Bydlení

20. července 2019 08:00

Andrea Vránová

Jak naučit děti neplýtvat a vážit si přírody? Vyzkoušejte 17 originálních nápadů

Co jsme v dětství milovali? Jasně že návštěvy zoo, počítačové hry nebo sladkosti z automatu. V tomhle jsme vyrostli a chtít po našich dětech, aby šly pozorovat zvířata do lesa, vynášely s radostí bioodpad na kompost a odepřely si dobroty ze supermarketu, zní šíleně. Přesto můžeme vychovat děti k neplýtvání, respektu ke zvířatům i ochraně přírody. Jak? Jednoznačně nenásilně. Následujících 17 odstavců vám dá tipy, jak na to.

Očividně, ale ne okatě

Co má člověk často na očích, to mu přijde přirozené a samozřejmé. Tím, že budete ratolestem balit svačiny do látkových ubrousků a pytlíků, jim po čase začne připadat normální. Jistě jim ale neunikne, že vrstevníci vybalují dobroty z plastové fólie a sáčku. Buďte tedy připraveni na zvídavé otázky typu: „A mami, proč já taky nemůžu mít pytlík, který pak prostě vyhodím?“ Do standardní školní výbavy zařaďte i nerezové brčko, znovupoužitelnou lahev, látkový či voskovaný ubrousek a kapesník a vysvětlete dítěti, proč je důležité je nosit zpět domů. Ukažte jim obrázky plastových pláží nebo zvířat zamotaných do plastů. Děti si budou znovupoužitelných věcí víc vážit.

Zkuste DIY projekty

Naučit ratolest třídit odpad je jedna malá výhra. Skutečné vítězství si ale vychutnáte, když se vaše děti budou přetahovat o nejlepší nápad na upcyklaci odpadku. Tápou? Uspořádejte kreativní odpoledne s výrobou peněženek z kartonů od mléka, polštářů vycpaných přebytečnými plasty nebo stojanů na pastelky z plechovek.

Ať vás děti napodobí

Pokud už jste „v tom“ (semínko zero waste už ve vašem životě klíčí) a vaše malé zázraky vám lezou nebo pobíhají doma, máte nejlepší startovní pozici. V čem? V nasměrování jejich kroků na světlou stranu ekologie. Batolata a malé děti se všechno učí nápodobou. Batolata chtějí pomáhat při vyndávání mokrého prádla z pračky, drhnutí podlahy i vynášení odpadků. Když u vás uvidí, jak vymýváte igelitové pytlíky nebo jak sypete potravinové odřezky na kompost a ne do koše, vryje se jim to do paměti. Starší děti si zase budou všímat látkových plen u mladšího sourozence. Nebo toho, jak vyléváte nedopitou vodu k pokojovce. „Takhle se to u nás doma dělá a jsme na to zvyklí,“ budou děti říkat kamarádům i zvědavým učitelkám. A s velkou pravděpodobností se k tomuto životnímu stylu v dospělosti vrátí.

Ukažte odstrašující příklad

Jedete na dovolenou na Bali? Paráda! Kromě bílých pláží vezměte vaše dítka na procházku po těch pestrobarevných. Nebo k doutnajícím obřím plochám, na nichž dřív rostly pralesy, které musely uvolnit místo půdě pro pěstování palmy olejné.

Vlastní zkušenost se zarývá nejhlouběji do šedé kůry mozkové. Ono kruté chování k přírodě si pak snáze vybaví, kdykoliv budou sahat po limonádě nebo chipsech. Samo o sobě ale tohle nestačí, pokud je už od dětství nebudete vázat…

Nechteděti ušpinit

Pobyt v přírodě tuží zdravé tělo a harmonickou duši. A také tolerantní vztah mezi člověkem a planetou. Většina dětí miluje objevování pokladů lesa, sbírání turistických známek nebo ráchání v řece. Využijte toho! Budou-li v pravidelném kontaktu s flórou a faunou, poznají její přirozený chod i vzhled. Vypěstují-li si k ní vztah, budou ji chtít chránit.

Poslední návštěva zoo

Že tygr není jen malovaná pruhovaná kočka na obrázku, je dobré vědět. Jen vyvolení si mohou dovolit s dětmi vyrazit do savany nebo pralesa, jejich přirozeného prostředí. Obyčejní smrtelníci vezmou děti za pár stovek do zoo.Život divokých zvířat mezi mřížemi ale rozhodně není v pořádku. Děti si to o to lépe uvědomí, srovnáte-li zoo s prostředím, ve kterém se zvířatům žije šťastně.

Říkadla pro záchranu planety

Hlídkování u vypínačů nebo vodovodního kohoutku na děti neplatí. Spíš tím aktivují svůj obranný mód. Zato básnění u mytí rukou nebo při zhasínání světel může vyjít! „Vodičko vodičko, umyj mi ruce maličko, zbytek si pošetřím a spoustu starostí ti ušetřím“ – i jednoduchý rým přivede děti k „aha momentu“, kdykoliv zvednou kohoutek nadoraz. Básničku později doprovoďte obrázky toho, co se stane, když si vody nebudeme vážit.

Méně je více

Uspokojit dítě jídlem je někdy pěkný oříšek. Jedno nejí to a druhé zas tohle, jedno chce dvě vejce natvrdo a jiné naopak tři lívance. Vaření z oblíbených surovin je polovina úspěchu. Ta druhá tkví v přiměřeném dávkování jídla. Raději menší porce a přidat než vyhazovat. Nenechávejte také na obzoru navařené zásoby – děti mívají velké oči. A jejich četné zbytky pak nechávají ty vaše pro pláč.

Společné pečení

Doma nemusí děti „eko rodičů“ čelit pokušení. Zkouška ohněm ale číhá v supermarketu. Nepřeberné množství cukrovinek šálí dětské smysly a odchod s prázdnou je může bolet, někdy hlasitě. Pokud si ovšem neslíbíte, že si podobnou dobrotu upečete doma. Internet přetéká recepty na oblíbené dětské pochoutky, od raffaelo kuliček, margotek a nanuků po domácí, zdravější nutellu. Pečením se děti navíc učí, jak fungují jednotlivé potraviny spolu a za působení horka. Drahé Montessori hračky nepotřebujete!

Ukecané lístečky

Svačina neskončí v koši, pokud po ní bude prahnout dinosaurus na svačinové krabičce. Nalepte na ni oblíbená zvířata nebo postavičky dítěte a k nim komiksové bubliny se vzkazy jako „nevyhazuj mě, slupnu si tě později doma“. Pohrajte si s formou. Zapojte oblíbené věci dětí, mluvte na ně jejich jazykem a zbytky svačiny pak společně naházejte kachnám. Nebo je přetvořte v jiný pokrm. Jako bonus se dítě naučí ekologicky likvidovat zbytky jídla.

Společnénakupy

Pověřte každé dítě, ať v obchodě sežene jinou věc. Nechte je vybrat ekologický toaletní papír nebo vrátit zálohované lahve. Poučte děti o výhodách větších balení i o tom, že slupka u ovoce nebo zeleniny vlastně nahrazuje obal. Chytnou se rychle. Samy vás pak budou se zápalem lektora poučovat, že jste si na tu strouhanku v papíře mohli počkat do jiného obchodu. S dcerou pak podnikněte „útoky na sekáče“. Pokud se jim brání, navštivte s ní nějaký třeba po cestě z kina, zkrátka tak, aby to nečekala. Vězte, že na vás nebude chtít čekat venku. A rychle zjistí, že stylařkou může být i za pár kaček. A udržitelně.

Plánování

„Bez značkových tenisek jsem za socku.“ „Ale já potřebuju nutně bílou, né béžovou kabelku!“ Nastanou časy, kdy se přes naši veškerou snahu o udržitelný životní styl děti postaví na spotřebitelskou hlavu. Tím, že schováte tu svoji do písku, nic nevyřešíte. Můžete ale pročesat online sekáče typu Vinted.cz. Lidé tu nabízí nenošené věci včetně těch nových, kdy se například netrefili s velikostí nebo s dárkem. Udělejte si doma listinu potřeb s různými prioritami. Díky tomu předejdete situacím typu „potřebuju to hned teď“ a impulzivním nákupům v obchodních centrech.

Rozpisdomácích prací

Tohle je asi nejméně populární metoda. Pokud jsou ale děti nakloněny aspoň drobným úkonům v domácnosti, je to velký krok pro ekologickou budoucnost. Třeba vynesení bioodpadu na kompost nemusí tolik bolet. Otření psacích stolů jedlou sodou odhalí zázračné účinky prostého prášku. Uklízení pomocí octa a citronové šťávy zapíše dětem do paměti, že čisto v domě lze vykouzlit z věcí ze spíže.

Pěstovánízeleniny a chovzvířat

Pokud máte slepice a další zvířata nebo osázenou zahrádku, děti se nejsnáze naučí, jak rozumně hospodařit spotravinami a neplýtvat. Prožijí to. Doma si pak můžete vyhledat obrázky toho, jak se žije slepicím ve velkochovech. Nebo proč můžeme jíst rajčata v zimě. Získají důvěrnější vztah k jídlu, budou si intuitivně vybírat sezonní potraviny a pochopí, že vyhodit svazek mrkve je škoda, když její vypěstování trvá dlouhé týdny.

Hýčkánítvorů kolem nás

Léto je přímo stvořené k utužování vztahu ke zvířatům. V období sucha ekologové doporučují rozmisťovat misky s vodou pro zvířata v okolí našich domovů. Na zbytcích zeleniny nebo vařených či naklíčených semenech si zase pochutnají labutě a kachny. Deštivý víkend před vámi? Pusťte se do výroby hmyzího hotelu – útočiště pro titěrné tvory, které nám pomáhají vytahovat škůdce ze zahrádek a vábit včely, jejichž pilné sosáčky předznamenávají bohatou úrodu.

Sbíráníodpadků

Pobyt na čerstvém vzduchu spojený s vyčištěním kusu půdy je cenným vkladem do budoucnosti. Sbírání odpadků bude děti bavit. Zvlášť když uspořádáte „soutěž“, kdo sebere starší odpadek. Prostudujte s dětmi některé etikety – možná jste našli skutečné poklady z minulého století. Doplňte svůj bezodpadový den infografikou s tím, jak dlouho se věci rozkládají v přírodě. Vlastnoručním sbíráním odpadku si děti dvakrát rozmyslí, jestli si tu limonádu v automatu koupí.

Soutěže

Vítězí u dětí lenost? Pak jim chybí pořádná motivace. Děti rády soutěží, i když odborníci na výchovu mají proti tomuto způsobu motivace jisté výhrady. Soutěžení však nemusí znamenat upřednostňování toho či onoho dítěte nebo uplácení sladkostmi.

Vyhlaste klání o nejkreativnější zabalení dárku z toho, co už máte doma. Poznámka: použití izolepy a plastové fólie, alobalu a vůbec jakýchkoliv jednorázových potřeb se zakazuje!

Nechte děti soutěžit o to, kdo se nejrychleji vysprchuje. Výsledný čas pak můžete proměnit v minuty, které dítě může strávit u počítače. Nezapomeňte ale ratolestem vysvětlit, proč je důležité vodou šetřit. Slepé soutěžení o nejdelší čas hraní k udržitelným návykům nevede.


Přečtěte si také