Březovník obecný: Léčivá houba posiluje imunitu a bojuje proti virům i parazitům
Choroše jsou impozantní druhy hub a v lese se jich vyskytuje velké množství. Mnohé z nich mají léčivé účinky, kterých využívá už po staletí lidová medicína. Například na bříze můžeme velmi často objevit choroš březovník obecný. Prozradíme, jak vypadá, na co je dobrý a jak ho zpracovat.
Mezi nejznámější choroše patří troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius), sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus), čaga sibiřská neboli rezavec šikmý (Inonotus obliquus) a březovník obecný (Fomitopsis betulina i Piptoporus betulinus). I když je houbaři vzhledem k jejich nejedlosti nevyhledávají, je dobré o nich něco vědět. Pojďme se podrobněji podívat na březovník obecný.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Houba nesmrtelnosti roste i v českých lesích. Má protinádorové účinky a snižuje cholesterol
Kde březovník najdeme
Březovník obecný je parazitická chorošovitá houba. Najdeme ji obvykle na rozpadajících se starých kmenech a větvích bříz, někdy i na živém stromě. Při troše pozornosti ji objevíme v přírodě poměrně snadno.
Jak březovník vypadá
Vzhledem je březovník snadno odlišitelný od všech ostatních chorošovitých druhů hub:
- Bělavě, okrově až šedohnědě zbarvené plodnice mají ledvinovitě protáhlý až půlkruhový tvar.
- Plodnice jsou bokem nebo krátkou zúženou třeňovou částí přirostlé ke dřevu.
- Svrchní strana u starých plodnic rozpraskává.
- Povrch je pokryt velmi malými póry – ty můžeme vidět jen zblízka. Póry jsou obvykle bílé až šedé.
- V mládí je březovník měkký, šťavnatý, nasáklý vodou, ve stáří tuhý, korkovitý.
- Sám o sobě je velice lehký.
- Chuť březovníku je v závislosti na stáří a velikosti plodnic vnímána v různé intenzitě jako mírně svíravá až hořká.
NENECHTE SI UJÍT: Hlíva ústřičná má skvělou chuť a ještě léčí. Sbírejte ji v zimním lese nebo pěstujte doma
Zajímavá historie březovníku
O dávném využití některých hub svědčí objev tzv. ledového muže Ötzi, který žil zřejmě v mladší době kamenné. Měl u sebe zachovalé plodnice březovníku obecného a troudnatce kopytovitého. Je velmi pravděpodobné, že je používal pro léčebné účely na nemoci a parazity, které u něj byly diagnostikovány.
PŘEČTĚTE SI: Jak moc je muchomůrka červená jedovatá a jak působí: Hitem je mazání na bolavé klouby
Na co je dobrý březovník
„V Polsku se tato houba v lidovém léčitelství používala po řadu let jako protirakovinový prostředek, zejména proti rakovině žaludku. Také na Sibiři a ve Finsku se používala k ošetření různých typů rakovin. Naproti tomu v Rusku se používal proti únavě, ke zklidnění a k imunostimulaci. Plátky z plodnic houby se používaly také k zastavení krvácení a dezinfekci ran,“ uvádí MUDr. Zbyněk Mlčoch na webu Bylinky pro všechny.
Kdy sbírat březovník
Sbírá se od podzimu do jara, kdy jsou plodnice vyzrálé a mají nejvíce účinných látek. Březovník obecný obsahuje minerály, vitaminy, polysacharidy, triterpeny a steroly (známé svými protiinfekčními a antioxidačními účinky), lipidy, proteiny či polyfenoly.
Březovník sbíráme pouze z břízy. Pokud najdeme dřevokaznou houbu podobnou březovníku na jiném stromu, raději ji nesbíráme a už vůbec ji nepoužíváme.
- Na to, že se jedná o dřevokaznou parazitickou houbu, tak bývá březovník často červivý. Napadené houby samozřejmě nesbíráme.
Jak zpracovat březovník
Pokud březovník na bříze najdeme, jednoduše houbu z kmene stromu uloupneme a doma zpracujeme. Máte několik možností a vždy záleží na tom, jak a k jakým účelům plánujete březovník využít. Houbu ale nikdy nekonzumujeme přímo.
Jak sušit březovník?
Plátky březovníku nakrájené ostrým nožem usušíme šetrně v sušičce při teplotě do 50 stupňů Celsia.
Houbový prášek
Usušené plátky vložíme do mixéru nebo kávového mlýnku a nadrtíme na prášek. Skladujeme v hermeticky uzavřené nádobě, aby nezvlhl.
Prášek se hodí jako posilovač imunity, pomocník v boji proti virům a parazitům a při onemocněních trávicího ústrojí.
- Užíváme 1 lžičku prášku jednou až dvakrát denně aspoň 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Je nutné jej pořádně zapít vodou nebo čajem.
INSPIRUJTE SE: Jidášovo ucho: Chuťově vynikající houba s léčivými účinky roste celý rok. Čaj posiluje imunitu
Březovníková tinktura
„U této houby byly vědecky zjištěny antibakteriální, antivirové, protizánětlivé a protirakovinné účinky. Účinné látky v houbách jsou termolabilní povahy, takže před odvary jednoznačně doporučuji upřednostnit užívání tinktury,“ radí bylinkář Martin Kolár.
Recept na tinkturu
Ingredience
- 1 díl na tenké plátky nakrájené plodnice březovníku obecného
- 5 dílů vysokoprocentního alkoholu
Příprava
Čerstvé či usušené plátky houby zalijeme alkoholem. Na světlém místě necháme dva až čtyři týdny macerovat, občas protřepeme. Kousky březovníku můžeme před přidáním do alkoholu dát do mrazáku, naruší se tím buněčná struktura a houby se pak budou macerovat lépe.
Jak kapky užívat
Na celkové posílení imunity podáváme 1 lžičku jednou až dvakrát denně ve studených i teplých nápojích. Pravidelné užívání tinktury podle vědců zabraňuje tvorbě otoků, působí antirevmaticky a umí zmírňovat potíže se žaludečními vředy. Zároveň proti nim působí preventivně. Celkově podporuje imunitu.
Na bříze můžeme najít také čagu
Na starších a odumírajících břízách můžete najít tmavohnědou až černou houbu rezavec šikmý, známou jako čaga sibiřská. Houba vypadá jako tvrdý nádor, uvnitř jsou rezavé rourky.
„Tento dřevokazný choroš je ve východní medicíně považován za houbu nesmrtelnosti a traduje se jeho protirakovinné působení v oblasti trávicího traktu. Moderní farmakologie potvrdila účinky čagy při diabetu, toxoplazmóze, ochraně jater a nově antivirotické působení,“ vysvětluje bylinkář.
Podívejte se, jaké léčivé houby lze najít v našich lesích:
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, pmc.ncbi.nlm.nih.gov, bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedia.org