Tajemné kouzlo Vánoc: Proč purpura a františek tak krásně voní?
Purpura a františek patří ke starým vánočním tradicím, protože svou kouzelnou vůní dokážou dokreslit atmosféru pohody, klidu a tepla domova. Pro ty, kteří by si chtěli zkusit vánoční purpuru udělat sami doma, máme návod, jak na to. A není na tom nic složitého, stačí mít hlavně správné bylinky a koření. A taky prozradíme, jak s purpurou a františkem správně zacházet.
Co je purpura ví asi každý, ale stejně si to zopakujeme: je to směs aromatických bylin a koření s přidáním vonných esencí. Purpura se zahřívá či nechává pomalu doutnat, čímž se zážitek z vůně stává mnohem intenzivnější.
Tradiční vánoční purpura je germánsko-keltsko-slovanského původu a o Vánocích vytváří příjemnou atmosféru. Lidé v průběhu letních měsíců sbírali bylinky, ať už léčivé, nebo čistě aromatické, a vázali je do svazečků. Ty následně visely v domácnostech, kde krásně voněly. Během vánočních svátků se svazek bylinek umístil na pláty plotny či do misky na rozpálené uhlíky. Díky tomu byla vůně daleko intenzivnější a už pro naše předky byla nedílně spojena s obdobím Vánoc. Můžeme si ji koupit, ale také připravit sami doma, o to víc nás potěší a zahřeje.
Jak udělat domácí vánoční purpuru
- Na vánoční purpuru se dá použít celá řada aromatických sušených bylin, koření a dalších přísad, složení není nijak striktně dané, a tak si můžeme vybrat například badyán, skořici, hřebíček, muškátový oříšek, mátu, levanduli, meduňku, mateřídoušku, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránku, anýz, květy měsíčku, vřesu, heřmánku, chrpy či růží, jehličí, listy eukalyptu a mnoho dalších, záleží, co máme po ruce a co máme rádi.
- Do purpury nepřidáváme sušené ovoce kvůli cukru, který v něm je, protože by se mohlo při zahřívání připalovat a zkazilo by vánoční vůni purpury.
- Na purpuru budeme taky potřebovat vonný esenciální olej, nejlepší je ten, co nám nejvíc připomíná atmosféru Vánoc, například skořice, pomeranč, citrusy, borovice, smrk, vanilka, mandle nebo hřebíček. Vonné oleje můžeme i kombinovat, ale nejlepší je použít jen jeden, který máme nejraději.
- Vybrané bylinky a koření smícháme, podrtíme nebo krátce rozmixujeme, aby se směs zjemnila.
- Směs nasypeme do dobře uzavíratelné sklenice nebo uzavíratelného plastového sáčku. Přidáme vonný olej – na jednu hrst směsi bylin a koření asi 20 kapek – a důkladně promícháme.
- Nádobu nebo sáček důkladně uzavřeme a necháme zhruba 2 týdny rozležet, aby se aroma rovnoměrně rozložilo do všech bylin.
Jak rozvonět purpuru
- Nejvíce aromatických látek uvolní purpura na plátu kamen, což dnes už ve většině domácností není dost dobře možné. Působením tepla se aromatické látky mnohem lépe uvolňují do vzduchu. Purpuru můžeme ale pálit i na litinové plotýnce na plynovém sporáku a s použitím alobalu i na sklokeramické desce nastavené na nízkou teplotu.
- Místnost krásně provoní i purpura položená na topení: hrstku purpury rozložíme na kousek plátna a položíme na radiátor.
- Purpura se dá pálit i v aromalampě, kam normálně dáváme vonný olej.
- Purpuru pouze zahříváme, nikdy by neměla hořela plamenem, ale jen mírně doutnat. I tak ji samozřejmě nikdy nenecháváme bez dozoru.
Vánoční františek
Františky patří do každé domácnosti, která se hlásí k českým tradicím Vánoc. Zvyk vánočního pálení františka je starý zhruba 300 let a pochází z Krušnohoří, z česko-německého pomezí, i když jeho kořeny sahají podstatně hlouběji do pohanských dob, kdy se na přelomu starého a nového roku vykuřovaly a očišťovaly příbytky. Název františek tyto malé vonné kužely nejspíš získaly po zakladateli novodobého pojetí Vánoc Františku z Assisi.
František je pálené dřevěné uhlí, nejčastěji se používá lipové dřevo. Rozemleté dřevěné uhlí a pryskyřice se smíchají s pojivem a přidá se k němu kadidlo neboli olibanum. Kadidlo je pryskyřice z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra) a dodává hořícímu františku jeho charakteristickou vůni. Kadidlo neboli olibanum bylo jedním z darů, které přinesli Tři králové nebo spíše mudrci právě narozenému Ježíškovi. Vůně kadidla totiž dokáže pomoci člověku povznést se od pozemského trmácení k duchovnějším stránkám života.
Jak správně pálit františka
Špičku františka přidržíme nad svíčkou v plameni po dobu 15–20 vteřin. Pomalu s ním otáčíme, aby se zapálil rovnoměrně. Po vytažení z plamene je dobré františka ještě mírně rozfoukat. Při pálení položíme františka na nehořlavou podložku (třeba porcelánový talířek) a užíváme si jeho sváteční vůni.
Zdroje: bylinkovo.cz, cs.wikipedia.org, cesketradice.cz