návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Stévie alias sladká tráva. Jak ji vypěstovat a udělat přírodní sladidlo

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 01.03.2021
STÉVIE SLADKÁ: Jak vypěstovat zdravou cukrovou trávu a připravit domácí sladidloSTÉVIE SLADKÁ: Jak vypěstovat cukrovou trávu a připravit domácí sladidlo
Autor: istock.com STÉVIE SLADKÁ: Jak vypěstovat zdravou cukrovou trávu a připravit domácí sladidloSTÉVIE SLADKÁ: Jak vypěstovat cukrovou trávu a připravit domácí sladidlo
Stévie, které se říká zelené zlato, sladká tráva či medové lístky, má sice sladkou chuť, tím ale její podobnost s cukrem i umělými sladidly končí. Rostlina nezvyšuje hladinu krevního cukru, je tak vhodná pro diabetiky. Navíc lístky stévie nemají žádné kalorie, takže kdo chce zhubnout, má šanci! Poradíme, jak tuhle subtropickou bylinu pěstovat doma na okně, na balkoně i na zahradě a co se sladkými lístky dělat. Co takhle vyzkoušet recept na skvělé přírodní sladidlo nebo kečup bez cukru?

reklama

Stévie sladká (Stevia Rebaudian) je subtropická rostlina, první zmínky o stévii a jejich účincích jsou zaznamenány z oblasti Paragauye od místních Indiánů. Ti ji využívali jako léčivou bylinu a také jako přírodní sladidlo. Účinnou látkou stévie jsou glykosidy steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě jsou 200 až 300krát sladší než cukr. Sladivost čerstvých nebo usušených lístků stévie je nižší, i tak ale dosahuje 30–40násobku tradičního řepného cukru.

STÉVIE SLADKÁ se u nás nejčastěji pěstuje v květináči na okenním parapetu
Autor: istock.com STÉVIE SLADKÁ se u nás nejčastěji pěstuje v květináči na okenním parapetu

Stévie sladká a zdraví

Čerstvé lístky stévie obsahují kromě sladivých steviosidů také nezanedbatelné množství vitaminů (E, K, P, A, C, B), minerálů (fosfor, vápník, železo, hořčík, chrom, kobalt, selen, křemík) a antioxidantů. Protože je stévie téměř nekalorická, podporuje trávení a potlačuje pocit hladu, využívá se při redukčních dietách – její zařazení do jídelníčku místo cukru může přispět ke snížení hmotnosti i u lidí s obezitou. Navíc dokáže udržovat rovnováhu cukru v krvi, tudíž se hodí jako alternativa sladké chuti pro diabetiky.

Stévie také urychluje hojení ran a zároveň zamezuje tvorbě jizev. Pomáhá výrazně při únavě, vyrovnává krevní tlak, posiluje činnost slinivky břišní a podporuje mentální aktivitu. Snižuje tvorbu zubního kazu a působí proti plísním, bakteriím a virům. Protože údajně snižuje touhu po kouření tabáku a pití alkoholu, pomáhá při léčení těchto závislostí.

10 bylin proti podzimní depresi, únavě a stresu

10 léčivých rostlin, které pomáhají proti depresi, únavě a stresu

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

Domácí recept na přípravu přírodního sladidla

Ingredience

 • 500 ml převařené, částečně zchladlé vody
 • 1 hrnek sušené stévie

Příprava

Do konvice nalijemevodu, vsypeme do stévii a důkladně promícháme. Necháme dva dny odstát. Občas promícháme. Před scezením ještě promícháme a necháme usadit. Pak už nemícháme. Přefiltrujeme přes jemné sítko či kávový filtr. Extrakt nalijeme do lahviček s kapátky vypláchnutých horkou vodou. Dobře uzavřeme a uložíme do ledničky. Používáme místo cukru.

STÉVIE SLADKÁ: recept na přípravu domácího sladidla
Autor: istock.com STÉVIE SLADKÁ: recept na přípravu domácího sladidla

10 pravidel pěstování stévie sladké

 1. Světlomilná subtropická rostlina, při správném zimování se dá pěstovat jako trvalka, dorůstá do výšky zhruba 75 cm. Má drobné zelené listy a nenápadné bílé kvítky.
 2. Stévie není příliš náročná na pěstování, ovšem jen pokud jí zajistíme světlo, teplo a vlhko! Vyhovují jí vyšší teploty – nejlépe se stévii daří ve 25 °C, pod 10 °C zastavuje růst a při 5 °C rostlina vadne. Sladké látky se tvoří více, pokud má rostlina dostatek světla a tepla.
 3. U nás se stévie nejčastěji pěstuje doma na okenním parapetu v květináči, můžeme zkusit vysadit sazenice na slunný záhon v záhřevné poloze. Nejlépe roste ve skleníku či fóliovníku. Množí se semeny a vegetativně – řízkováním, dělením rostliny nebo pomocí odnoží.
 4. Drobná semena stévie vyséváme v březnu na povrch výsevního substrátu a jenom lehounce zasypeme tenkou vrstvičkou kompostu nebo agroperlitu. Dáme na světlé místo a udržujeme stálou teplotu nad 20 °C. Když jsou semenáčky dost velké k uchopení, přesadíme je do květináčků. Zpočátku rostou pomalu, na předpěstování rostlin musíme počítat s dobou nejméně 6 týdnů.
 5. Vzrostlé sazenice přesadíme do nádoby do kvalitního zahradního substrátu s vyšším obsahem humusu – jedna rostlinka = jeden květináč. Nádoba by měla mít dobrou drenáž. Doma stévii umístíme nejlépe na východní okno. Na přelomu května a června stévii v květináči přeneseme, pokud máme možnost, na balkon, venkovní parapet či do zahrady na světlé místo chráněné před větrem.
 6. Ven na zahradu vysazujeme předpěstované sazenice stévie podle aktuálního počasí koncem května a začátkem června do sponu 60 x 50 cm. Totéž platí o koupených sazenicích. Daří se jí v hlinitopísčitých vzdušných a vlhčích půdách s půdní reakcí kyselou až neutrální (pH 6,5–7,5) a menším množstvím organických látek.
 7. Stévie potřebuje pravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Kořeny nesmí nikdy stát ve vodě, zaléváme, až když je zemina téměř suchá.
 8. Stévie roste zejména v letních slunných dnech velmi intenzivně. Zaštipování vrcholových výhonů podporuje větvení a obrůstání. Když ji ostříháme, vždy začne bohatě obrůstat.
 9. Protože stévie není mrazuvzdorná, na podzim ji musíme přenést z balonu či ze zahrady do domu, kde dokáže přezimovat. Rostlinu sestřihneme po opadání listů na 10–15 cm nad zemí a dáme do vzdušné místnosti při teplotě 8–14 °C, substrát nesmí proschnout, udržujeme ho mírně vlhký. Přezimují jen kořeny. Rostlina při zimování vytváří v půdě mnoho nových výhonů, proto je vhodné ji na jaře přesadit do větší nádoby.
 10. Sladké výhony stévie sklízíme, jakmile dosáhnou asi 40 cm a krátíme je na 20 cm, další sklizeň může následovat za 2–3 měsíce, v závislosti na přírůstcích. Lístky stévie můžete sbírat (stříhat) průběžně, ale spíše se doporučuje stříhat ji jen jednou ke konci vegetačního období, což zhruba začátek září. Rostlina má prý v tuto dobu nejvíc sladivých látek. Z jedné rostliny získáme asi půl kila sušených lístků.
STÉVIE SLADKÁ: lístky se používají čerstvé, sušené i mražené; usušené jsou dokonce sladší než čerstvé
Autor: istock.com STÉVIE SLADKÁ: lístky se používají čerstvé, sušené i mražené; usušené jsou dokonce sladší než čerstvé

Co asi děláme špatně, že nám stévie chřadne

Listy v létě žloutnou, rostlina hyne

Stévie jako subtropická rostlina nesnáší přemokření, a proto zejména při pěstování v nádobách nesmíme zapomenout na dobrou drenáž a přiměřenou zálivku. Stévii vyhovuje spíše kyselá půda, přirozeně se vyskytuje na kyselých zeminách s pH 4–5,5, v zásadité chřadne. Na zahradě se díky své nasládlé chuti často stává cílem nájezdů plzáků španělských, proto je dobré ji preventivně před slimáky chránit.

23 tipů a rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady

23 rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Seznamte se, plzák španělský aneb Proč se těmhle slimákům u nás tak dobře daří

Plzák španělský: Proč se tomuhle slimákovi u nás tak líbí?

Stévie sladká v kuchyni

Lístky stévie sladké se používají čerstvé, sušené i mražené; usušené jsou dokonce sladší, než čerstvé. Každodenní využití je velmi jednoduché: při přípravě teplého nápoje vložíme do hrnku jeden lístek stévie, nápoj zalijeme a po třech minutách scedíme. Čerstvé lístky můžeme použít do ovocných salátů jako ozdobu na dezerty nebo je přímo žvýkat. Stévie se hodí do takřka do všech klasických receptů na pečení i zavařování, skvělý je domácí kečup bez cukru.

STÉVIE SLADKÁ: čerstvé lístky můžeme použít do ovocných salátů
Autor: istock.com STÉVIE SLADKÁ: čerstvé lístky můžeme použít do ovocných salátů

Extrakt ze stévie nebo její lístky se mohou používat i na pečení vzhledem k tomu, že si své vlastnosti uchovává i při teplotách až 240 °C. Chuť stévie je sladce bylinková až lékořicová. Při prvních pokusech s pečením se doporučuje přidat jak klasický cukr, tak i stévii. Poté můžete zvyšovat poměr, dokud nenahradíte cukr stévií úplně.

Mohlo by vás taky zajímat:

Březnový výsev léčivých bylin: Jak na to, abyste z levandule, echinacei či stévie měli radost a užitek

Březnový výsev léčivých bylin: Jak vypěstovat levanduli, echinaceu či stévii

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový: Méně známý příbuzný rýmovníku má podobné účinky a vypadá lépe

Gotu kola 2

Gotu kola neboli pupečník je přírodní lék proti demenci a stresu. Můžete ho pěstovat v květináči

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

reklama

Článek je zařazen v: Stévie sladká (Stevia rebaudiana) , stévie pěstování , stévie recept sladidlo , stévie zdraví , recepty stévie , přírodní sladilo

reklama

Přečtěte si také