reklama

Je tu duben, měsíc zahrady a pučení. Kterých 7 prací nesmíte zapomenout udělat na své zahrádce?

Probuďte svoji zahrádku! Foto: Probuďte svoji zahrádku!Foto: istock.com

Zima to letos dlouho nevzdávala, ale zdá se, že je konečně pryč a vy se můžete vrhnout na zvelebování své zahrady. Poradíme vám, kterých sedm věcí určitě v dubnu na zahradě nezapomeňte udělat!

Zastřihujte

Kupte si rukavice a pořádné zahradnické nůžky a pusťte se do zastřihování. Budou o to stát trvalky, pokud chcete, aby vám v létě krásně kvetly, zbavte je loňských stonků a ustřihněte pár centimetrů nad záhonem. Zastřihnout potřebují také vaše růže.

Zasaďte letničky

Pokud chceme mít krásně ozdobené terasy či balkony, tak už také začněte sázet letničky do truhlíků nebo keramických květináčů. Pokud je chcete vysadit na květinové zahradě, můžete je předpěstovat ve skleníku a začněte s tím teď v dubnu.

Zasaďte květiny. Foto: Zasaďte květiny. Foto: istock.com

Očišťujte

Zahrada vypadá po zimě zbědovaně a zpustle. Vyhrňte si rukávy a začněte ji čistit. Záhony s trvalkami je potřeba zbavit starého listí, přebytečných stonků a zimního marastu. Také záhony průběžně okopávejte a přihnojujte.

Vysévejte

Duben je ideální k výsevu první zeleniny. Už nyní můžete zasadit tu kořenovou: mrkev, celer, pastinák nebo petržel a samozřejmě typicky jarní saláty, ředkvičky, kedlubny, červenou řepu, okurky, jarní cibuli a česnek, kopr či cukrový hrách. Stále se však drží nízké venkovní teploty, takže je pro jistotu můžeme na noc zakrýt netkanou textilií. Na konci měsíce dubna můžete začít sázet lilie a mečíky.

Co je třeba na zahradě co nejdříve udělat? Foto: Už můžete sázet!  Foto: istock.com

Zkrášlujte keře

Vaši péči a pozornost si v dubnu zaslouží i okrasné stromy a keře. Přihnojte je a dopřejte jim bohatou zálivku. Plochu kolem nich nastelte novým mulčem! Pokud toužíte po nových kouscích, sázejte teď okrasné stromy a keře, které později raší a špatně snášejí chladnou zimu, aby si během sezony stihly vytvořit silný kořenový systém.

Je na čase začít! Foto: Je na čase začít! Foto: istock.com

Probuďte růže

Královny krásy se už také začnou pomalu probouzet ze zimního spánku, věnujte jim proto pozornost. Podobně jako všechny trvalky budou potřebovat důkladně zastřihnout, aby měly spousty krásných květů. Popínavé růže pouze zbavíme odumřelých šlahounů. Mnohokvěté růže zkrátíme na sedm ok, velkokvěté na tři oka. Pokud chceme růže ochránit před housenkami pilatek, je vhodné použít chemický postřik.

Zvelebte trávník

Nevypadá zrovna dobře, ale nebojte, zase se zmátoří. Jen mu k tomu zkuste v dubnu pomoci. Počkejte na příznivé teploty a pusťte se do toho. Je ideální čas trávník povzbudit, provzdušnit, prohnojit, vyčistit a hlavně dosít. Starší trávníky očistěte od starého zimního listí, pak také potřebují poprvé posekat a prohnojit. Nezapomínejte na provzdušnění! Na to existují speciální hrábě, které koupíte v každém hobbymarketu.

Postarejte se o trávník. Foto: Postarejte se o trávník. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Jak připravit pokojovky na jaro? Foto:

NÁVOD: Jak připravit pokojové květiny a rostliny na jaro, aby vydržely krásné po celý rok

Máte rádi v bytě zeleň? Milujete, jak květiny nebo jiné pokojové rostlinky skvěle doplňují interiér? Určitě se shodneme na tom, že je třeba o živou část bydlení pečovat. S...

Článek

Jarní květiny jsou tady!  Foto:

Přehlídka krásy začíná: Užijte si první jarní květiny. Jak je pěstovat a kde je najít?

Je březen a vy už se nemůžete dočkat prvních květin. Sledujete předpovědi počasí a vymýšlíte, co by vám už přežilo v truhlících na balkoně. Poradíme vám, se kterými...

Článek

Udělejte si doma jaro Foto:

Udělejte si doma jaro: Vyrobte si kvetoucí zahrádku

Na záhonky plné jarních květů si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Vy můžete mít ale svou zahrádku v pokoji rozkvetlou mnohem dřív. Bude vám dělat radost a provoní...

Článek

Stolky a židle jsou i na smíchovské Náplavce Foto:

GALERIE: Místo laviček židle. Jarní posezení v ulicích Prahy vás čeká na 60 místech

Už třetí rok se na různých veřejných místech hlavního města objeví černé židle a stolky. Vytváří se tak zázemí pro odpolední setkání, lenošení nebo čtení knížek s výhledem...

reklama