reklama

Durman obecný je plný jedu od listů až po kořeny. Má ale nádherné květy

Simona Sedláčková
27. srpna 2021
Většina lidí zná durman, kterému se často říká i andělská trumpeta, jako přenosnou rostlinu vykvétající velkými zvonkovitými květy. Existuje ale také durman obecný, který běžně roste v naší přírodě. Oba druhy jsou silně jedovaté, a tedy velmi nebezpečné.
reklama

Durmany (Datura) jsou jednoleté nebo i vytrvalé rostliny zčeledi lilkovitých, které jsou známé nejen krásnými květy, ale i nebezpečnými halucinogenními účinky. Většina ze 14 druhů rodu pochází zAmeriky, ale některé druhy se rozšířily do mnoha koutů světa. U nás můžete celkem běžně vteplejších oblastech potkat durman obecný.

Durman obecný (Datura stramonium)

Kde se durman obecný vyskytuje

Odkud knám durman obecný přicestoval, není úplně jasné, ale daří se mu skvěle téměř všude od tropů po mírné pásmo. Tuto jednoletou rostlinu můžete potkat vnížinách i vpodhůří, ale pěstovat ji můžete i na své zahradě.

Jak poznáte durman obecný

Dorůstá do výšky 50–100 cm, má větvený stonek a zubaté listy. Rostlina samotná je docela nenápadná, dokud se na ní nevytvoří velké, bílé, vonné, oboupohlavné květy snálevkovitou korunou, které se otevírají vždy až pozdě odpoledne a druhý den ráno uvadají. Durman obecný vykvétá po celé léto od června do začátku října.

Jak vypadá plod durmanu?

Po odkvětu se na durmanu začnou tvořit nápadné ostnaté plody, díky kterým získal některá lidová jména, jako ježkova palice nebo panenská okurka. Někdy se mu říká i andělská trumpeta, máslové semeno, vlčí jablko, mašlák nebo čertova buřina. Uvnitř velkého plodu bývají dvě černá, ledvinovitá semena, jedovatá stejně jako celá rostlina.

Kde koupit semena a jak je vypěstovat

Pokud chcete durman obecný pěstovat na své zahradě, na internetu snadno semena nakoupíte. Jejich výsev však vyžaduje trochu zkušeností.

Semena durmanu obecného se vysévají koncem ledna. Nejprve však musí projít stratifikací, to znamená, že je musíte asi na 4 týdny uložit do lednice.

Semena se vysévají pouze na povrch substrátu a klíčí nezvykle dlouho, obvykle 1–2 měsíce. Mladé semenáčky vysazujte do volné půdy až vdruhé polovině května.

Jak durman obecný pěstovat

Durmany všeobecně dávají přednost slunnému umístění, protože vpolostínu méně kvetou. Vyžadují středně vlhkou, dobře propustnou půdu bohatou na živiny, především na dusík.

Durman obecný jako droga

Celá rostlina je vysoce jedovatá, protože obsahuje tropanové alkaloidy, jako hyoscyaminaatropin, L-skopolamin,apoatropin,belladonin,nikotin, flavonolovéglykosidy(rutin) akumarinskopoletin.

Účinky durmanu obecného

Po požití kterékoliv části rostliny nebo jejího semene, dochází kintoxikaci organismu, při větší dávce i ksmrti na selhání srdce či přehřátí. Přesto se durman využíval jako tzv. démonická droga. Způsobuje halucinace a vidiny, později delirium.

Přesto se listy rostliny využívají i jako droga léčivá. Uvolňují křeče a snižují napětí hladkého svalstva. Využívání této drogy se však vžádném případě nedoporučuje, protože obsah drogy vrostlině je nestabilní a snadno dochází kpředávkování. Při častějším užívání také může dojít ktrvalému poškození kognitivních funkcí.

Likvidace plevelného durmanu

Někdy se durman dostane nechtěně do zahrady a vzhledem kjeho jedovatosti je to rostlina nežádoucí, především pokud se na zahradě pohybují děti a zvířata. Durman je jednoletá bylina, proto postačí jeho likvidace ještě před dozráním semen.

Durman metelový (Datura metel)

Vytrvalá rostlina, která se vnašich podmínkách pěstuje jako rostlina přenosná. Dorůstá do výšky asi 1,8 m a vykvétá velkými trubkovitými květy vbarvách od bílé, přes žlutou, oranžovou, meruňkovou po růžovou až fialovou. Celá rostlina je opět prudce jedovatá.

Durman neškodný (Datura innoxia)

Durman neškodný se u nás občas pěstuje jako letnička. Nenechte se však ukolébat jeho jménem, neškodný rozhodně není. Je stejně jedovatýjako všechny ostatní durmany. Slovo neškodný se váže kjeho plodům, které nemají ostny, ale jen krátké bradavičnaté výrůstky.

Mini durman (Acnistus australis), zajímavost ze světa rostlin

Jako přenosnou rostlinu můžete u nás pěstovat i kouzelný mini durman (Acnistus australis). Je to okrasný keřík, kterýbohatě kvete od jara do podzimumodrými květy, které na první pohled připomínají zmenšeninu durmanu, i když rostlina ve skutečnosti mezi durmany (Datura) nepatří.

Mini durmanu vyhovuje písčitohlinitá, dobře propustná půda, pravidelná zálivka a stejně tak pravidelné přihnojování asi jednou za dvatýdny. Přezimuje vchladné, ale bezmrazé místnosti. Na jaře potřebuje seříznutí a přesazení do mírně většího květináče. V polovině května můžete mini durman opět přemístit na balkon nebo do zahrady.

Jedovatých rostlin najdete hodně nejen v přírodě, ale i na vlastní zahradě:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama