Jak ušetřit

16. listopadu 2022 07:01

Lenka Valjentová

Aviváž umí mnohem víc než jen provonět prádlo. Odstraní prach a zvířecí chlupy, vyčistí koupelnu i připálené hrnce

Aviváž se obvykle používá při praní prádla na jeho zjemnění a provonění. Pro mnohé je možná překvapením, že si aviváž dokáže skvěle poradit s běžnými skvrnami i zvířecími chlupy, zabraňuje usazování prachu, pomůže při čištění oken nebo úklidu koupelny. Připravili jsme pro vás 11 tipů, jak využít aviváž jinak než jen při praní prádla.

Vodou zředěná aviváž odstraní běžné skvrny i zvířecí chlupy, nedá šanci prachu, vyčistí koupelnu i připálené hrnce, umyje okna nebo poslouží jako domácí osvěžovač vzduchu a pohlcovač pachů. Složky, které dnešní aviváže obsahují, jsou z velké části biologicky rozložitelné. Přesto raději čtěte složení na obale a vybírejte si ekologické prostředky. Můžete si taky vyrobit vlastní ekologickou aviváž podle našeho návodu. Je šetrná a vyrobíte ji skoro zadarmo.

11 tipů, jak využít aviváž jinak než jen při praní prádla

1. Odstraní skvrny z čalounění

Na běžné nečistoty, mastné fleky nebo skvrny od čokolády, čaje či kávy, které ulpěly na čalouněném nábytku nebo potazích v autě, se vyplatí použít aviváž. Nařeďte ji vodou v poměru 1 : 1 a přelijte do rozprašovače. Nastříkejte roztok na skvrnu, hadříkem či houbičkou ji opatrně přetírejte, dokud nezmizí, potom nechte zaschnout. Tohle je také účinný způsob, jak odstranit zvířecí chlupy z čalounění i z oblečení. Postup je stejný.

2. Aviváž nedá šanci prachu

Boj s prachem v domácnosti nikdy nekončí. Sotva ho na nábytku utřete, už začíná znova usedat. Zvlášť na elektrických spotřebičích se prachu líbí, protože statická elektřina ho doslova přitahuje. Zkuste měkký hadřík namočit do aviváže, pořádně vyždímat a otřít s ním televizi atd. Aviváž eliminuje statickou elektřinu a brání rychlému usazování prachu. Nebo přidejte několik kapek aviváže do prachovky, než začnete utírat prach.

3. Vypořádá se s kobercem, který dává rány

Dostáváte od koberce rány statickou elektřinou? Zlehka na něj rozprašovačem nastříkejte naředěnou aviváž (do 2,5 l vody nalijte 220 až 250 ml aviváže a protřepejte). Koberec nesmí být příliš mokrý, aby se nepoškodil jeho spodek. Postřik proveďte večer, přes noc zaschne. Účinek by měl trvat několik týdnů. Navíc je pak koberec měkký a voňavý.

4. Aviváž vyčistí koupelnu

Skleněná dvířka od sprchového koutu, vanu, umyvadlo, vodovodní baterie, dlaždičky, skříňky i zrcadla a podlahu v koupelně je potřeba stále čistit. Zkuste použít aviváž, ta zabrání usedání prachu i vodního kamene a navíc zajistí lesk. Aviváž smíchejte s vodou v poměru 1 : 3–4. Tímto roztokem umyjte dlaždičky a spol. a pak už jen přeleštěte suchým hadříkem. Čistota a lesk jsou tak zaručeny! Stejně se dá postupovat při úklidu celého bytu.

5. Umyje dokonale okna

Mytí oken je dřina. A když na nich zůstanou kocouři, tak je to k zlosti. Tady pomůže aviváž – zřeďte asi 100 ml s 2 litry vody a roztokem přeleštěte všechny šmouhy na okně. Ty zmizí a okna se budou krásně lesknout. Stejný roztok můžete použít i na okna v autě a další skleněné povrchy, funguje také na sklokeramickou varnou desku.

6. Vyčistí kartáče a hřebeny

Kartáče a hřebeny je potřeba čistit pravidelně. Usazují se na nich nejrůznější nečistoty nejen z vlasů. Do misky či umyvadla nalijte zhruba 1,5 l vody a 40 ml aviváže. Hřebeny a kartáče vložte do roztoku a nechte je v něm přes noc nebo aspoň 4 hodiny. Poté je ještě umyjte a nechte uschnout.

7. Staré tapety půjdou hladce dolů

Běžnou dávku aviváže (tedy obsah uzávěru plastové lahve s aviváží) přilijte do 1 l vody, promíchejte a roztok naneste houbou nebo štětkou na staré tapety. Nechte chvíli působit, za zhruba půl hodiny půjdou dolů raz dva. Do omyvatelných tapet je potřeba napřed udělat drátěným kartáčem rýhy a teprve pak je rozmočit aviváží.

8. Postará se o štětce

Po skončení práce štětec vymyjte jako obvykle a následně ho ještě namočte do lázně s aviváží. Do sklenice s půl litrem vody jí nalijte půl deci a nechte v ní štětce do druhého dne. Pak je opláchněte, vytřete do sucha a uložte.

9. Vyčistí připálené hrnce

I zkušenému kuchaři se může stát, že připálí jídlo. Připáleniny nejdou dobře umýt, většinou je musíte hodně drhnout nebo použít jedlou sodu. Vyzkoušet můžete i jiný jednoduchý trik. Nalijte do pánve či hrnce teplou vodu a přidejte jednu lžíci aviváže. Nechte odstát nejlépe přes noc a druhý den připálené nádobí opláchněte. Připáleniny by z něj měly snadno jít dolů.

10. Zaseknutý zip

Když se zasekne zip na bundě, sukni, kalhotách nebo kabelce, není to nic příjemného. Někdy stačí, když nakapete několik kapek aviváže přímo na zip a pomalu ho rozpohybujete. Zip se většinou hladce rozjede.

11. Aviváž osvěží vzduch a provoní byt

Pokud máte rádi vůni aviváže, kterou používáte při praní prádla, použijte ji jako domácí osvěžovač vzduchu a pohlcovač pachů.

  • Připravte si 1 díl aviváže a 3 díly vody, dejte do rozprašovače a roztokem doma postříkejte, co se vám zachce. Vše bude krásně vonět.
  • Miska nebo talířek s ubrouskem pokapaný aviváží provoní šatnu a skříň s oblečením.
  • Do nádoby nalijete trochu aviváže a postavte ji do prostoru. Změnu zaznamenáte už během půl hodiny. Pomůže dostat i zatuchlinu z dlouho nevětrané chalupy nebo osvěžit koupelnu. Do skleničky nalijte aviváž a přidejte vodu 1 : 1, pak vložte špejle a po 20 minutách je otočte, ať jsou aviváží nasáklé konce nahoře. Špejle během dne otočte alespoň třikrát.
  • Nalijte trochu aviváže do nádrže toalety. Zanechá toaletu skvěle voňavou při každém spláchnutí.

Zdroje: Neobyčejné užití obyčejných věcí (Rider´s Digest Výběr), thefrugalnavywife.comexpress.co.uk

Sdílejte článek
Štítky aviváž

Přečtěte si také