listy. Na konci března kvete bohatě něžně růžovými kvítky. Můžeme ho pěstovat jak na plném slunci, kde bude mít barvu listů vínově červenou, tak i v polostínu, kde budou mít listy temnější odstín.
  • Prunus cerasifera 'Rosea Plena': Hned z jara okouzlí svými něžně růžovými květy hojně posetými na větvičkách. Pro syté vybarvení vínových listů se pěstuje na plném slunci.
  • Prunus cerasifera 'Cripoizam': Pomalu rostoucí menší strom s poměrně velkými listy, zpočátku jsou  purpurové, později tmavě fialové. Velké množství květů se objevuje během dubna.
  • Prunus cerasifera 'Trailbazer': Rozkvétá brzy na jaře světle růžovými květy. Vínově červené listy zdobí strom až do pozdního podzimu.

Zdroje: cs.wikipedia.org, radimejak.czceskestavby.cz

Sdílejte článek
Štítky strom slivoň recept keř pěstování špendlík slivoň švestka slivoň myrobalán myrobalán mirabelka

Přečtěte si také