Obývací pokoj

16. května 2019 16:00

Markéta Kašková

Kde a jak začít při rekonstrukci obýváku? Nechejte se inspirovat pořadem Jak se staví sen

V pořadí již osmnáctý ročník, nabídl 10 interiérových přeměn, o které se postarali naši jedineční designéři. V devíti případech se pustili i do obývacích pokojů, které jsou pro domov centrem dění a velmi důležitou součástí všech rodin. Pokud byste si rádi obývák také zrekonstruovali, máme pro vás tipy a inspiraci.

Dům bez obývacího pokoje snad ani není domovem. Představuje centrum dění, kde se schází obyvatelé, návštěva, lidé si zde sdělují své zážitky, koukají na televizi, anebo třeba večeří. Pokud již tato místnost nesplňuje vaše požadavky, je nejvyšší čas ji zrekonstruovat. Jak na to?

Nahlédněte do galerie na proměny obývacích pokojů zletošní série Jak se staví sen – extra.

Hrubé úpravy jako první

Pokud se rozhodnete do předělání jakékoliv místnosti vbytě či domě, zamyslete se, zda by nestálo za to vyměnit okna nebo zkvalitnit izolace. Vbudoucnu vám zateplení a výměna starých oken ušetří tisíce korun. Nová izolacevám také odhluční místnost. Pokud máte tedy sousedy, o kterých víte více, než by si kdokoliv přál, pak je možná nejvyšší čas přemýšlet o těchto úpravách.

Udělejte si plán

Tedy, nic nekupujte na blint. Plánek vám ujasní představu a vyhnete se nešťastné koupi například dražšího kusu nábytku. Je dobré vybrat si i styl, do kterého budete váš nový obývák aranžovat. Pokud se vám líbí čisté linie a preferujete minimalismus, třpytivý konferenční stolek pro princeznu nebude to pravé ořechové.

Jak vybrat nábytek?

Rozmyslete si, zda sáhnete po hotové obývací stěně nebo si kusy nábytku raději sestavíte sami. Každé má své pro i proti. Pokud se rozhodnete, že si obývák nakomponujete zrůzných kusů nábytku od rozdílných výrobců, můžete se lehce seknout jak vrozměrech, tak vsamotném výsledkuaranžování. Na druhou stranu může vzniknout opravdu nádherný a originální pokoj, který jen tak nikde neuvidíte.

Jaký zvolit gauč a konferenční stolek?

Žádný obývák se neobejde bez gauče a konferenčního stolku. Při výběru stolu by se nemělo zapomínat na jeho využívání. Nehleďte tedy jen na design, ale i na maximální využití daného prostoru. Většina lidí u konferenčního stolku jí. Myslete tedy i na praktičnost a prostory, kam můžete schovat časopisy nebo papírové kapesníky.

Na výběru sedací pohovky byste se měli zastavit a promyslet každý detail. Rohový gauč využije slepá místa vmístnosti. Navíc, každý si na takovém sezení najde své místo. Barvu zvolte spíše tmavší, především, pokud vlastníte domácího mazlíčka. Zkuste si i opřít hlavu a na sedačce se chvíli posaďte. Každému vyhovuje něco jiného.

Nejoblíbenější barvou je šedivá

Vposlední době vládne interiérům šedá barva. Perfektně se hodí ke všem odstínům barevné palety a skvěle se kombinuje spřírodními materiály, které by vám vobýváku neměly chybět. Dřevo vám dodá přírodní nádech a místnost se zútulní.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl obývacího pokoje, přejeme vám, ať sev novém krásně bydlí.

(Markéta Kašková)

A nezapomeňte, že další sezóna Jak se staví sen se už připravuje!Budeme ji vysílat na jaře 2020. Více informací o pořadu a všechny epizody najdete ZDE.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také