Křen má velkou léčivou sílu. Udělejte si domácí léky proti kašli, rýmě a bolesti kloubů
Křen v sobě ukrývá ohromnou léčivou sílu a ne nadarmo se mu říká český ženšen. Má antibiotický efekt, při nachlazení usnadňuje odkašlávání a uvolňuje nos při rýmě, pomáhá také při revmatismu a ischiasu. Prozradíme, jak z bílého kořene snadno uděláte domácí lék, který uleví při kašli, anebo křenovou placku proti bolesti kloubů.
Představovat kořen křenu selského (Armoracia rusticana) s bílou dužinou, peprnou chutí a štiplavou vůní by asi bylo nošením dříví do lesa, u nás ho zná každý. Jak křen pěstovat a zpracovat, se dozvíte ZDE.
Jak užívat křen
Křen je nejlepší konzumovat čerstvý, neboť tepelnou úpravou ztrácí množství účinných látek. Strouháme ho bezprostředně před užitím. Tehdy plně využijeme všechny cenné látky v něm obsažené.
NENECHTE SI UJÍT: Česnek bojuje s viry, křen zabírá na kašel a cibule na rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody
Křen jako lék
Kořen křenu obsahuje vitamin C, organické kyseliny, enzymy a zejména sirné hořčičné silice, díky nimž má antibiotický efekt, kterého se s úspěchem využívá už po staletí v lidovém léčitelství při zánětech dýchacích i močových cest. Křen také pomáhá při detoxikaci, zlepšuje látkovou výměnu, podporuje trávení, působí proti únavě nebo jako přírodní diuretikum. Po léčbě antibiotiky optimalizuje střevní mikroflóru a celkově posiluje organismus. „Traduje se, že jedna lžička čerstvě nastrouhaného křenu bystří rozum,“ uvádí bylinkář Martin Kolár.
Křen selský obsahuje vitamin C, organické kyseliny, enzymy a zejména sirné hořčičné silice. Zdroj: iStock
Křen selský obsahuje vitamin C, organické kyseliny, enzymy a zejména sirné hořčičné silice. Zdroj: iStock
Křen proti virům a bakteriím
Křen dokáže v těle účinně eliminovat virové i bakteriální infekce a je výborným přírodním doplňkem léčby chorob z nachlazení, usnadňuje odkašlávání a uvolňuje nos při rýmě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nasbírejte si mladé smrkové výhonky a udělejte med či léčivý sirup zvaný smrkáč
Křenová inhalace uvolní ucpaný nos
Už při strouhání křenu se uvolňují výpary (projevují se slzením stejně jako u cibule), které povzbudí sliznici dýchacích cest a mají antibakteriální účinek. Ucpaný nos spolehlivě uvolní křenová inhalace.
„Kus kořenu křenu nastrouháme, dáme do vhodné nádoby, zalijeme vroucí vodou a zkusíme s ručníkem přes hlavu vydržet asi 8 minut vdechovat léčivou páru,“ radí bylinkář.
INSPIRUJTE SE: Jak léčit rýmu: Pijte šípkový čaj, inhalujte cibuli a zkuste nosní kapky z lichořeřišnice
Křenový med proti kašli a rýmě
Ingredience
- 1 díl najemno nastrouhaného křenu
- 1 díl kvalitního medu
Příprava
Smícháme křen s medem a necháme v uzavřené sklenici na chladném a tmavém místě.
Užívání
Užíváme třikrát denně jednu lžičku, u dětí dávku snížíme na polovinu. Už za chvíli pocítíme, že se nám tzv. spouští rýma, snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.
Křenové obklady
Křenové obklady podporují léčbu ischiasu, pomáhají při revmatických a neuralgických potížích, na hojení ran a regeneraci, významně mírní bolest kloubů. V místě aplikace se snižuje prokrvení, bolest ustupuje a otevírá se prostor pro rychlejší hojení. K obkladům mohou posloužit také křenové listy.
Vedlejší účinky křenu
„U zvlášť citlivých lidí může křen způsobit podráždění pokožky a puchýře, proto se vyplatí to otestovat či postižené místo předem potřít vyzkoušeným krémem," doporučuje Martin Kolár.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kaštany pomůžou s bolestmi kloubů, otoky i dnou. Udělejte si kaštanové mazání a koňskou mast
Křenová placka proti revmatickým bolestem
Ingredience
- 5 lžic mouky
- 4-5 lžic nastrouhaného křenu
- 1 lžíce sádla
- ocet podle potřeby
Příprava a použití
Z křenu, mouky, sádla a octa vypracujeme tužší těsto, z kterého uděláme placku, kterou přes pláténko či gázu (nikdy nepřímo na kůži) přiložíme na bolestivé místo. Necháme působit maximálně 20 minut, ne déle!!! Křenová placka dráždí nervová zakončení, zvyšuje prokrvení kůže i hlouběji položených tkání a tím podporuje hojení a regeneraci, mírní bolest.
Křenový obklad na bolavé klouby
Ingredience
- 5 lžic čerstvě nastrouhaného křenu
- 5 lžic tučného tvarohu nebo smetanového jogurtu
Příprava a použití
Z křenu a tvarohu či jogurtu umícháme pastu a tu na bolavé místo potřené krémem či pokryté gázou naneseme asi v půlcentimetrové vrstvě. Přikryjeme potravinářskou fólií a necháme 10 minut působit, poté pokožku pečlivě umyjeme. Křenový obklad aplikujeme jednou denně po dobu 10 dní.
Jak uchovat křen na zimu
- Kořeny křenu uskladníme v písku nebo v dobře vlhčených pilinách.
- Musíme ukroutit listy, než křen uskladníme.
- V lednici vydrží křen zavinutý ve vlhké utěrce i několik týdnů. Pokud jej necháme bez vlhkosti, tak i v lednici vyschne.
- Pokud nemáme skladovací prostor pro křen, můžeme si jej nastrouhat a naložit.
- Dá se dobře zamrazit.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, Rady bylináře Pavla (Pavel Váňa), bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedia.org