návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ostrožky, třapatky, černuchy nebo len zdobí i po odkvětu. Použijte je do suchých kytic

Simona Sedláčková , Vydáno: 12.07.2020
sušené kytice
Autor: istock.com sušené kytice
Líbí se vám sušené kytice, ale klasické slaměnky vám připadají příliš okoukané? Do suchých aranžmá můžete použít spoustu jiných květin, letniček i trvalek, i když některé ne přímo kvetoucí, ale raději až po odkvětu.

reklama

Přímo pro využití do suchých vazeb se většinou pěstují letničky, jako jsou slaměnky, smil, kraspédie nebo limonka, ale využít můžeme i mnohé trvalky, například vratič nebo levanduli. Pak jsou tu ale rostliny, které začínají milovníky sušených kytic, věnců a dalších vazeb zajímat až po odkvětu.

Věnec z měchýřků černuchy
Autor: Pinterest.com Věnec z měchýřků černuchy

Ostrožka stračka (Delphinium)

Ostrožky patří k nejkrásnějším trvalkám, ale i letničkám našich zahrad. Obě formy, vytrvalé i letničky, se mohou sušit v plném květu. Neztrácejí barvu a při šetrném zacházení dokonce ani neopadávají. Vytrvalé ostrožky však vytvářejí i po odkvětu kouzelné zobanité měchýřky, které se výborně hodí do suchých kytic.

Můžete ji objevit dokonce i v naší přírodě, kde roste druh ostrožka vyvýšená. Najdete ji nejčastěji v Beskydech. Patří k prudce jedovatým rostlinám, přesto se na zahradách vyskytují velice hojně. Snad pro ty nádherné, nenapodobitelné odstíny modré barvy, které můžeme obdivovat i po usušení.

Ostrožka stračka (Delphinium)
Autor: istockphoto.com Ostrožka stračka (Delphinium)

Orlíček (Aquilegia)

Orlíčky, které na zahradě kvetou v brzkém létě, se v plném květu do sušených kytic nehodí, ale jejich plody, měchýřky, vypadají jako krásné, pravidelně uspořádané zvonečky. Těm to v suchých vazbách náramně sluší.

Orlíčky patří k velmi oblíbeným zahradním dvouletkám nebo trvalkám, ale orlíček obecný roste planě i v naší přírodě. Zahradní kultivary hrají všemi barvami, a dokonce jsou mezi nimi nezřídka i květy dvoubarevné. Oproti tomu planý orlíček vykvétá pouze nádhernou, modro fialovou barvou.

Orlíček (Aquilegia)
Autor: istockphoto.com Orlíček (Aquilegia)

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Oblíbená léčivá trvalka, kterou pěstujeme na zahradách velmi často, pro její nenáročnost, ale i krásu. Do suchých kytic se hodí pouze její výrazné bodlinaté terčíky. Okvětní plátky proto musíme otrhat. Sušením by se stejně jenom zkroutily a většinou i sami odpadly.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
Autor: istockphoto.com Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Černucha (Nigella)

Jednoleté byliny se velmi často vysévají právě pro nápadné souplodí měchýřků, které zůstává velmi pohledné i po zaschnutí. Černucha se pěstuje v zahradách, ale velmi často zplaňuje a jednoduše se množí samovýsevem. Právě pro snadné pěstování je velmi oblíbená.

Černucha (Nigella)
Autor: istockphoto.com Černucha (Nigella)

Len (Linum)

Len můžete pěstovat jako letničky i jako trvalky. Většina z nich vykvétá nádherně modrými kvítky, některé však kvetou i červeně nebo žlutě, a všechny tvoří po odkvětu tobolky plné semen. Tyto tobolky se výborně hodí do sušených kytic, na rozdíl od křehkých květů lnu.

Len (Linum)
Autor: istockphoto.com Len (Linum)

Šalvěj (Salvia)

Šalvěje jsou aromatické byliny či polokeře, které tvoří po odkvětu plody, tvrdky, které můžete výborně využít jako doplněk do čerstvých, ale i sušených kytic.

Šalvěje můžete potkat i v naší přírodě, dokonce hned v šesti druzích. Na osluněných lukách roste léčivá šalvěj lékařská.

Šalvěj (Salvia)
Autor: istockphoto.com Šalvěj (Salvia)

Měsíčnice (Lunaria)

Měsíčnice může být dvouletka i trvalka a v plném květu si jí možná ani nevšimnete. Její fialové kvítky nejsou nijak nápadné ani krásné. Do plné parády se rostlina rozvine až po odkvětu, kdy vytvoří ploché, eliptické šešulky na dlouhých stopkách, známé i všem dětem jako penízky. Pro tyto plody dostala rostlina i lidový název cigánčiny peníze. Po usušení jsou velmi trvanlivé.

Měsíčnice se vyskytuje v naší přírodě celkem hojně i planě, vytrvalá – měsíčnice vytrvalá i dvouletá – měsíčnice roční.

Měsíčnice (Lunaria)
Autor: istockphoto.com Měsíčnice (Lunaria)

Mák (Papavera)

Mák setý se u nás běžně pěstuje na polích i v zahradách, jako zdroj máku pro potravinářské účely. Po vysypání makových zrn zůstávají makovice, které se výborně hodí do všech suchých kytic, ale i na nejrůznější dekorace.

Makovice tvoří i všeobecně oblíbený a známý planý vlčí mák, ale ty jsou velmi malé a pro dekorační účely se proto moc nehodí.

Mák (Papavera)
Autor: istockphoto.com Mák (Papavera)

Třapatka dřípatá (Rudbekia laciniata)

Trvalka, velmi často pěstovaná v našich zahradách, se v plném květu do suchých kytic sice nehodí, ale po otrhání žlutých okvětních lístků, kdy na stonku zůstanou pouze středové zelené nebo až hnědé terče, se rázem stane skvělým dekoračním materiálem. Terče jsou velmi trvanlivé.

Třapatka dřípatá není naším původním druhem, ale velmi často a snadno se šíří ze zahrad. V přírodě jednoduše zplaňuje a rychle se množí.

Třapatka dřípatá (Rudbekia laciniata)
Autor: istockphoto.com Třapatka dřípatá (Rudbekia laciniata)

Některé květiny se pro suché vazby přímo pěstují:

10 letniček pro suché vazby

10 letniček pro suché vazby: Vypěstujte si květinový materiál na zimní dekorace

Jednoleté okrasné traviny

Jednoleté okrasné traviny: Úžasně doplní letničky na záhonech a využijete je do kytic

reklama

Článek je zařazen v: trvalky , letničky , po odkvětu , odkvetlé , do suchých kytic , do suchých aranžmá , sušené

reklama

Přečtěte si také