návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

18 nápadů pro nejlepší dětské pokoje. Od narození až do puberty!

Simona Sedláčková , Vydáno: 03.07.2021
Zařizování dětského pokoje patří k nejkrásnějším rodičovským povinnostem. Zkuste se ve vzpomínkách vrátit do vlastního dětství a vzpomeňte si, po čem jste toužili… Vlastní pokojík plný skrýší, houpaček, prolézaček a barevných hraček potěší každé dítě.

reklama

1. Než se narodí

Malé miminko má na vlastní pokojík mnohem menší nároky, než si mnoho novopečených rodičů myslí. Spokojí se jen s postýlkou nebo kolébkou, přebalovacím pultem, skříňkou na oblečení a později hrací dekou na zem. Vše ostatní je krásným luxusem, který každou maminku tolik těší.

2. Bezpečná postýlka

Nejdůležitějším kusem nábytku je dětská postýlka. Musí být vybavena svislými příčlemi, aby po nich miminko později nemohlo vylézt a vypadnout. Jednotlivé příčle musí být od sebe vzdálené tak, aby se mezi ně nemohla dostat dětská hlavička. Výhodná jsou kolečka na popojíždění.

3. Do pokoje i koupelny

Přebalovaní stolek či vozík je velmi praktický. Vybrat si můžete třeba variantu na kolečkách, kterou díky lehké konstrukci můžete volně přemísťovat podle potřeby. Tyto stolky jsou vhodné pro děti asi do 12 měsíců.

4. Noční kontrola

Součástí dětského pokojíku či koutku by měla být i nástěnná či stolní lampička. V noci je potřeba dítě kontrolovat a velké světlo by ho zbytečně budilo.

5. Bezpečné povalování

Obří textilní hračky – sedáky, jsou vhodné už pro větší mimina. Nejprve tvoří sice jen krásnou dekoraci pokoje, ale později po nich batolata mohou bezpečně lézt.

6. První pohádky

Pokud vám to prostor dovoluje, začleňte do dětského pokoje i pohodlné křesílko pro tatínka a maminku, aby se jim při čtení pohádek pohodlně sedělo. Křesílko se stříškou, kam se k rodičům vejdou i děti už je opravdu luxusem.

Nezapomeňte na křeslo pro rodiče
Autor: iStock Nezapomeňte na křeslo pro rodiče

7. Prostor pro hraní

Dětský pokoj předškoláků by měl patřit především hrám. Proto, pokud nemáte k dispozici větší prostory, raději omezte nábytek. Na hračky stačí pár krabic, stejně se do nich uklízí nejlépe.

8. Oblíbené schovávačky

Snad každé dítě se rádo schovává a staví nejrůznější skrýše a bunkry. Takový domácí stan nebo domeček, či alespoň nebesa nad postelí zaručeně ocení.

Zařiďte dětský pokoj podle Feng Shui.

JAK NA TO: Dětský pokoj podle Feng Shui

Postavte dětem doma stan nebo domeček

Postavte dětem doma stan nebo domeček. Ušijete ho z látek nebo ho slepíte z kusů kartonu

9. Domácí houpačky

Zeptejte se svých dětí, kam by chtěly jít v neděli. Skoro vždy vám odpoví, že na houpačky. Moderní domácí houpadla dokážou fungovat dokonce jako schovávačka a houpačka v jednom.

Nejlepší domácí pohoupání!
Autor: iStock Nejlepší domácí pohoupání!

10. Pokojík pro divochy

Prolézačky, lanové žebříky a skluzavky. Součást nejmodernějších dětských pokojů, kterou jsme si v našem dětství nedokázali ani představit.

11. Pro chvíle odpočinku

Sedáky, matrace a sedací vaky jsou stále oblíbenější. Na trhu je spousta variant i pro děti.

Sedáky a sedací vaky i matrace děti milují!
Autor: iStock Sedáky a sedací vaky i matrace děti milují!

12. Barevné koberečky

Ve většině dětských pokojíků se dnes setkáme s moderní plovoucí podlahou. Je to správné řešení, ale pokud děti nejsou zrovna alergici, dopřejte jim i měkoučký kusový kobereček. Na tvrdé podlaze se přeci jen tak pěkně nehraje.

13. Snadný úklid

Uklízení hraček nepatří k oblíbeným dětským činnostem, přesto se děti musí k úklidu vést již od malička. Pořiďte jim veselé kapsáře a barevné bedny na hračky. Neoblíbená práce jim půjde lépe od ruky.

Hračky patří do bedny, bedna do police
Autor: iStock Hračky patří do bedny, bedna do police

14. Správné dělení

Dětský pokoj malého školáka by měl mít už jasně vydělené tři zóny. První na spaní, druhou na učení a třetí, stále ještě největší, na hraní.

Dětský pokoj by měl poskytnout dostatek místa na zábavu, učení, ale i na pohodlné ukládání všeho potřebného.

Máme doma školáka. 12 skvělých vychytávek, které vylepší dětský pokoj

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka?

Máte doma prvňáčka? Udělejte pro něj v dětském pokoji tyto tři důležité zóny

15. Na psaní i kreslení

Správný psací stůl by měl mít plynule naklápěcí pracovní desku, ale i rostoucí nožky. Rozměr stolku pro školáka by měl být nejméně 60x120 cm. Jen tak vašemu dítěti vydrží po celé dětství. Stejně rostoucí by měla být i pracovní židle.

16. Jsme v pokoji dva!

Se dvěma sourozenci v jednom pokoji bývá skoro vždy spousta problémů. Zvlášť, když jsou od sebe věkově vzdáleni. Řešením do menších pokojů jsou většinou palandy, které však, ve své moderní podobě, skýtají oběma dětem dostatek pohodlí. Dejte pozor, aby na spodní posteli nespalo dítě alergické na prach.

Pokoj pro dva školáky

Dětský pokoj pro dva školáky. Jak vše zvládnout?

Vytvořte dokonalý dětský pokoj pro princezny.

Dětský pokoj pro princezny: 8 nádherných pokojíků, které dceři raději neukazujte

17. Nedostatek prostoru

Malé dětské pokoje můžete vyřešit i zasunovacím lůžkem nebo lůžkem vysutým, pod kterým se skrývá pracovní stůl i úložné prostory.

18. Zkroťte pubertu!

Nejeden dospívající kluk se potýká se vztekem na celý svět. Znáte řešení? Zkuste mu do pokoje připevnit boxovací pytel. Takové pořádné vybití dělá divy!

reklama

Článek je zařazen v: dítě , pokoj , postel , hračky , bydlení , bezpečný

reklama

Přečtěte si také