18 nápadů pro nejlepší dětské pokoje. Od narození až do puberty!

Zařizování dětského pokoje patří k nejkrásnějším rodičovským povinnostem. Zkuste se ve vzpomínkách vrátit do vlastního dětství a vzpomeňte si, po čem jste toužili… Vlastní pokojík plný skrýší, houpaček, prolézaček a barevných hraček potěší každé dítě.

1. Než se narodí

Malé miminko má na vlastní pokojík mnohem menší nároky, než si mnoho novopečených rodičů myslí. Spokojí se jen spostýlkou nebo kolébkou, přebalovacím pultem, skříňkou na oblečení a později hrací dekou na zem. Vše ostatní je krásným luxusem, který každou maminku tolik těší.

2. Bezpečná postýlka

Nejdůležitějším kusem nábytku je dětská postýlka. Musí být vybavena svislými příčlemi, aby po nich miminko později nemohlo vylézt a vypadnout. Jednotlivé příčle musí být od sebe vzdálené tak, aby se mezi ně nemohla dostat dětská hlavička. Výhodná jsou kolečka na popojíždění.

3. Do pokoje i koupelny

Přebalovaní stolek či vozík je velmi praktický. Vybrat si můžete třeba variantu na kolečkách, kterou díky lehké konstrukci můžete volně přemísťovat podle potřeby. Tyto stolky jsou vhodné pro děti asi do 12 měsíců.

4. Noční kontrola

Součástí dětského pokojíku či koutku by měla být i nástěnná či stolní lampička. Vnoci je potřeba dítě kontrolovat a velké světlo by ho zbytečně budilo.

5. Bezpečné povalování

Obří textilní hračky – sedáky, jsou vhodné už pro větší mimina. Nejprve tvoří sice jen krásnou dekoraci pokoje, ale později po nich batolata mohou bezpečně lézt.

6. První pohádky

Pokud vám to prostor dovoluje, začleňte do dětského pokoje i pohodlné křesílko pro tatínka a maminku, aby se jim při čtení pohádek pohodlně sedělo. Křesílko se stříškou, kam se krodičům vejdou i děti už je opravdu luxusem.

7. Prostor pro hraní

Dětský pokoj předškoláků by měl patřit především hrám. Proto, pokud nemáte kdispozici větší prostory, raději omezte nábytek. Na hračky stačí pár krabic, stejně se do nich uklízí nejlépe.

8. Oblíbené schovávačky

Snad každé dítě se rádo schovává a staví nejrůznější skrýše a bunkry. Takový domácí stan nebo domeček, či alespoň nebesa nad postelí zaručeně ocení.

9. Domácí houpačky

Zeptejte se svých dětí, kam by chtělyjít vneděli. Skoro vždy vám odpoví, že na houpačky. Moderní domácí houpadla dokážou fungovat dokonce jako schovávačka a houpačka vjednom.

10. Pokojík pro divochy

Prolézačky, lanové žebříky a skluzavky. Součást nejmodernějších dětských pokojů, kterou jsme si vnašem dětství nedokázali ani představit.

11. Pro chvíle odpočinku

Sedáky, matrace a sedací vaky jsou stále oblíbenější. Na trhu je spousta variant i pro děti.

12. Barevné koberečky

Ve většině dětských pokojíků se dnes setkáme smoderní plovoucí podlahou. Je to správné řešení, ale pokud děti nejsou zrovna alergici, dopřejte jim i měkoučký kusový kobereček. Na tvrdé podlaze se přeci jen tak pěkně nehraje.

13. Snadný úklid

Uklízení hraček nepatří koblíbeným dětským činnostem, přesto se děti musí kúklidu vést již od malička. Pořiďte jim veselé kapsáře a barevné bedny na hračky. Neoblíbená práce jim půjde lépe od ruky.

14. Správné dělení

Dětský pokoj malého školáka by měl mít už jasně vydělené tři zóny. První na spaní, druhou na učení a třetí, stále ještě největší, na hraní.

15. Na psaní i kreslení

Správný psací stůl by měl mít plynule naklápěcí pracovní desku, ale i rostoucí nožky. Rozměr stolku pro školáka by měl být nejméně 60x120 cm. Jen tak vašemu dítěti vydrží po celé dětství. Stejně rostoucí by měla být i pracovní židle.

16. Jsme vpokoji dva!

Se dvěma sourozenci vjednom pokoji bývá skoro vždy spousta problémů. Zvlášť, když jsou od sebe věkově vzdáleni. Řešením do menších pokojů jsou většinou palandy, které však, ve své moderní podobě, skýtají oběma dětem dostatek pohodlí. Dejte pozor, aby na spodní posteli nespalo dítě alergické na prach.

17. Nedostatek prostoru

Malé dětské pokoje můžete vyřešit i zasunovacím lůžkem nebo lůžkem vysutým, pod kterým se skrývá pracovní stůl i úložné prostory.

18. Zkroťte pubertu!

Nejeden dospívající kluk se potýká se vztekem na celý svět. Znáte řešení? Zkuste mu do pokoje připevnit boxovací pytel. Takové pořádné vybití dělá divy!


Přečtěte si také