Bydlení

17. listopadu 2019 08:00

Markéta Kašková

7 faktů o panelácích a sídlištích. Které jsou nejvyšší, nejstarší a nejnebezpečnější?

Počátky panelákové éry se v Československu připisují roku 1940. Celkově k dnešnímu dni žije na sídlištích více jak 3 miliony lidí, tedy každý třetí Čech zde našel svůj domov. Pojďte se podívat na ty nejzajímavější panelákové NEJ.

Vposledních letech se na sídliště stěhují především mladí lidé, kteří hledají své první bydlení nebo plánují založit rodinu. Věk nových nájemníků se pohybuje od 20 do 44 let. Paneláky jsou takdomovem velké části české populace a již se tolik nepovažujíza šedé králíkárny, jako tomu bylo v minulosti.

Největší sídliště je Jižní Město

Největší sídliště vČeské republice je Jižní Město vPraze. Celkově zde bydlí kolem 80 tisíc obyvatel a rozděluje se na dvě části. Nikdy nebylo zcela dokončeno – již se nerealizovala vyšší vybavenost, jako jsou restaurace, parkoviště, náměstí u metra a další byty pro 20 tisíc obyvatel. Jedná se vlastně o komplex menších sídlišť, kam patří Háje, Chodov, Opatov a jiné. Ještě větší než Jižní Město, je Petržalka na Slovensku, která se řadí mezi největší sídliště střední Evropy.

Nejvyšší panelák měří 81 metrů

Ubytovna Kupa je nejvyšší panelový dům vČeské republice měřící 81 metrů – má 23 pater. Svedlejším panelovým domem, se kterým je u vrcholu propojen krytým koridorem se jim přezdívá dvojčata. Dům byl postaven vroce 1980 a dnes patří Ministerstvu vnitra České republiky. Od samého začátkuměl sloužit jakoubytovna prostátnízaměstnance. Nachází se blízko stanice metra Háje v Praze 4, na Jižním Městě.

Nejstarší panelák najdeme ve Zlíně

Tak zvané „géčko“ (G 40 = Gottwaldov, 40 bytů) je nejstarším celopanelovým domem u nás. Leží na Benešově nábřeží ve Zlíně a má 4 patra. Byl vystavěn vroce 1953. Domy zpanelů bychom u nás našli i mnohem dříve, ale do té doby se jednalo o menší stavby tipu rodinných domů.

Nejstarší sídliště, kde se postupně začaly objevovat panely, je pražská Solidarita, která vznikala 1947–1949. První pražský celopanelový dům je z roku 1955 a stojí v Ďáblicích.

Nejdelší panelák je vBohnicích

Další panelákové NEJ patří ulici Zelenohorské, kde bychom našli nejdelší panelák vČeské republice. Je dlouhý 300 metrů, má 12 pater a vstupuje se do něj 18 vchody do 400 bytů. Zde bychom našli i dvě nejdelší panelákové chodby a rozvody vČR.

Nejatypičtější je Invalidovna

Paneláky se vpražské čtvrti Invalidovna stavěly od 60. let, ale již od začátku se vymykaly tehdejší klasice. „Lze je považovat za experimentální, protože ke stavbě byly použité panely s délkou 6,2 metru, díky čemuž vznikaly relativně velké a komfortní místnosti. Do té doby se totiž používaly panely pouze 3,6 metru široké. Místnosti ve starších sídlištích proto byly často ve tvaru nudle,“ říká Martin Veselý. Více o Invalidovně se dočtete ZDE.

Největší ghetta jsou na severu

Za nejproblematičtější místa se považují sídliště či čtvrti Chanov, Janov, Předlice a Mojžíř. Všechny jsou z Ústeckého kraje.

Nejhezčí sídliště jsou Ďáblice

Experti se shodují, že nejhezčím sídlištěm jsou pražské Ďáblice. Podle historikaRostislava Šváchy jsou ďáblice nejlépe naplánované sídliště z 60. let. Toto období je známé jako krásná etapa, kdy v Československu vznikala ta nejhezčí sídliště. Experti se shodují, že je velmi dobře navržený vnitřní prostor sídliště.

Další články:


Přečtěte si také