reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

7 faktů o panelácích a sídlištích. Které jsou nejvyšší, nejstarší a nejnebezpečnější?

, Vydáno: 17.11.2019
Nejlepší zajímavosti o panelácích.
Autor: istock.com Nejlepší zajímavosti o panelácích.
Počátky panelákové éry se v Československu připisují roku 1940. Celkově k dnešnímu dni žije na sídlištích více jak 3 miliony lidí, tedy každý třetí Čech zde našel svůj domov. Pojďte se podívat na ty nejzajímavější panelákové NEJ.

reklama

V posledních letech se na sídliště stěhují především mladí lidé, kteří hledají své první bydlení nebo plánují založit rodinu. Věk nových nájemníků se pohybuje od 20 do 44 let. Paneláky jsou tak domovem velké části české populace a již se tolik nepovažují za šedé králíkárny, jako tomu bylo v minulosti.

Pohled na pražská sídliště z ptačí perspektivy.
Autor: Hynek Moravec Pohled na pražská sídliště z ptačí perspektivy.

Největší sídliště je Jižní Město

Největší sídliště v České republice je Jižní Město v Praze. Celkově zde bydlí kolem 80 tisíc obyvatel a rozděluje se na dvě části. Nikdy nebylo zcela dokončeno – již se nerealizovala vyšší vybavenost, jako jsou restaurace, parkoviště, náměstí u metra a další byty pro 20 tisíc obyvatel. Jedná se vlastně o komplex menších sídlišť, kam patří Háje, Chodov, Opatov a jiné. Ještě větší než Jižní Město, je Petržalka na Slovensku, která se řadí mezi největší sídliště střední Evropy.

Jižní Město vyznačené na letecké mapě
Autor: mapy.cz Jižní Město vyznačené na letecké mapě

Nejvyšší panelák měří 81 metrů

Ubytovna Kupa je nejvyšší panelový dům v České republice měřící 81 metrů – má 23 pater. S vedlejším panelovým domem, se kterým je u vrcholu propojen krytým koridorem se jim přezdívá dvojčata. Dům byl postaven v roce 1980 a dnes patří Ministerstvu vnitra České republiky. Od samého začátku měl sloužit jako ubytovna pro státní zaměstnance. Nachází se blízko stanice metra Háje v Praze 4, na Jižním Městě.

Ubytovna Kupa
Autor: Šjů Ubytovna Kupa

Nejstarší panelák najdeme ve Zlíně

Tak zvané „géčko“ (G 40 = Gottwaldov, 40 bytů) je nejstarším celopanelovým domem u nás. Leží na Benešově nábřeží ve Zlíně a má 4 patra. Byl vystavěn v roce 1953. Domy z panelů bychom u nás našli i mnohem dříve, ale do té doby se jednalo o menší stavby tipu rodinných domů.

Nejstarší sídliště, kde se postupně začaly objevovat panely, je pražská Solidarita, která vznikala 1947–1949. První pražský celopanelový dům je z roku 1955 a stojí v Ďáblicích.

G 40 ve Zlíně
Autor: Jantopek G 40 ve Zlíně

Nejdelší panelák je v Bohnicích

Další panelákové NEJ patří ulici Zelenohorské, kde bychom našli nejdelší panelák v České republice. Je dlouhý 300 metrů, má 12 pater a vstupuje se do něj 18 vchody do 400 bytů. Zde bychom našli i dvě nejdelší panelákové chodby a rozvody v ČR.

Takhle vypadá nejdelší panelák v ČR.
Autor: Maps.google.com Takhle vypadá nejdelší panelák v ČR.

Nejatypičtější je Invalidovna

Paneláky se v pražské čtvrti Invalidovna stavěly od 60. let, ale již od začátku se vymykaly tehdejší klasice. „Lze je považovat za experimentální, protože ke stavbě byly použité panely s délkou 6,2 metru, díky čemuž vznikaly relativně velké a komfortní místnosti. Do té doby se totiž používaly panely pouze 3,6 metru široké. Místnosti ve starších sídlištích proto byly často ve tvaru nudle,“ říká Martin Veselý. Více o Invalidovně se dočtete ZDE.

Invalidovna
Autor: VitVit/wikipedia.cz Invalidovna

Největší ghetta jsou na severu

Za nejproblematičtější místa se považují sídliště či čtvrti Chanov, Janov, Předlice a Mojžíř. Všechny jsou z Ústeckého kraje.

Nejhezčí sídliště jsou Ďáblice

Experti se shodují, že nejhezčím sídlištěm jsou pražské Ďáblice. Podle historika Rostislava Šváchy jsou ďáblice nejlépe naplánované sídliště z 60. let. Toto období je známé jako krásná etapa, kdy v Československu vznikala ta nejhezčí sídliště. Experti se shodují, že je velmi dobře navržený vnitřní prostor sídliště.

Ďáblice
Autor: mapy.cz Ďáblice

Další články:

Larung Gar 8

Tohle je nejvýše položené sídliště na světě. Kdo v něm žije a proč?

Davidova věž

V rozpadlém mrakodrapu žijí 3000 lidí. Je to nejvyšší slum na světě

reklama

Článek je zařazen v: Paneláky , socialismus , Jižní město , Ďáblice , Praha , Zlín , rekordy , historie , ČR , Česká republika

reklama

Přečtěte si také