Zahrada

21. června 2022 07:00

Lenka Valjentová

Držte si komáry od těla! Nejlepší domácí recepty na repelenty z koření, bylin a ovoce

Komáři spolehlivě otráví každé letní posezení i práci za zahradě, každý výlet do přírody a k vodě. Když vám komáři pijí krev, pokuste se proti nim bránit domácími přírodními repelenty z běžných bylin, koření a citrusů. Máme pro vás 6 jednoduchých receptů, které můžete snadno doma vyrobit a neohroženě tak vyrazit do letní přírody.

Hřebíčkový repelent chrání dvě hodiny

Ingredence

  • 200 ml lékárenského lihu nebo vodky
  • 45 až 50 g čerstvě nahrubo nadrceného hřebíčku

Postup

Do alkoholu vložíme nadrcené hřebíčky a necháme 3 až 4 týdny macerovat. Občas protřepeme. Nahnědlou tekutinu scedíme a přelijeme do rozprašovače.

Použití

Hřebíčkový repelent aplikujeme přímo na kůži. Ochrana před komáry účinkuje nejméně dvě hodiny.

Citrusový repelent aplikujeme po dvou hodinách

Celé citrusy, směs pomerančů, citronů, limetek, grepů i mandarinek – podle toho, co máme zrovna doma –, nakrájíme na kousky a naplníme jimi litrovou nádobu. Takhle odměřené množství citrusů dáme do hrnce a zalijeme 1 l studené vody. Zahříváme – nevaříme! – asi 50 minut, pak sejmeme z plotýnky a necháme 24 hodin rozležet. Scedíme, nalijeme do lahviček s rozprašovačem. Citrusový repelent uchováváme v lednici. Aplikujeme na tělo i oblečení, nejpozději po dvou hodinách opakujeme.

Repelent z máty, meduňky, šalvěje a bazalky

Ingredience

Postup

Lístky bylin promícháme, zhruba 250 g směsi zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme vychladnout. Pak scedíme, přidáme ovocný ocet, protřepeme a nalijeme do rozprašovače. Repelent uchováváme v lednici.

Použití

Bylinný repelent aplikujeme po dvou až třech hodinách na odhalené části těla před pobytem v přírodě, kde se vyskytují komáři. Vyhneme se očím.

Rozmarýnový repelent chrání i před klíšťaty

Ingredience

Postup

Do zavařovací sklenice napěchujeme kousky citronů a proložíme snítky rozmarýnu. Zalijeme teplým (nesmí být vroucí!) olejem, aby ovoce i byliny byly těsně pod hladinou. Uzavřeme a necháme v chladu a temnu nejméně týden, ale nejlépe čtyři týdny rozležet. Potom scedíme.

Použití

Rozmarýnovým repelentem potíráme místa na těle, kde pulzuje krev. Přípravek odpuzuje komáry a chrání i před klíšťaty.

Levandulový repelent navíc tiší štípance

Ingredience

  • 20 ml mandlového oleje
  • 25 kapek levandulového esenciálního oleje
  • 200 ml destilované nebo převařené studené vody

Postup

Do lahve s rozprašovačem nalijeme mandlový olej, přidáme levandulový éterický olej a vodu.  Důkladně protřepeme a necháme 24 hodin v chladu rozležet. Místo levandulové silice můžeme použít také eukalyptovou nebo fenyklovou.

Použití

Směs je nejen účinným repelentem, ale dá se využít i jako bolest tišící přípravek na komáří štípanec.

Pomeranč s hřebíčkem na zahradu

Tento rychlý a snadný recept chrání prostor před komáry i mouchami. Pomeranč nebo citron rozkrojíme (můžeme použít také silnější kolečko) a do dužiny zapícháme několik hřebíčků. Položíme všude tam, kam nechceme, aby se komáři dostali. Citrusová vůně s hřebíčkem hmyz odpuzuje.

Podobně fungují také vonné silice muškátů a bazalky, které by v létě neměly chybět na žádném okenním parapetu.

Zdroje: redandhoney.com/diy-insect-repellent-spray-with-essential-oils/diynatural.com/homemade-insect-mosquito-repellent/


Přečtěte si také