návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Relaxační výtvarné techniky vás zbaví stresu a zkrášlí váš domov

Simona Sedláčková , Vydáno: 12.06.2021
Pro chvíle relaxace
Autor: iStock Pro chvíle relaxace
Ruční práce a jakékoliv tvoření nám přináší po náročném pracovním dni skvělé chvíle odpočinku. Už jste vyzkoušeli plstění nebo práci s fimem? Ne? Pak je nejvyšší čas. Kdo si hraje, nezlobí! To platí i pro nás dospělé.

reklama

Barevné korálky

Navlékáním korálků zabavíte už malé slečny a co teprve ty větší! Můžete je obyčejně navlékat na šňůrku nebo kloboukovou gumičku, ale i doma si z nich zvládnete připravit hotové skvosty. Veškeré potřeby – korálky, kovové komponenty i kleštičky – najdete ve specializovaných prodejnách, výtvarných potřebách, ale většinou i v papírnictvích nebo v textilních galanteriích.

Korálky můžete navlékat i s dětmi
Autor: iStock Korálky můžete navlékat i s dětmi

Dekorační plsť

Netřepivý materiál, ze kterého můžete ručně i na stroji ušít nejrůznější drobnosti. Prodává se jako metráž, ale častěji nastříhaná na obdélníky 20 x 30 cm. Zakoupíte ji ve všech výtvarných potřebách, ale i v papírnictvích nebo v textilní galanterii. Dražší je plsť z čisté přírodní vlny, levnější z umělých materiálů.

Vyrobte dětem na hraní báječné jídlo z plsti

Z plsti upečete pizzu i dorty! Jak vytvořit měkké hračky připomínající oblíbená jídla?

Vyšívaná brož z plsti

Vyšívaná brož z plsti ozdobí letní triko i zimní kabát. Vyrobíte ji rychle

Plstění vlněného rouna

Relativně snadná technika, kterou zvládnou i větší děti, díky které se vám podaří vytvořit kouzelné šperky, veselé dekorace, ale třeba i kouzelnou hrací kuličku pro domácího mazlíčka. Jehly na plstění i vlnu koupíte ve výtvarných potřebách nebo na internetu.

Plstěná kulička, plněná šantou kočičí
Autor: Simona Sedláčková Plstěná kulička, plněná šantou kočičí

Háčkování a pletení

Textilní techniky, pro které potřebujete háček nebo jehlice, dříve patřily mezi velmi rozšířené koníčky. Pak zájem o ně maličko utichl, aby se v současné době znovu vyhoupl na výsluní, i když v trochu pozměněné podobě. Pletené svetry už vyrábí skutečně málokdo, ale o to více jsou oblíbené pletené nebo háčkované hračky a bytové dekorace.

Upleťte si doplňky do bytu

Upleťte si doplňky do bytu: Z ložnice i obýváku vytvoří útulné hnízdečko

Háčkované a pletené doplňky do koupelny

Háčkované a pletené doplňky do koupelny: Ruční práce jsou opět na výsluní!

Moderním materiálem, především pro háčkování bytových doplňků, jsou tzv. špagáty. Jedná se o zbytky elastické tričkoviny, které se zpracovávají na materiál pro pletení a háčkování. Špagáty si můžete vytvořit i sami z obnošených trik.

Báječné špagáty

Ze starých triček vyrobíte koberečky, polštáře i pantofle. Podívejte se, jak na to

Háčkování je opět v kurzu

Uháčkujte si bytové doplňky, hračky i kapsáře. Zkuste také lapače snů

Organza a tyl

Lehoučké materiály, určené původně snad pro víly, jsou v současnosti velmi oblíbené. Můžete z nich ušít módní sukně nebo originální doplňky. Tyl i organza se dají snadno nad plamenem obyčejné svíčky zatavovat, čímž se jim krásně zvlní okraje. Využijte této vlastnosti při výrobě nejrůznějších květinek. Materiál za příznivé ceny můžete nakoupit v každé prodejně s textilní metráží.

Moderní výšivka

Vyšívání je báječná relaxace, to vám potvrdí každý, kdo to vyzkoušel. Pokud si hned představujete vyšívané dečky v babičččině parádním pokoji, tak na to hned zapomeňte! Dnešní výšivka má mnoho podob a vy si určitě vyberete.

Vyšívaný sáček s levandulí

Vyšívaný sáček s levandulí ze staré pánské košile

Jarní květinová výšivka

Malované nebo vyšívané tenisky: Připravte si na jaro originální boty

Tvárné hmoty na modelování

Modelovací hmota FIMO nebo nejrůznější samotvrdnoucí hmoty jsou moderními nástupci oblíbeného moduritu. Mohou s nimi pracovat děti od 8 let. Například fimo je velmi tvárné a vypaluje se v kuchyňské troubě nebo se dá i uvařit ve vodě. Je vynikající na výrobu figurek, korálků a nejrůznějších barevných dekorací. Jednotlivé barevné kostky zakoupíte ve všech větších papírnictvích a výtvarných potřebách.

Přívěsek na krk

Jak modelovat ze samotvrdnoucí hmoty? Vytvořte si vtipný přívěsek

Ekonomická a ekologická modelína bude skvělou alternativou k umělým v obchodě.

DIY: Udělejte dětem radost a vyrobte jim domácí modelínu ze zásob vaší spíže

Papírové vystřihování

Z kousku obyčejného papíru vytvoříte téměř profesionální jmenovky či přáníčka pomocí dekoračních děrovaček a zubatých nůžek. Zakoupíte je v papírnictvích i výtvarných potřebách v mnoha velikostech a tvarech. A barevné papíry se najdou snad v každé rodině s malým školákem.

Vytvořte si věnec z papírových květů hortenzií

Vytvořte si věnec z papírových květů hortenzií, který nikdy neuvadne

Papírové květy z krepáku

Papírové květy z krepáku: Vytvořte si půvabný věneček i rozkvetlé větvičky

Hrátky s knoflíky

Na nejrůznější šperky i dekorace můžete využít i zbytky materiálu, který máte doma. Třeba staré knoflíky! Snad v každé domácnosti se jich najde více, než dost.

Znáte recept proti nudě? Sáček barevných knoflíků

Znáte recept proti nudě? Sáček barevných knoflíků!

Doplňky a dekorace z knoflíků

Doplňky a dekorace z knoflíků umí být elegantní i hravé zároveň

reklama

Článek je zařazen v: ruční , práce , výtvarné , tvoření , techniky , pletení , háčkování , papír , fimo , hobby , koníček

reklama

Přečtěte si také