reklama

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje: Na podzim vysazujte ptačí zob, dřín, hloh, kalinu a další

Simona Sedláčková
20. října 2019
Pokud se rozhodnete, že vysázíte na svou zahradu keře, které poskytnou ptákům vítanou potravu, máte opravdu velmi pestrý výběr. Ten první, ptačí zob, už má své využití přímo v názvu, ale zdaleka není sám. Ptactvo nepohrdne ani plody pámelníku, hlohu či hlohyně, skalníku, mahonie, dřínu, černého bezu, dřišťálu, kaliny, hlošiny, aronie, bobkovišně nebo muchovníku. Některé z nich vám dnes představíme.
reklama

Máte rádi kamarády zptačí říše a dopřáváte jim na své zahradě po celou zimu plná krmítka? A také se vám jich občas slétne tolik, že nestačíte krmení doplňovat? A co na to jít od lesa a vysázet na zahradu keře, ze kterých si budou opeřenci uždibovat lahodné plody co hrdlo ráčí? Ale nebojte se, ani klasická krmítka pak nezůstanou bez svých návštěvníků, jenom budou mít ptáčci více na výběr.

Kdy vysazovat okrasné keře

Právě nyní, na podzim je nejlepší čas pro výsadbu okrasných keřů. Výsadba je možná do té doby, dokud nebudou panovat trvalé, celodenní mrazy, tedy většinou do konce listopadu. Sázet můžete samozřejmě i na jaře, ale podzimní výsadba bývá výhodnější. Rostliny se dříve probudí a rostou rychleji.

Dřín obecný, svída (Cornus mas)

Keř nebo i strom, který dorůstá až do výšky 7 metrů a vyskytuje se vteplejších oblastech Evropy a vMalé Asii. Vykvétá velmi brzy na jaře, už vbřeznu, ještě před olistěním keře. Květy jsou velmi výrazné, žluté a poskytují první potravu pro hmyz. Plody dřínu, červené podlouhlé peckovice, tzv. dřínky, jsou jedlé a mají vysoký obsah vitaminu C. Využívají se pro zpracování vkuchyni i vléčitelství. Dřín vyžaduje lehkou a teplou půdu sneutrálním či zásaditým pH.

Skalník (Cotoneaster)

Skalník patří mezi oblíbené okrasné dřeviny. Tento rod zahrnuje asi 50–90 druhů, které rostou vEvropě, Asii a vseverní Africe. VČesku původní je například skalník celokrajný. Skalníky vykvétají na jaře drobnými bílými či narůžovělými květy a plodem jsou malé červené, oranžové, ale dokonce i fialové či černé malvice. Jedlé jsou jen některé druhy. Skalník vyžaduje lehčí, propustnou půdu a spíše sucho.

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Trnitý keř nebo strom, rozšířený vcelé západní a střední Evropě i vseverní Africe a v Asii. Stromy dorůstají až do výšky 8 metrů, keře jsou mnohem nižší. Vykvétají bílými či růžovými květy scharakteristickým zápachem. Plody jsou červené malvice, které se využívají vlidovém léčitelství. Šlechtěné druhy hlohu ale žádné léčivé účinky nemají. Hloh má rád dobře propustnou půdu a polostinná místa.

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare)

VEvropě rozšířený druh, který dorůstá do výšky 2–3 metry, ale většinou se pěstuje jako stříhaný živý plot. Vykvétá drobnými bílými květy, ze kterých se vytvoří černé bobule. Plody, i celá rostlina jsou jedovaté, což však nijak nevadí ptákům, pro které jsou právě černé plody oblíbenou pochoutkou. Ptačí zob obecný je velmi nenáročný na půdu, daří se mu na slunci i vpolostínu.

Pámelník bílý (Symphoricarpos albus)

Pochází ze Severní Ameriky, ale vČesku naprosto zdomácněl. Pěstuje se především jako stříhaný živý plot, jinak ale dorůstá až do 2 metrů výšky. Později na jaře vykvétá drobnými bílorůžovými květy, plody jsou bílé bobule, pro člověka jedovaté. Pro ptáky jsou však oblíbenou potravou. Pámelník je velmi nenáročný, snáší slunce i polostín a půdy chudé na živiny. Daří se mu i vznečištěném prostředí, nevadí mu sucho ani vlhko. Pozor, velmi rychle se množí odnožemi a vkrátké době je schopen vytvořit celé houštiny.

Kalina obecná (Viburnum opulus)

Vyskytuje se vcelé Evropě a vAsii. Dorůstá až do výšky 4 metrů. Vykvétá od května bílými či narůžovělými květy. Plody jsou červené peckovice, opět pro člověka jedovaté. Známé zahradní formy skulovitými květy však jsou neplodné a plody nevytvářejí. Kalina upřednostňuje vlhké, mírně zásadité půdy a polostín.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama