Violka trojbarevná, krásná a zároveň léčivá bylina. Pomáhá při kašli a kožních chorobách

Violka trojbarevná, lidově maceška, kvete od jara do podzimu nádherně barevnými květy, často na ni narazíme podél cest a obilných polí. Je prastarou léčivkou, v lidovém léčitelství se využívá při léčbě kašle, revmatismu, dny a kožních onemocnění. Z čerstvé rozkvetlé natě si můžeme udělat čaj či kapky nebo si ji nasušit.

Violka trojbarevná (Viola tricolor), lidově se jí říká často maceška či macoška, je jednoletá nebo víceletá drobná rostlinka vysoká asi 18 cm s atraktivními květy, skládajícími se z pěti zelených kališních lístků a z pěti korunních plátků rozmanitě zbarvených, horní dva jsou zpravidla fialové nebo modré, zbývající tři bývají většinou bílé, žluté či namodralé s tmavou kresbou a skvrnou. Kvete od dubna až do října.

Kde violka roste

Violka trojbarevná roste planě po celé Evropě, najdeme ji nejčastěji na okrajích polí, zvláště těch, kde se pěstuje obilí, na loukách i na rumištích a podél cest.

Léčivé účinky violky trojbarevné

V tradiční lidové medicíně je violka trojbarevná prastarou a významnou léčivkou, má podobné účinky jako její známější příbuzná violka vonná neboli fialka. (Viola odorata). Její doménou bývala především léčba kožních chorob, dny a kašle. „Violku trojbarevnou mám moc rád, podle mého názoru je to velmi mocná a nedoceněná bylinka. Obsahuje velké množství saponinů, které rozpouští hleny a různé usazeniny v těle. Tím účinně usnadňuje vykašlávání, pomáhá při revmatických a kožních problémech, zlepšuje látkovou výměnu a dokáže z těla odvést toxické látky,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Violka trojbarevná je účinná zejména při onemocněních kůže. Působí protizánětlivě při léčbě akné, na ekzémy, hnisavé rány a různé vyrážky, i alergické, včetně popálení od kopřiv a štípanců od hmyzu. „Důležitou součástí terapie je pití violkového nálevu – doporučuji dva šálky za den po dobou maximálně dvou týdnů, čaj současně doplníme zevní aplikací violky ve formě tinktury nebo odvaru (lihový výtažek z rostliny je účinnější než vodný výluh), kterými potíráme nebo omýváme postižená místa,“ upřesňuje M. Kolár.

Zevně poslouží jako kloktadlo při bolestech v krku, ulevuje při dně a revmatismu. Čerstvou, jemně podrcenou kvetoucí nať lze přikládat na špatně se hojící neotevřené rány nebo při bodnutí hmyzem.

Kdy a jak macešky sbírat a sušit

 • Violka trojbarevná se sbírá na začátku kvetení za slunečného dne okolo poledne.
 • Ustřihneme nebo seřízneme celou nať i s květem.
 • Čerstvá rozkvetlá nať má nasládlou chuť a po rozetření mezi prsty voní trochu jako pomerančové květy. Usušením aroma ztrácí, správně usušená nať je bez pachu.
 • Nať sušíme rozloženou v tenkých vrstvách bez převracení na stinném a vzdušném místě.
 • Sušit musíme opatrně, aby si violka podržela svou původní barvu natě i květů. Pokud sušíme umělým teplem, nesmí teplota překročit 40 °C.
 • Usušenou bylinku chráníme před sebemenší vlhkostí, která může způsobit změnu barvy (zhnědnutí) a tím úplné znehodnocení.

Violkový čaj (nálev) při kožních problémech

Ingredience

 • 1 lžíce čerstvé violky trojbarevné nebo 1 lžička sušené
 • 200 ml horké vody

Příprava

Bylinu zalijeme vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat.

Užívání

Teplý nebo vlažný čaj pijeme dvakrát denně. Připravujeme vždy čerstvý.

Violkový čaj proti kašli

Ingredience

 • 4 lžičky čerstvé violky trojbarevné nebo 2 lžičky sušené
 • 350 ml studené převařené vody

Příprava

Bylinku zalijeme vodou, přikryjeme a necháme 3 až 4 hodiny macerovat. Pak scedíme. Před podáváním zahřejeme (nevaříme!)

Užívání

Toto množství čaje vypijeme během dne ve dvou až třech třech dávkách. Můžeme osladit medem

Violkový odvar na obklady

Ingredience

 • 2 lžíce sušené violky trojbarevné nebo 4 lžíce čerstvé
 • 200 ml vody

Příprava

Bylinu zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a asi 15 minut povaříme, sejmeme a necháme zchladnout. Scedíme.

Použití

V odvaru namočíme gázu nebo měkkou tkaninu a třikrát denně přikládáme ve formě obkladu na postižená místa. Můžeme také použít do koupele.

Domácí violkové kapky (tinktura)

Ingredience

 • 1 díl nasekané čerstvě utržené kvetoucí natě violky trojbarevné
 • 4–5 dílů vodky nebo jiného čirého alkoholu

Příprava

Violku vložíme do vhodné sklenice z tmavého skla, zalijeme alkoholem a uzavřeme. Dáme na tmavé a teplé místo a necháme 21 a více dnů macerovat. Ani mnohem delší doba není na škodu. Sklenici každý den důkladně protřepeme. Chráníme před sluncem. Pak obsah scedíme přes kávový filtr Tinkturu přelijeme do tmavých lahviček, uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu.

Užívání

Tinkturu užíváme vnitřně dvakrát až třikrát denně 15 až 20 kapek do vody či čaje. Při dně a revmatismu přináší úlevu potírání bolavých míst tinkturou.

Květy violky trojbarevné jsou jedlé

Přitažlivě zbarvené květy violky trojbarevné jsou jedlé. Čerstvě utržené květy mají příjemně nasládlou chuť. Můžeme jimi zdobit dezerty, moučníky, saláty nebo chlebíčky.

Zdroje: Martin Kolár, bylinkyprovsechny.czmedicinetraditions.com, Nejlepší detoxikace léčivými bylinami (Dr. Frank Gigon, Patricia Bareau)

Sdílejte článek
Štítky nemoc květ čaj jedlé květy Evropa léčba kašel bylina maceška violka trojbarevná violka violka účinky Martin Kolár revmatické nemoci

Přečtěte si také