návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Česká malířka radí, jak vybrat obraz do interiéru. Její díla zdobí domy po celém světě

, Vydáno: 06.08.2019
Mona Lerch
Autor: Mona Lerch Mona Lerch
Pseudonym Mona Lerch patří české 33leté umělkyni Simoně Lerchové zaměřující se výhradně na abstraktní olejomalbu. Výtvarnému umění se věnuje již od roku 2013, ale veřejnosti svoji tvorbu představila teprve v letošním roce. Její intuitivní a nadčasové malby si během krátké doby získaly přízeň v Austrálii, Velké Británii, Itálii, České republice a na Slovensku. Obrazy z její dílny nabízejí divákovi prostor pro vlastní představivost. Charakteristická je pak propracovaná struktura a jemné tóny barev, které navozují uklidňující atmosféru.

reklama

Na střední škole s uměleckým zaměřením se Simoně výtvarné ateliéry zcela vyhnuly obloukem a ona si vybrala ateliér dramatický. Od svých 10 let se navíc věnovala tanci a v pozdějším věku choreografii. K malbě Simonu dovedla vlastně až náhoda, kdy v roce 2013 chtěla na Vánoce obdarovat své blízké něčím originálním.

"Abstrakce je krásná v tom, že nemá limity. Jde o pocity, které zhmotňujete na plátně.“

"Zjistila jsem, že mě malba neskutečně naplňuje a stejně tak jako tanec, mi umožňuje uvolnit emoce a odpočinout si. Nakonec mi tento nápad na mnou vyrobené dárky odstartoval jeden velký sen, který si teď plním," vysvětluje Simona. Ráda zkouší nové techniky a v autentické tvorbě to jde jednoznačně vidět. Například jarní kolekce obrazů vypadá zcela jinak než ta letní. Simona maluje na plátna, panely a speciálně upravený papír pro olejomalbu.

Mona Lerch v interiéru
Autor: Mona Lerch Mona Lerch v interiéru

Nejraději pracuje s olejovými barvami

Simoně nejvíce sedne olejomalba: "Olej je pro mě kouzelné médium a přiznám se, že třeba práci s akrylovými barvami jsem nepřišla na chuť. Používám houbičky, štětce a špachtle. Olejové barvy zbožňuji proto, že se ještě několik dní můžu k práci vracet, měnit ji, doplňovat a propracovávat detaily." Tato technika má tím pádem i svou stinnou stránku, a to je poměrně dlouhé schnutí, než se obrazy mohou ošetřit lakem.

Tvorba Mona Lerch v dětském pokoji obzvláštnila prostor.
Autor: Mona Lerch Tvorba Mona Lerch v dětském pokoji obzvláštnila prostor.

Nedávno vyměnila klasické barvy za vodou ředitelné, a to zejména proto, že se tak člověk zbaví zápachu jak z barev, tak i z dalších přípravků, které se u olejomalby používají. I čištění štětců je pak o dost snazší, rychlejší a příjemnější. V dnešní době již lze také pořídit ekologické barvy, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Přírodní barvy fungují dohromady skvěle.
Autor: Mona Lerch Přírodní barvy fungují dohromady skvěle.

Jak je to s inspirací?

Inspirace přichází nečekaně, takže když to jde, hned se do toho vrhnu nebo si alespoň nápad zapíšu. Je to různé, někdy je to hudba, kterou zrovna poslouchám, barevné kombinace, situace, kterou jsem prožila, pocit, který ve mně navodí počasí nebo příroda, nebo třeba zážitek. Abstrakce je krásná v tom, že nemá limity. Jde o pocity, které zhmotňujete na plátně,“ vysvětluje umělkyně.

Inspirací je hudba, pocity i situace.
Autor: Instagram.com/monalerchwallart Inspirací je hudba, pocity i situace.

Simona dodává: „Samozřejmě ne každý je fanoušek abstraktního umění – vidím to i u nás v rodině. Ale nejvíc mě baví, když si s někým o svých obrazech povídám a on se mi snaží popsat, co v nich vidí a já se pak pokouším rozklíčovat, který obraz má na mysli. To je ta krása, o které mluvím – v abstrakci neplatí ´tohle je strom´, i když já ho tam zrovna třeba vidím.“

Každý obraz je originál.
Autor: Mona Lerch Každý obraz je originál.

Originál vs. kopie

Umělkyně se zatím nesetkala s výraznější kritikou, co se týče samotných obrazů, nicméně co lidi v České republice hodně zajímá, je cena. Často se setkává s poznámkou, že jsou obrazy trošku dražší, než čekali. Odpověď je v těchto případech jednoznačná. Kopie uměleckých děl nebo i fotografií lze dnes koupit téměř v každém obchodě s nábytkem nebo dekoracemi. Je tak možné si pořídit relativně velký formát za rozumnou cenu. Originál je jen jeden a vyjadřuje jedinečný moment.

Detail dělá umění.
Autor: Mona Lerch Detail dělá umění.

V zahraničí lidé utrácejí za design více

V dnešní době virtuálního prostoru bez hranic se v podstatě již nemusíme ohlížet na jeden okruh klientely. "Když přemýšlím o ceně já, beru v potaz jak materiál a čas, který nad obrazem strávím, jeho velikost, složitost, ceny podobných umělců v okolí (včetně rozsahu jejich tvorby a renomé), ale také řeším to, aby byla cena vhodná i pro zahraniční trh. Ten se chová trošku jinak než ten náš," vysvětluje Simona cenu svých obarzů.

V zahraničí jsou lidé daleko více ochotni investovat do originálních kousků, ať už se jedná o nábytek, dekorace, nebo právě o obrazy.

Obraz prozáří šedé interiéry.
Autor: Mona Lerch Obraz prozáří šedé interiéry.

Jak vybrat správný obraz do interiéru?

"Při výběru obrazů do interiéru bych poradila jednu zásadní věc – obraz by měl promlouvat zejména k vám. Představte si, že sedíte v křesle se sklenkou vína a chcete si odpočinout. To vám ve většině případech neumožní obraz, který bude působit agresivně nebo pesimisticky, ale koupili jste si ho proto, že je zrovna takový styl v módě."

O stylech by se mělo přemýšlet. Do romantického interiéru s atmosférou Provence není vhodné pořídit divoký kubistický portrét. Kontrasty jsou v iteriéru vítané, ale i moderní umění je potřeba vybírat s citem. Simona si například své obrazy nejlépe dovede představit v čistých moderních prostorách s industriálními prvky.

Industriálním interiérům obrazy sluší.
Autor: Mona Lerch Industriálním interiérům obrazy sluší.

Simona říká: "Když si nový obraz přinesete domů a nemáte ještě jasnou představu, kam jej pověsíte. Pak doporučuji vzít si k tomu parťáka a vyzkoušet co nejvíc možností. Někdy zjistíte, že obraz na předem vybraném místě v obývacím pokoji zaniká, a naopak vypadá velmi dobře na zdi v kuchyni, kde se báječně doplňuje s obkladem za kuchyňskou linkou."

Do interiéru s minimalistickým vybavením je vhodné pověsit obraz, který má širší barevnou škálu a je detailní. Interiér, kde se nachází hodně dekorací a není stylově jednoznačný, by Simona doplnila spíše něčím méně výrazným.

Obraz nechá vyniknout každému nudnějšímu rohu domu.
Autor: Mona Lerch Obraz nechá vyniknout každému nudnějšímu rohu domu.

Proč si pořídit obraz od Mona Lerch?

"Když se zamyslím nad tím, proč by si měl někdo pořídit můj obraz, pak první, co mě napadá je pohoda, klid, jedinečnost. Mám pocit, že v dnešní době zapomínáme na všechnu krásu, kterou kolem sebe máme, a já se ji snažím svou tvorbou lidem opět připomenout."

Podívejte se do galerie na další tvorbu talentované umělkyně:

Kompletní tvorbu můžete nalézt na www.monalerch.com nebo na instagramovém účtu.

Podívejte se také na rozhovor s českými svatebními fotografy Everbay, kteří díky své práci cestují po celém světě.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING TALKS: Everbay, pro svatební fotku si zaletí i vrtulníkem

reklama

Článek je zařazen v: Simona Lerchová , Mona Lerch , obrazy , český design , česká umělkyně , jak vybrat obraz do interiéru , obraz , design , interiéry

reklama

Přečtěte si také