návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak správně zalévat pokojové květiny? Bez vody to nejde, ale všeho moc škodí

Simona Sedláčková , Vydáno: 28.01.2021
Jak správně zalévat pokojové květiny
Autor: istockphoto.com Jak správně zalévat pokojové květiny
Určitě už jste v životě pár pokojovek utopili a možná stejné množství umučili suchem. Jak odhadnout, kdy je ten správný čas na nový přísun vody a jaká voda je ta pravá na zálivku pokojových květin?

reklama

Každá pokojová rostlina vyžaduje pravidelný přísun vody. Některá po zalévání touží více, jiná méně, ale pro většinu běžných pokojovek bude nejlepší zlatá střední cesta. Osvojte si pár pravidel, se kterými zvládnete i náročnější zimní období bez ztráty svých oblíbených zelených svěřenců.

Jak správně zalévat pokojové květiny
Autor: istockphoto.com Jak správně zalévat pokojové květiny

Jak poznat, že je správný čas na zálivku

Půda v květináči musí být stále přiměřeně vlhká. Rostlinám, které čelí velkým výkyvům vláhy a sucha, většinou zasychají jemné kořínky, které přiléhají ke stěnám květináče. Květiny tak ztrácejí schopnost nasávat vodu a nepomůže jim ani následné zalití.

Naopak rostlinám, které jsou zalévány až příliš často, tzv. přelévány, zase jemné kořínky zahnívají. Oba případy vedou časem k úhynu celé rostliny. Jak tedy nejlépe zalévat? Jak praví klasik: Přiměřeně, přiměřeně!

Jak správně zalévat pokojové květiny
Autor: istockphoto.com Jak správně zalévat pokojové květiny

Většina pokojových květin vyžaduje zálivku přesně ve chvíli, kdy vrchní vrstva půdy v květináči oschne, tedy na první pohled získá světlejší barvu. Stejně tak můžeme stav půdy zjistit poměrně snadno dotykem. Pokud nám na prstech neulpí vlhká půda, je již proschlá a připravená k novému přísunu vody. Při velkém proschnutí půdy také vzniká mezera mezi půdou a květináčem, ale to už je většinou poslední možnost záchrany rostliny.

Jakou vodou zalévat pokojovky

Voda pro zálivku pokojových květin má mít přibližně stejnou teplotu, jako je teplota v místnosti, u rostlin s nasazenými poupaty pak může být ještě o trochu teplejší. Měla by být také odstátá, aby z ní vyprchal chlor. Vodu po zalití květin do konvičky ihned znovu napusťte. Do dalšího zalévání bude tak akorát.

Jak správně zalévat pokojové květiny
Autor: istockphoto.com Jak správně zalévat pokojové květiny

Při zalévání raději lijte vodu do misky pod květináčem, abyste zbytečně nelili vodu ke krčku rostliny a nedocházelo tak ke hnilobě. To samozřejmě neplatí pro bromélie, které naopak vyžadují zálivku doprostřed listové růžice, protože jsou tak naučené z přírody, ze své původní vlasti.

V žádném případě rostliny nezalévejte v době, kdy na jejich listy dopadají sluneční paprsky.

Některým květinám, především orchidejím, vyhovuje jiný způsob zálivky. Jednou týdně je ponořte do kbelíku s vodou, a nechte je klidně několik hodin vodu nasávat. Pak je nechte okapat a další vodu jim dopřejte zase až za týden.

Jak mít krásné orchideje?

Utrápíte každou orchidej? Přinášíme manuál, aby vaši péči přežila v plném květu

Okázalým orchidejím sluší doprovod skromných sukulentů.

Okázalým orchidejím sluší doprovod skromných sukulentů. Vysaďte je do jedné misky!

Také sukulentní rostliny mají své specifické nároky. Jejich listy jsou dostatečnou zásobárnou vody na delší čas, proto je vždy zalévejte v delším časovém odstupu.

Jak pěstovat a zalévat sukulenty

Sukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte?

Oblíbené sukulenty

Oblíbené sukulenty: Jak je pěstovat, aby se jim u nás dobře dařilo

Další rostliny vyžadují kromě zálivky i rosení listů. To se většinou provádí pouze na jaře a v létě, ale u některých druhů pěstovaných v suchých bytech i celoročně.

reklama

Článek je zařazen v: pokojové , květiny , rostliny , pokojovky , zálivka , voda , jak zalévat

reklama

Přečtěte si také