návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

7 pokojových rostlin s léčivými účinky. Posílí imunitu, zaženou rýmu a pomohou i zvířatům

hm , Vydáno: 25.01.2021
Všichni víme, že valná část pokojových rostlin je jedovatá. Najdou se ale i ty, které mají léčivé účinky. Po ruce tak můžete mít přírodní přípravky na akné nebo spáleniny či léky, které vám pomohou při nachlazení.

reklama

Kalísie

V našich obývácích můžeme pěstovat dva druhy této rostliny. Kalísie voňavá pomáhá při léčbě zánětlivých chorob a bude se nám hodit i při alergických reakcích. Používají se její fialové výhonky a listy. Výhonky jsou účinnější, listy ale zase můžeme konzumovat například v salátech.

Dalším pěstovaným druhem je kalísie plazivá. Ta zase pomůže našim domácím mazlíčkům. Využívá se jako doplněk stravy pro ptáky, plazy, želvy, morčata a králíky. Podporuje jejich imunitní systém.

Fialové výhonky kalísie voňavé pomohou při zánětlivých chorobách
Autor: istock.com Fialové výhonky kalísie voňavé pomohou při zánětlivých chorobách

Gotu kola

Pupečník asijský je u nás spíše známý jako gotu kola. Tahle zázračná rostlina původem z Číny poroste i v našich obývácích. Nejlépe vynikne jako převislá pokojovka. Listy a výhonky gotu kola fungují jako prevence demence, Azlheimerovy choroby a zapomnětlivosti, podporují soustředěnost a celkově posilují náš nervový systém.

Blahodárný vliv má gotu kola na náš organismus i ve chvílích vypětí. Rostlina snižuje stres, funguje i jako mírné sedativum. A tím léčivé účinky pupečníku nekončí. Působí antibakteriálně, hojí popáleniny, pomáhá zatáhnout jizvy a zvyšuje pružnost kůže. Funguje i jako prevence infarktu. Jedná se tedy o všestrannou léčivou rostlinu, která navíc může zkrášlit váš byt.

Gotu kola 2

Gotu kola neboli pupečník je přírodní lék proti demenci a stresu. Můžete ho pěstovat v květináči

Kalísie voňavá (Callisia fragrans)

Kalísie jsou pokojovky s mnoha léčivými účinky. Pomohou lidem i zvířatům

Rdesno vonné

Možná jste o něm slyšeli jako o vietnamském koriandru nebo pálivé mátě. Rdesno vonné zastane hned tři typy rostlin. Dá se pěstovat jako pokojovka, poslouží jako koření a ještě ke všemu i jako léčivka. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky a používá se na akné a různá onemocnění kůže.

Rdesno vonné (Persicaria odorata nebo Polygonum odoratum)

Rdesno vonné neboli vietnamský koriandr ochutí jídlo a pomůže při akné. Pěstujte ho jako pokojovku

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)

Pěstujte doma angínovník čínský. Získáte lékárnu v květináči, která navíc nádherně kvete

Angínovník čínský

Netradiční rostlina z Asie má během léta krásné výrazné květy, v zimě se zase hodí její listy. Konečky mladých čerstvých listů se používají při léčbě angíny, ale pomohou i při obyčejném kašli, zahlenění nebo onemocnění hlasivek. Listy je ale potřeba žvýkat, nikoli polykat! Žvýkání by mělo probíhat jen třicet sekund a maximálně šestkrát denně.

Angínovník čínský pomáhá při bolestech v krku
Autor: istock.com Angínovník čínský pomáhá při bolestech v krku

Rýmovník

Pokojovka, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Zázračná rostlina pomáhá při nachlazení. Stačí její lístečky dát do nosu, když cítíte příznaky rýmy. Pomohou vás nachlazení zbavit se úplně nebo ulehčí jeho průběh. Rýmovník není nijak náročný na pěstování, snadno zapouští kořeny a bujně se rozrůstá. Když ho máte opravdu velikou úrodu, můžete z něj připravit sirup.

Moud purpurový

Příbuzný rýmovníku má spodní stranu listou nafialovělou, odtud pochází jeho jméno. Moud purpurový má podobné účinky jako rýmovník, během zimy dokáže zlepšit vzduch v suchých vytopených bytech. Má ale jeden problém. Není tak odolný jako rýmovník a jeho listy rychle ztrácejí na kráse.

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový: Méně známý příbuzný rýmovníku má podobné účinky a vypadá lépe

Rýmovník je nenáročná rostlina.

Zázračná rostlina proti rýmě. Jak doma pěstovat rýmovník?

Aloe vera

Oblíbená pokojová rostlina pomáhá při žaludečních obtížích a upevňuje náš imunitní systém. Pokud budeme využívat její dužinu, je potřeba odstranit slupku i tenkou vrstvu pod ní, které obsahují latex. Ten má silné projímavé účinky, takže by nám aloe nijak nepomohla… Aloe vera je také skvělá při popáleninách od sluníčka. Uklidňuje podrážděnou kůži. Stačí potřít šťávou vytékající z uříznutého stonku, postižená místa.

A pokojovky dokážou mnohem víc:

Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: čistí vzduch, podporují zdraví a dá se s nimi pokecat

3 dobré důvody, proč pěstovat pokojovky. Podporují zdraví a můžeme si s nimi i pokecat

Jaké pokojovky doporučuje NASA?

10 pokojovek, které podle NASA nejlépe vyčistí vzduch. Některé už určitě máte doma

reklama

Článek je zařazen v: pokojové rostliny , aloe vera , gotu kola , rýmovník , angínovník

reklama

Přečtěte si také