Bydlení

10. srpna 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Jak zařídit levnější bydlení v 5 krocích? Zvládne to každý

Udělat novou střechu, zateplit dům? To jsou poměrně nákladné kroky, do kterých se nemůže pustit každý. Existují ale způsoby, jak snížit spotřebu energií nebo utrácet méně za jídlo, které poslouží každému. Prvotní investice – pokud je vůbec nějaká – se brzy vrátí na nižších složenkách za elektřinu nebo kratších účtenkách ze supermarketu. Přidáváme i jeden tip, jak přemýšlet o bydlení do budoucnosti. Najdete ho na konci článku.

Vymalujte stěny bíle

Pokud chcete ušetřit za elektřinu, měli byste si byt vymalovat bílou barvou. Nejlépe odráží sluneční záření. To pomůže zejména těm, kteří nemají vbytě dostatek světla. Vbílém pokoji budete zapínat světlo později než třeba vmodrém nebo zeleném. Tím ušetříte na účtech za elektřinu. Bílá zároveň udržuje vzduch čerstvější a alespoň pocitově chladnější, což se zase hodí těm, kteří mají doma klimatizaci a nemusí ji zapínat tak často.

Využijte pitnou vodu na maximum

Znaprosté většiny kohoutků vČesku teče pitná voda. Dokonce sní splachujeme toalety. Pokud kupujete balenou vodu, ročně přijdete až o několik tisíc korun. Pokud byste každý den vypili litr a půl balené vody, tak byste za rok zaplatili minimálně čtyři tisíce korun. Přitom vám postačí voda kohoutková, kterou můžete vlétě ochladit ve džbánu vlednici. Zároveň po vás zůstane méně plastového odpadu. Ukazuje se, že třídit plasty nestačí, protože státy jako Čína, kam se odpad zEvropy vyvážel krecyklaci, už naše plasty vykupovat nechtějí.

Musíme si také uvědomit, kolik vody nám proteče jen tak. Zvláště ve starších domech mohou být neizolované trubky, které způsobují to, že nám vlétě nejprve teče vlažná voda a pak až studená. Tím odpustíme mnoho litrů vody. Pokud máte tenhle problém, pořiďte si velký kbelík, do kterého budete vodu odpouštět. Můžete ji pak využít na zalévání.

Zbavte se jednorázových věcí

Děláte to pro své dobro a ještě ušetříte. Zplastového nádobí se uvolňují mikroplasty, které se pak dostávají do organismu. Navíc plastové věci ihned po použití vyhodíte, takže vám do budoucna neposlouží. Investujte raději do pořádných sklenic, skleněných brček nebo třeba kvalitního piknikového koše. Prvotní investice se vám vrátí, protože už nebudete muset kupovat další a další plastové nádobí.

To samé platí o ubrouscích a kuchyňských utěrkách. Vraťte se ktradicím a místo papírových používejte látkové ubrousky. Nejlépe si kupte bílé, které pak můžete prát na devadesát stupňů, takže se dezinfikují. Pokud je před praním namočíte do horké vody s jedlousodou, udrží si dlouho svou bělost.

Pořádně se najezte

Základní dvě rady jsou: Dělat si nákupní seznam a nechodit do supermarketu, když máte hlad. Jedině tak koupíte jen to, co opravdu potřebujete. Zároveň uvažujte o tom, co vám jídlo přinese. Taková čokoláda vám sice na chvíli zajistí pohodu, ale dodá vám jen cukry a trochu proteinu. Pokud koupíte potraviny, které vám dodají energii a sílu (typicky potraviny bohaté na proteiny), tak nebudete mít tak často hlad. Vyzkoušejte si sami, jak rychle dostanete hlad po stejném množství těstovin a rýže. Po těstovinách budete mít hlad poměrně brzy.

Základem tedy je uvažovat o jídle a následně si spočítat, kolik co stojí. Omezte jídlo venku vrestauracích a do práce si připravujte krabičky. Vždy dbejte na to, kdy mají potraviny lhůtu spotřeby a konzumujte je podle ní. Ačkoli některé potraviny lze využít i po datu spotřeby, jindy to nejde.

Uvědomte si, co chcete

Koupit, nebo pronajmout? Rostou jednak ceny nemovitostí, tak nájmů. Zdá se, že si člověk nemůže vybrat. Vždy přemýšlejte o tom, co od bydlení očekáváte. Nezapomínejte na to, že pokud si byt či dům koupíte, opravy a rekonstrukce budou na vás. A ty se mohou pěkně prodražit. Nesmíte zapomínat ani na daň znemovitosti. Nejspíš si také vezmete hypotéku, kterou budete splácet roky. Výhodou je, že na konci bude dům jenom váš.

Oproti tomu nájem nabízí flexibilitu. Můžete se snadněji přestěhovat, ale mnohdy budete muset čelit majitelům, kteří budou chtít nerozumně zvyšovat nájmy sargumentem, že to tak dělají všichni. Na druhou stranu veškeré opravy a rekonstrukce bude platit majitel.

Otázkou je, co nám vyhovuje a jak dlouho vdané lokalitě chceme bydlet. VČesku máme pocit, že musíme domy vlastnit. Vrámci Evropy jsme vtom přeborníci. Myslíme si, že vlastnictví domu znamená spokojenost a bohatství. Pokud se ale podíváme na grafy, které shrnují, vjakých státech je největší procento lidí, kteří mají byty a domy vosobním vlastnictví, zjistíme, že primát drží Rumunsko. Naopak Švýcarsko má nejvíce lidí, kteří žijí vnájmu. Vlastnit dům tak ne vždycky musí přinést prosperitu.

Další články:


Přečtěte si také