Bydlení

19. března 2019 11:00

Markéta Kašková

PŘED a PO: Proměna pro bojovnici Andreu a jejího syna Filipa. Podívejte se, jak to designéři zvládli

Andrea je maminkou pětiletého Filipa. Vychovává ho sama, ale to jí nebrání v tom, aby mu dopřála nádherné dětství. Minulý rok však byl pro ni velmi náročný. Diagnostikovali jí rakovinu prsu. Nemoc ji dostala na kolena, ale nezlomila ji. Je to velká bojovnice a za svůj život bojuje nejen kvůli sobě, ale hlavně kvůli svému synovi. To pro něj by chtěla vytvořit krásné bydlení – místo, kde spolu budou žít. Jak se s tím popral pořad Jak se staví sen?

Andrea měla svůj byt 2+1 na hypotéku. Když otěhotněla, byt pronajala a šla bydlet k rodičům. Po roce museli byt prodat. U rodičů v domě bydlí ještě bratr srodinou, a tak měli spolu s rodiči k dispozici velmi omezený prostor. Bydleli tam do Filípkových 2,5 let.

Stěhování ve velkém

Pak nastoupila Andrea do práce a pronajali si nový byt. Tam byli až do chvíle, kdy Andrea onemocněla a nemohla být bez dozoru. Nastěhovali se zpátky k rodičům. S maminkou a Filípkem spí v jednom pokoji a tatínekv obýváku. Nikdo z nich nemá soukromí a Filip prostor na hraní. Během chemoterapie si Andrea vzala do hlavy, že si s Filipem pořídí byt a že chce svého syna do budoucna zabezpečit.

Přála si, aby měl svůj pokojík a klid na učení, když půjde příští rok do školy. Andrea říká, že nemoc jí vlastně dala příležitost na bydlení, i když získat hypotéku byl obrovský problém. .

Světlo na konci tunelu

Rodiče a přátelé dělají všechno pro to, aby jim sen splnili. Finančně je to totiž momentálně pro Andreu hodně náročné. Je samoživitelka, a navíc na neschopence. Místnosti jsou prázdné, kromě jedné, kde mají všechny věci. Na další rekonstrukci nejsou peníze. Chtěli bydlet do konce minulého roku, ale bude ráda, když se to povede letos.

Andrea je přes to všechno neskutečně pozitivní. Miluje svého syna, Depeche Mode, Davida Bowieho, cestování. Má spoustu přátel, se kterými neustále něco podnikají. Jedna z jejích kamarádek, Simona, oslovila pořad JSSS s prosbou o pomoc. Pak následovala i prosba od ředitelky organizace Mamma help, která Andreu poznala a také jí chtěla pomoct. Andrea píše o své nemoci dokonce blog – Kozí život.

A jak se na proměnu dívají designéři Andreaa Marek?

Hodnocení designérů: Že je tato proměna realizovatelná, bylo jasné poměrně brzy, spíš jsme váhali nad rozsahem, abychom vše zvládli. Majitelka už započala s rekonstrukcí před námi, ale nevěděla, co dál.

V bytě nebyl žádný zásadní problém stavebního rázu, ale spíše chyběla koncepce a vize do budoucna. Důležité bylo správně uchopit design interiéru. Aby balancoval na hraně surového industriálního pojetí a stále byl příjemný a milý kbydlení. Jelikož byt byl vyklizený a již určený k rekonstrukci, změnilo se naprosto vše. Vytvořili jsme zcela nové komfortní bydlení.

Tato proměna se s ničím „nepáře“. Přiznali jsme panelák takový, jaký je. Dominantním prvkem je odhalená železobetonová stěna mezi kuchyní a obývákem. Nejenže přiznává původní materiál s jeho nedokonalostmi, ale zároveň je to výrazný výtvarný prvek. K betonu jsme zvolili kontrastně dřevěnou podlahu – průmyslovou mozaiku a černé doplňky. Lehce průmyslový vzhled doplňují i plechové dveře, které jsme nechali v základním pozinkovaném nelakovaném povrchu. V původním interiéru nebyl žádný nábytek, což nám vše usnadnilo a mohli jsme se soustředit pouze na doladění novými kusy nábytku. Dalším doladěním by měla projít ještě ložnice, kterou jsme odevzdali „předpřipravenou“ pro další budování.

A nezapomeňte, že další sezóna se už připravuje!Budeme ji vysílat na jaře 2020. Více informací o pořadu a všechny epizody najdete ZDE.


Přečtěte si také