Stévie alias sladká tráva. Jak ji vypěstovat a udělat přírodní sladidlo

Stévie, které se říká zelené zlato, sladká tráva či medové lístky, má sice sladkou chuť, tím ale její podobnost s cukrem i umělými sladidly končí. Rostlina nezvyšuje hladinu krevního cukru, je tak vhodná pro diabetiky. Navíc lístky stévie nemají žádné kalorie, takže kdo chce zhubnout, má šanci! Poradíme, jak tuhle subtropickou bylinu pěstovat doma na okně, na balkoně i na zahradě a co se sladkými lístky dělat. Co takhle vyzkoušet recept na skvělé přírodní sladid

Stévie sladká (Stevia Rebaudian) je subtropická rostlina, první zmínky o stévii a jejich účincích jsou zaznamenány zoblasti Paragauye od místních Indiánů. Ti ji využívali jako léčivou bylinu a také jakopřírodní sladidlo. Účinnou látkou stévie jsou glykosidy steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě jsou 200 až 300krát sladší než cukr. Sladivost čerstvých nebo usušených lístků stévie je nižší, i tak ale dosahuje 30–40násobku tradičního řepného cukru.

Stévie sladká azdraví

Čerstvé lístky stévie obsahují kromě sladivých steviosidů také nezanedbatelné množství vitaminů (E, K, P, A, C, B), minerálů (fosfor, vápník, železo, hořčík, chrom, kobalt, selen, křemík) a antioxidantů. Protože je stévie téměř nekalorická, podporuje trávení a potlačuje pocit hladu, využívá se při redukčních dietách – jejízařazení do jídelníčku místo cukrumůže přispět ke snížení hmotnosti i u lidí s obezitou. Navíc dokáže udržovat rovnováhu cukru vkrvi, tudíž se hodí jako alternativa sladké chuti pro diabetiky.

Stévie takéurychluje hojení ran a zároveň zamezuje tvorbě jizev. Pomáhá výrazně při únavě, vyrovnává krevní tlak, posiluje činnost slinivky břišní a podporuje mentální aktivitu. Snižuje tvorbu zubního kazu a působí proti plísním, bakteriím a virům. Protože údajně snižuje touhu po kouření tabáku a pití alkoholu, pomáhá při léčení těchto závislostí.

Domácí recept na přípravu přírodního sladidla

Ingredience

  • 500 ml převařené, částečně zchladlé vody
  • 1 hrnek sušené stévie

Příprava

Do konvice nalijemevodu, vsypeme dostéviia důkladně promícháme. Necháme dva dny odstát. Občas promícháme. Před scezením ještě promícháme a necháme usadit. Pak už nemícháme. Přefiltrujeme přes jemné sítko či kávový filtr. Extrakt nalijeme do lahviček s kapátky vypláchnutých horkou vodou. Dobře uzavřeme a uložíme do ledničky.Používáme místo cukru.

10 pravidel pěstování stévie sladké

  1. Světlomilná subtropická rostlina, při správném zimování se dá pěstovat jako trvalka, dorůstá do výšky zhruba 75 cm. Má drobné zelené listy a nenápadné bílé kvítky.
  2. Stévie není příliš náročná na pěstování, ovšem jen pokud jí zajistíme světlo, teplo a vlhko! Vyhovují jí vyšší teploty – nejlépe se stévii daří ve 25 °C, pod 10 °C zastavuje růst a při 5 °C rostlina vadne. Sladké látky se tvoří více, pokud má rostlina dostatek světla a tepla.
  3. U nás se stévie nejčastěji pěstuje doma na okenním parapetu v květináči, můžeme zkusit vysadit sazenice na slunný záhon vzáhřevné poloze. Nejlépe roste ve skleníku či fóliovníku. Množí se semeny a vegetativně – řízkováním, dělením rostliny nebo pomocí odnoží.
  4. Drobná semena stévie vyséváme v březnu na povrch výsevního substrátu a jenom lehounce zasypeme tenkou vrstvičkou kompostu nebo agroperlitu. Dáme na světlé místo a udržujeme stálou teplotu nad 20 °C. Když jsou semenáčky dost velké kuchopení, přesadíme je do květináčků. Zpočátku rostou pomalu, na předpěstování rostlin musíme počítat sdobou nejméně 6 týdnů.
  5. Vzrostlé sazenice přesadíme do nádoby do kvalitního zahradního substrátu s vyšším obsahem humusu– jedna rostlinka = jeden květináč. Nádoba by měla mít dobrou drenáž. Doma stévii umístíme nejlépe na východní okno. Na přelomu května a června stévii v květináči přeneseme, pokud máme možnost, na balkon, venkovní parapet či do zahrady na světlé místo chráněné před větrem.
  6. Ven na zahradu vysazujeme předpěstované sazenice stévie podle aktuálního počasí koncem května a začátkem června do sponu 60 x 50 cm. Totéž platí o koupených sazenicích. Daří se jí v hlinitopísčitých vzdušných a vlhčíchpůdáchs půdní reakcí kyselou až neutrální (pH 6,5–7,5) a menším množstvím organických látek.
  7. Stévie potřebujepravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Kořeny nesmí nikdy stát ve vodě, zaléváme, až když je zemina téměř suchá.
  8. Stévie roste zejména v letních slunných dnech velmi intenzivně. Zaštipování vrcholových výhonů podporuje větvení a obrůstání. Když ji ostříháme, vždy začne bohatě obrůstat.
  9. Protože stévie není mrazuvzdorná, na podzim ji musíme přenést z balonu či ze zahrady do domu, kde dokáže přezimovat. Rostlinu sestřihneme po opadání listů na 10–15 cm nad zemí a dáme do vzdušné místnosti při teplotě 8–14 °C, substrát nesmí proschnout, udržujeme ho mírně vlhký. Přezimují jen kořeny. Rostlina při zimování vytváří v půdě mnoho nových výhonů, proto je vhodné ji na jaře přesadit do větší nádoby.
  10. Sladké výhony stévie sklízíme, jakmile dosáhnou asi 40 cm a krátíme je na 20 cm, další sklizeň může následovat za 2–3 měsíce, vzávislosti na přírůstcích. Lístky stévie můžete sbírat (stříhat) průběžně, ale spíše se doporučuje stříhat ji jen jednou ke konci vegetačního období, což zhruba začátek září. Rostlina má prý v tuto dobu nejvíc sladivých látek. Zjedné rostliny získáme asi půl kila sušených lístků.

Co asi děláme špatně, že nám stévie chřadne

Listy v létě žloutnou, rostlina hyne

Stévie jako subtropická rostlina nesnáší přemokření, a proto zejména při pěstování v nádobách nesmíme zapomenout na dobrou drenáž a přiměřenou zálivku. Stévii vyhovuje spíše kyselá půda, přirozeně se vyskytuje na kyselých zeminách s pH 4–5,5, v zásadité chřadne. Na zahradě se díky své nasládlé chuti často stává cílem nájezdů plzáků španělských, proto je dobré ji preventivně před slimáky chránit.

Stévie sladká v kuchyni

Lístky stéviesladké se používají čerstvé, sušené i mražené; usušené jsou dokonce sladší, než čerstvé. Každodenní využití je velmi jednoduché: při přípravě teplého nápoje vložíme dohrnku jeden lístek stévie, nápoj zalijeme a po třech minutách scedíme. Čerstvé lístky můžeme použít do ovocných salátů jako ozdobu na dezerty nebo je přímo žvýkat. Stévie se hodí do takřka do všech klasických receptů na pečení i zavařování, skvělý je domácí kečup bez cukru.

Extrakt ze stévie nebo její lístky se mohou používat ina pečenívzhledem ktomu, že si své vlastnosti uchovává i při teplotách až 240 °C. Chuť stévie je sladce bylinková až lékořicová. Při prvních pokusech s pečením se doporučuje přidat jak klasický cukr, tak i stévii. Poté můžete zvyšovat poměr, dokud nenahradíte cukr stévií úplně.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také