Bydlení

12. června 2021 08:00

Simona Sedláčková

Relaxační výtvarné techniky vás zbaví stresu a zkrášlí váš domov

Ruční práce a jakékoliv tvoření nám přináší po náročném pracovním dni skvělé chvíle odpočinku. Už jste vyzkoušeli plstění nebo práci s fimem? Ne? Pak je nejvyšší čas. Kdo si hraje, nezlobí! To platí i pro nás dospělé.

Barevné korálky

Navlékáním korálků zabavíte už malé slečny a co teprve ty větší! Můžete je obyčejně navlékat na šňůrku nebo kloboukovou gumičku, ale i doma si znich zvládnete připravit hotové skvosty. Veškeré potřeby – korálky, kovové komponenty i kleštičky – najdete ve specializovaných prodejnách, výtvarných potřebách, ale většinou i vpapírnictvích nebo vtextilních galanteriích.

Dekorační plsť

Netřepivý materiál, ze kterého můžete ručně i na stroji ušít nejrůznější drobnosti. Prodává se jako metráž, ale častěji nastříhaná na obdélníky 20 x 30 cm. Zakoupíte ji ve všech výtvarných potřebách, ale i vpapírnictvích nebo vtextilní galanterii. Dražší je plsťz čisté přírodní vlny, levnější z umělých materiálů.

Plstění vlněného rouna

Relativně snadná technika, kterou zvládnou i větší děti, díky které se vám podaří vytvořit kouzelné šperky,veselé dekorace, ale třeba i kouzelnou hrací kuličku pro domácího mazlíčka. Jehly na plstění i vlnu koupíte ve výtvarných potřebách nebo na internetu.

Háčkování a pletení

Textilní techniky, pro které potřebujete háček nebo jehlice, dříve patřily mezi velmi rozšířené koníčky. Pak zájem o ně maličko utichl, aby se vsoučasné době znovu vyhoupl na výsluní, i když vtrochu pozměněné podobě. Pletené svetry už vyrábí skutečně málokdo, ale o to více jsou oblíbené pletené nebo háčkované hračky a bytové dekorace.

Moderním materiálem, především pro háčkování bytových doplňků, jsou tzv. špagáty. Jedná se o zbytky elastické tričkoviny, které se zpracovávají na materiál pro pletení a háčkování. Špagáty si můžete vytvořit i samizobnošených trik.

Organza a tyl

Lehoučké materiály, určené původně snad pro víly, jsou vsoučasnosti velmi oblíbené. Můžete znich ušít módní sukně nebo originální doplňky. Tyl i organza se dají snadno nad plamenem obyčejné svíčky zatavovat, čímž se jim krásně zvlní okraje. Využijte této vlastnosti při výrobě nejrůznějších květinek. Materiál za příznivé ceny můžete nakoupit vkaždé prodejně stextilní metráží.

Moderní výšivka

Vyšívání je báječná relaxace, to vám potvrdí každý, kdo to vyzkoušel. Pokud si hned představujete vyšívané dečky v babičččině parádním pokoji, tak na to hned zapomeňte! Dnešní výšivka má mnoho podob a vy si určitě vyberete.

Tvárné hmoty na modelování

Modelovací hmota FIMO nebo nejrůznější samotvrdnoucí hmoty jsou moderními nástupci oblíbeného moduritu. Mohou snimi pracovat děti od 8 let. Například fimo je velmi tvárné a vypaluje se vkuchyňské troubě nebo se dá i uvařit ve vodě. Je vynikající na výrobu figurek, korálků a nejrůznějších barevných dekorací. Jednotlivé barevné kostky zakoupíte ve všech větších papírnictvích a výtvarných potřebách.

Papírové vystřihování

Zkousku obyčejného papíru vytvoříte téměř profesionální jmenovky či přáníčka pomocí dekoračních děrovaček a zubatých nůžek. Zakoupíte je vpapírnictvích i výtvarných potřebách vmnoha velikostech a tvarech. A barevné papíry se najdou snad vkaždé rodině smalým školákem.

Hrátky s knoflíky

Na nejrůznější šperky i dekorace můžete využít i zbytky materiálu, který máte doma. Třeba staré knoflíky! Snad v každé domácnosti se jich najde více, než dost.


Přečtěte si také