reklama

Muž si postavil úžasný rodinný dům. Stačilo mu 8000 PET lahví

Dům z plastových lahví Foto: Dům z plastových lahvíFoto: www.architecturendesign.net

Jak si postavit vlastní dům.

Plastové lahve dráždí fantazii. Někdo je plní pilinami a vyjetým olejem, aby získal z hlediska životního prostředí dosti drastické brikety, jiný z nich dokáže vyrobit vor anebo dokonce za tři týdny postavit ekologický dům. Na rozdíl od voru se o stabilitu takového domu nemusíte bát – při testování odolal zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice.

Základem technologie, jejímž autorem je německý stavební inženýr Andreas Froese, jsou plastové lahve naplněné pískem nebo hlínou. Lahve se ukládají na sebe a vzájemně poutají provazy nebo lanky do jakési sítě. Na jeden metr čtvereční zdi je potřeba 90–140 lahví.

Ke stavbě zdí postačí základní stavební postupy Foto: Ke stavbě zdí postačí základní stavební postupyFoto: www.architecturendesign.net

Plastové lahve jsou běžně dostupné hlavně v zemích třetího světa, kde je nouze o levné bydlení. Froese proto s úspěchem testoval své domy v Bolívii a Hondurasu. Tamní obří skládky poskytly dostatek stavebního materiálu a komunitní forma stavby se postarala o pracovní síly. Na třípokojový dům bylo potřeba přibližně 8000 lahví, za tři týdny se šťastná rodina stěhovala do nového.

POSTUP:

Postup stavby domu z plastových lahví není složitý, bez problémů ho zvládnete sami.

Připravte si cihly

Jejich výrobu zvládne malé dítě. Do očistěných plastových lahví nejlépe trychtýřem (poslouží i odstřižená horní část plastové lahve) nasypete výplň. Tou může být písek, zemina nebo jejich směs. Lahev zavřete víčkem a nerozbitná cihla je na světě.

Tady vám to Andreas Froese předvede osobně:

Postavte zeď

Lahve pokládejte v řadách na sebe. Jejich hrdla i dna spojujte jakoukoliv pevnou sňůrou vázanou do tvaru sítě. Prostor mezi lahvemi vyplňujte maltou, pískem nebo hlínou. Minimálně po 4–6 řadách naneste vrstvu spojovacího materiálu obsahující vápno a cement. Celý postup najdete zde 

Dokončete to

Stěny můžete vymazat nepálenou hlínou, obložit drny nebo klasicky omítnout – záleží na vašem vkusu a možnostech. Osadíte okna a dveře a rozhodnete se pro typ střechy. Dokonce i ta může být z plastových lahví. „Plastový“ dům je prakticky nezničitelný – při testech odolal simulovanému zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice – a překvapivě má velmi dobré termoregulační vlastnosti.

(mil)

Mohlo by vás zajímat: 

Článek

Nejprve potřebujete bagr, aby vyhloubil „základní jámu“ Foto:

Rodina si postavila podzemní dům, aby se vyhnula vysokým cenám za bydlení

Bydlení pod zemí nemusí být nutně nepohodlné. Zvlášť pokud jako dům použijete typizovaný protiatomový kryt. Stačí ho zapustit 7 metrů pod zem, zabouchnout poklop a sousedi...

Článek

Článek

reklama