Jak pěstovat celer bulvový, řapíkatý i listový ze semen. S výsevem začněte už v únoru
Kdo chce letos pěstovat vlastní celer ze semínek, tak už je čas zasít, protože celer má dlouhou vegetační dobu a je potřeba sazenice předpěstovat včas. Únorový či nejpozději březnový výsev je optimální pro u nás nejoblíbenější celer bulvový, tak pro dnes velice moderní celer řapíkatý i listový. Máme pro vás 13 rad a tipů, jak si vypěstovat vlastní sadbu, a další, jak sazenice celeru zasadit.
Celer (Apium graveolens) je dobrým zdrojem vitaminů A, B, C a minerálních látek. Silnou vůni a chuť mu propůjčují éterické oleje, díky kterým má také léčivé účinky. Působí zejména močopudně, antibakteriálně a protizánětlivě. Využívá se na posílení nervů a na uklidnění, pročišťuje játra a ledviny, prospívá mužům na potenci a vitalitu, působí i jako afrodiziakum, doporučuje se při obezitě, neboť urychluje látkovou výměnu, odplavuje toxiny z těla, rozpouští usazeniny a snižuje otoky. Používá se ve studené i teplé kuchyni.
Celer má dlouhou vegetační dobu, proto je optimální začít s předpěstováním vlastní sadby ze semen už v únoru, nejpozději začátkem března Zdroj: iStock
13 rad a tipů, jak na předpěstování celeru ze semínek
- Celer má dlouhou vegetační dobu, proto je optimální začít s předpěstováním vlastní sadby ze semen už v únoru, nepozději začátkem března.
- Do výsevních nádob (truhlíky, sadbovače) vysejeme mořené osivo, které je chráněné hlavně proti septoriové skvrnitosti celeru, choroby, jejímž původcem je mikroskopická houba, která se přenáší především semeny.
- Semínka vyséváme na zvlhčený výsevní substrát. Povrch nejdřív přitlačíme prkénkem tak, aby se vytvořila rovná plocha. Počítáme zhruba 5 semen na cm² .
- Semena celeru jsou drobná, zasypeme je proto prosátou zeminou jen lehce ve vrstvičce maximálně 2 mm.
- Výsev bychom měli označit jmenovkou, zvláště pokud si předpěstováváme i další druhy zeleniny nebo letničky.
- Po výsevu nádobu můžeme zakrýt průhlednou fólií nebo sklem (omezení výparu a udržení konstantní teploty), ale jakmile semena vzejdou a objeví se první děložní lístky, což je zhruba za dva týdny, fólii či sklo odstraníme.
- Výsevy dáme buď do vytápěného skleníku, nebo doma na okenní parapet.
- Teplota by se měla pohybovat mezi 18 až 23 ˚C. Pokud je teplota vyšší, rostlinky se začnou zbytečně vytahovat.
- Po dobu klíčení a vzcházení přiměřeně zaléváme. Výsev nesmí vyschnout, pravidelně ho jemně rosíme, vždy podle stavu substrátu.
- Po vzejití teplotu postupně snižujeme až na 10 ˚C a semenáčkům dopřejeme dostatek světla pro omezení nežádoucího vytahování.
- Když jsou semenáčky dostatečně velké k uchopení, jednou až dvakrát je přepikírujeme (malé rostlinky přesadíme) do kvalitní zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo přibližně 10 cm².
- Zaléváme opatrně a pravidelně, ale nepřemokřujeme, aby ke kořenům mohl vzduch.
- Zdravé semenáčky se 3 až 5 listy přesadíme do kelímků nebo květináčků po jedné (při pěstování v sadbovači tohle odpadá).
S vysazováním celerové sadby na venkovní záhon začneme v druhé polovině května po ledových mužích, jinak můžou sazeničky nastydnout Zdroj: iStock
Jak celer sázet
S vysazováním celerové sadby na venkovní záhon začneme v druhé polovině května po ledových mužích, jinak můžou sazeničky nastydnout.
- Bulvový celer vysazujeme mělce ve sponu zhruba 30 × 40 cm. Sklízíme na přelomu září a října.
- Řapíkatý celer vysazujeme do sponu 30 × 30 cm a během růstu řapíky přihrnujte zeminou, aby vybělely. Sklízet řapíky je možné na přelomu srpna a září.
- Listový celer by měl mít spon 35 × 40 cm. Nať se sklízí od léta postupně nebo na podzim jednorázově. Snáší i opakovanou sklizeň ořezem, ochotně obrůstá a poskytuje další sklizně.
Po celou dobu růstu potřebuje dostatečnou a pravidelnou zálivku. Celer bulvový je nutné nejen pravidelně zalévat, ale také okopávat. Půda musí být neustále vlhká. Nikdy ale celer nezaléváme na listy.
Co vysadit k celeru?
Vhodní sousedé celeru jsou zejména:
Zdroje: Zelenina z ekozahrady (Jaroslav Svoboda, Lada Svobodová), Moderní zahrada (Vladimír Mölzer)