Průhledná potravinová fólie může posloužit i jinak než jen k zabalení jídla

Primárně průhledná potravinová fólie slouží k balení jídla, ale jsou i další možnosti využití téhle praktické fólie v domácnosti. Může vám pomoci například udržet čistou lednici, zbavit se otravných octomilek nebo prodloužit životnost řezaných květin.

Průhledná, přilnavá, tenká a pevná potravinová či potravinářská fólie se běžně používá k zabalení jídla a uchování některých potravin, dokáže zajistit jejich delší trvanlivost, chuť i vůni a ochránit je před osycháním a okoráváním. Kromě balení potravin existují taky další možnosti využití téhle praktické fólie v domácnosti. Máme pro vás sedm nejzajímavějších tipů, jak vám může fólie na balení potravin pomoci.

Past na octomilky z fólie

Pokud se chcete doma zbavit nepříjemných a všudypřítomných mušek, tak můžete použít tuto jednoduchou past: Nakrájejte ovoce na kousky a dejte je do sklenice, kterou potom omotejte potravinovou fólií. Pak udělejte třeba vidličkou do fólie malé otvory a tuto past nechte někde v kuchyni stát. Octomilky přitahuje sladká vůně ovoce, takže se otvory dostanou do sklenice. Tím jsou tyto otravné mušky v pasti, protože se nemohou tak snadno dostat ven ze sklenice.

Zvyšuje účinnost léčivých zábalů

Bolí vás klouby a svaly a často si je mažete třeba kostivalovou mastí nebo potíráte kaštanovou tinkturou? Pak pro vás máme dobrý tip. Jejich léčivé schopnosti zvýšíte, když si uděláte zábal: ošetřené místo zakryjete nebo omotáte průhlednou potravinovou fólií (můžete přelepit lepicí páskou), díky níž bude bolavé místo ve větším teple a zvýší se účinek masti. Napřed ale tenhle postup vyzkoušejte jen na malé ploše, abyste se ujistili, že vaše pokožka nereaguje na teplo příliš citlivě.

  • Podobně se dá potravinová fólie použít i přes pleťovou masku (pozor na otvory na dýchaní) nebo vlasový zábal.

Pomůže při malování a natírání

  • Malujete nebo natíráte a za jeden den všechno nestihnete dodělat? Pokud budete pokračovat druhý den a nechce se vám vymývat štětec, štětku či malířský váleček, tak je pevně obalte potravinovou fólií a nemusíte se bát, že by přes nic zatvrdly. Zůstanou pružné a připravené k dalšímu použití. Totéž udělejte i s nádobou, ve které zůstala barva.
  • Aby zbylá barva, kterou chcete uložit na příští malování či natírání nevyschla a vydržela déle, otevřenou plechovku zakryjte fólií a teprve pak ji zavřete víčkem.

NENECHTE SI UJÍT: Pečicí papír není jen na pečení. Můžete ho využít při žehlení, úklidu i balení dárků

Prodlouží svěžest řezaných květin

Řezané květiny jsou jedním z nejkrásnějších a nejuniverzálnějších dárků, který můžete dát komukoli. Ale není nic horšího než darovat zvadlou kytici. Nejlepší způsob, jak udržet květiny při transportu svěží, je zakrýt spodní část stonků vlhkou papírovou utěrkou či hadříkem a poté obalit průhlednou potravinovou fólií. Tato metoda je účinná, protože zamezí unikání vlhkosti, což pomáhá zabránit předčasnému zvadnutí vašich květin, než se dostanou do vázy s vodou.

Usnadní čištění lednice

Pravidelně čistění ledničky je hygienicky nutné a zabere spoustu času. Až budete příště čistit ledničku, tak všechno pěkně nablýskejte a potom horní část každé poličky pečlivě zakryjte fólií na balení potravin. Při příštím čistění ji jednoduše sundáte, vyhodíte a dáte zase novou. Doba čištění ledničky se okamžitě zkrátí na polovinu. Potravinovou fólii takhle můžete použít všude tam, kde se uchovávají potraviny, tedy na poličky ve spíži, kuchyňské lince či skříni na potraviny.

INSPIRUJTE SE: Žehlení snazší než dosud, vyzkoušejte naše praktické rady a užitečné tipy

Fólie zachrání zmrzlinu

Když už jednou načatou zmrzlinu znovu uložíte do mrazáku, stává se, že se na povrchu mraženého krému vytvoří ostré krystalky ledu, které pak kazí vzhled, ale hlavně chuť zmrzliny. Zabráníte tomu, když odkrytou nádobu překryjete fólií a její převislé kusy přitisknete na stěny. Pak krabičku se zmrzlinou uzavřete víčkem a dejte do mrazáku. Zabráníte tak přístupu vzdušné vlhkosti ke zmrzlině, a proto by pak nemělo dojít ke tvoření krystalků ledu.

7. Stop škraloupu

Máte rádi teplé mléko, kakao nebo pudink, ale přímo nesnášíte škraloup, který se na nich rád vytváří? Tak zkuste ještě za tepla překrýt misku s pudinkem nebo hrnek s teplým mlékem či kakaem potravinovou fólií. Žádný protivný škraloup, který by vám pokazil chuť, se už neudělá a můžete si pochutnat.

Zdroje: supamama.co.zahousebeautiful.com, Neobyčejné užití obyčejných věcí (Rider´s Digest Výběr)


Přečtěte si také