návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Oblovky jsou obří šneci z Afriky, které zvládnou chovat i děti

Simona Sedláčková , Vydáno: 16.06.2021
Dříve či později začne každé dítě prosit rodiče, aby mu pořídili domácího mazlíčka. První volbou dětí bývá pes nebo kočka, ale pokud chcete, aby se děti staraly o mazlíčka samostatně, měly by raději začít s chovem zvířátka mnohem méně náročného na péči. Jak by se vašim dětem líbil obří šnek?

reklama

Oblovka neboli obří šnek

Oblovku nemusíte ani kupovat ve zverimexu, protože se většinou najde ve vašem okolí dost lidí, kteří si pořídili oblovky dvě, a pak se nestačili divit, kolik vajíček jsou schopné naklást a kolik se z nich vylíhne malých šnečků (Lissachatina reticulata a Achatina Achatina). Některé druhy oblovek však vajíčka nekladou a rodí živá mláďata (Achatina zanzibaricva). Oblovky nejsou společenské, proto můžete klidně chovat oblovku jen jednu a neriskovat, že za chvíli nebudete vědět, kam s nimi. V žádném případě není možné, chovat více druhů oblovek v jednom teráriu. Mohou se mezi sebou křížit a jedincům, vzniklým z tohoto spojení, to může do budoucna přinášet jen zdravotní problémy.

Oblovka
Autor: iStock Oblovka

Jak připravit byt na oblovku?

Pro oblovky si musíte pořídit skleněné terárium s odvětráváním, aby se u šneků nedržela příliš vysoká vlhkost, a tedy i plíseň. Pro úplný začátek si však vystačíte i s plastovým boxem s víkem, do kterého vyvrtáte hustou síť otvorů. Na dno terária položte vyšší vrstvu kokosového vlákna nebo lignocelu. Šneci nepotřebují žádné dekorace a hlavně nezapomeňte, že za pár dní pokryje vše vrstva slizu, který oblovky budou vypouštět. Můžete jim do terária pořídit i rostliny, vhodný je například potos nebo zelenec, ale je jasné, že je zkonzumují ke svačině.

Kameny ani žádné ostré předměty do terária oblovek nepatří, protože by si o ně mohli rozbít ulitu.

Oblovka
Autor: iStock Oblovka

Pozor na plíseň

Ideální teplota pro chov oblovek je 27 °C. Při nižších teplotách se mohou zavrtat do podestýlky a zavíčkovat. Mají tedy rády teplo a k tomu vlhko (80–90 %). Terárium musíte pravidelně rosit vodou. To však přináší nebezpečí plísní. Proto je potřeba terárium denně kontrolovat a pravidelně čistit. Trus je potřeba odstraňovat každý den a také zbytky potravy. Kompletní čištění terária a výměnu podestýlky je nutné provádět každých 14 dní.

Oblovka
Autor: iStock Oblovka

Čím oblovky krmit

Nejprve co oblovky nepotřebují. Není potřeba dávat jim do terária misku s vodou, protože tekutiny čerpají z potravy. Co naopak nutně potřebují, jsou čerstvé listy salátu, zelí, mrkev, jablka, okurky, kedlubny. Z procházky jim můžete přinést listy pampelišek, jetele, jitrocelu nebo hluchavky. Ve zverimexu jim můžete pořídit i nitěnky nebo moučné červy. Zkuste jim nabídnout i vejce uvařené natvrdo.

Květnatá louka: Poznáte luční květiny?

Květnatá louka: Poznáte luční květiny, na které se můžete po výsevu těšit?

Není jetel jako jetel

V Česku roste 19 druhů jetele. Který odpuzuje bělásky a proč je jetel ideální na zelené hnojení?

Co naopak oblovky konzumovat nesmějí, jsou citrusy, které by mohly způsobovat odvápnění ulity, a také rýži, těstoviny a pečivo. Moučné výrobky šneci nedokážou strávit. Pro správný vývoj stále rostoucí ulity potřebují oblovky dostatečný přísun vápníku. Nejlépe jim ho zajistíte sépiovou kostí, kterou koupíte ve zverimexu, nebo rozdrcenými vaječnými skořápkami.

Oblovky se dožívají většinou 5–8 let.

Oblovka
Autor: iStock Oblovka

Větší děti se mohou starat i o další nenáročná zvířátka:

Křeček je zvíře chytré a v noci plné života. Víte, jak se o něj správně starat?

Křeček je zvíře chytré a v noci plné života. Rady a tipy, jak se o něj správně starat

Akvarijní rybky

Akvarijní ryby pro začínající chovatele. Do akvária vypusťte paví očka, neonky nebo mečovky

reklama

Článek je zařazen v: oblovka , obří , šnek , achatina , děti , chov , nenáročné

reklama

Přečtěte si také