Řapíkatý celer obsahuje víc vitaminu C než citron. Jak ho pěstovat?
Celer řapíkatý i listový jsou méně známými sourozenci u nás tradičního celeru bulvového. Na západ a na jih od našich hranic je tomu ale právě naopak. Řapíkatý celer se pěstuje pro silné, křupavé řapíky listů a listový, který je u nás ještě větší raritou a dříve se mu říkalo celeropetržel, pro aromatické listy.
Řapíkatý celer je z dietetického hlediska hodnotnější než bulvový, obsahuje spoustu vitaminu C (dokonce více než citron), vitaminy K, E a především kyselinu listovou. Má vysoký obsah vápníku, železa, jódu, zinku, hořčíku a hlavně draslíku. Jeho kořenité aroma způsobují éterické oleje, které chrání a dezinfikují trávicí ústrojí, ledviny a močové cesty. Řapíky působí také močopudně a pomáhají tak z těla odplavovat škodlivé látky, díky tomu jsou účinnou podporou léčby artritidy, dny a revmatismu. Od nepaměti jsou známé afrodiziakální účinky řapíkatého celeru. Povzbuzuje u mužů častější chuť na sex a stará se i o zdraví spermií.
Řapíkatý celer je z dietetického hlediska hodnotnější než bulvový, obsahuje spoustu vitaminu C (dokonce více než citron), vitaminy K, E a především kyselinu listovou Zdroj: SEMO
Řapíkatý celer je z dietetického hlediska hodnotnější než bulvový, obsahuje spoustu vitaminu C (dokonce více než citron), vitaminy K, E a především kyselinu listovou Zdroj: SEMO
Řapíkatý celer a hubnutí
Křupavé řapíky ocení každý, kdo si chce udržet štíhlou linii. Kromě toho, že pomáhají odstranit toxiny a tělo tak efektivně čistí a podporují ho v dalším spalování kalorií, se řapíkatý celer může pochlubit nízkou kalorickou hodnotou – 100 g má pouhých 19 kalorií – a velkým množstvím nerozpustné vlákniny, která nám dodává pocit sytosti. Je základním kamenem známé tukožroutské polévky.
Od nepaměti jsou známé afrodiziakální účinky řapíkatého celeru. Povzbuzuje u mužů častější chuť na sex a stará se i o zdraví spermií Zdroj: Jan Prášil
Od nepaměti jsou známé afrodiziakální účinky řapíkatého celeru. Povzbuzuje u mužů častější chuť na sex a stará se i o zdraví spermií Zdroj: Jan Prášil
9 pravidel pěstování řapíkatého celeru
- Řapíkatý celer preferuje lehčí hlinité půdy s vysokým obsahem organické hmoty a vápníku.
- Na záhonu je řapíkatý celer dobrým sousedem pro hlávkové zelí, kedlubny, brokolici a květák, protože celer odpuzuje bělásky, kteří si na košťálovinách rádi pochutnávají. Výborně si rozumí také s fazolemi a okurkami.
- Vzhledem k vysoké produkci organické hmoty má vysoké nároky na pravidelné zásobení vodou a přihnojování dusíkem. Zaléváme ho méně často, ale pořádně většími dávkami vody.
- Řapíkatý celer se pěstuje pro silné křupavé řapíky listů. Aby došlo k vybělení řapíků, v minulosti se musel nahrnovat zeminou nebo obalovat černou fólií či vlnitou lepenkou tak, že vyčnívaly pouze vrcholky listů. To se muselo udělat v době, kdy výška stopek dosahovala zhruba 40 cm. Dnešní moderní odrůdy mají nižší obsah chlorofylu, jsou žlutozelené a jejich řapíky jsou nažloutlé až téměř bílé, takže obalování odpadá.
- Rostliny se přesto vyplatí pěstovat v hustším sponu zhruba 30 x 30 cm, aby došlo k lepšímu samovolnému vybělení řapíků.
- Nejčastěji pěstujeme řapíkatý celer z předpěstované sadby, kterou koupíme v zahradnictví. Pokud si sazeničky chceme připravit sami, tak začátkem března vysejeme mořené osivo do skleníku, kde musí být teplota mezi 18 až 23 ˚C. Po dobu klíčení a vzcházení dbáme na přiměřenou zálivku. Předpěstované rostlinky se 3 až 5listy přepícháme do květináčků po jedné .
- Sazenice s dobrým kořenovým balem vysazujeme ven v druhé polovině května, když už pomine riziko přízemních mrazíků. Namrznutí mladých rostlin po výsadbě způsobuje jejich vybíhání do květu.
- Řapíkatý celer můžeme také vysít přímo na záhon do řádků koncem dubna, vzrostlé semenáčky vyjednotíme podle zvolené odrůdy, informace najdeme na sáčku.
- Vybělené, křehké, masité, dlouhé a vzpřímené řapíky můžeme sklízet podle odrůdy zhruba v srpnu.
Merlin je raná odrůda řapíkatého celeru s dlouhými vzpřímenými řapíky Zdroj: archiv Semo
Řapíkatý celer: raná odrůda Merlin
Merlin je raná odrůda řapíkatého celeru s dlouhými vzpřímenými řapíky. Konzumní částí jsou vybělené řapíky ze středu rostliny. Je určen pro letní až podzimní sklizeň. Jeho podstatnou předností je vysoká tolerance k septorióze (původcem septoriové skvrnitosti celeru je mikroskopická houba, která se přenáší především semeny, přetrvává však i v půdě na napadených zbytcích rostlin; septorióza se většinou vyskytuje až od července za vlhkého počasí) a vysoká odolnost k vybíhání do květu. U této odrůdy se doporučuje hustší spon 30 x 20–25 cm. Při pravidelné závlaze a přihnojení poskytuje vysoké výnosy křehkých řapíků.
Řapíkatý celer v kuchyni
Řapíky se odlomí, očistí od listů a oloupe se vláknitý obal. Krájí se na malé proužky, které mají díky středově prohnutému tvaru řapíků tvar malých podkůvek. Řapíky mají výraznou a specifickou chuť, na kterou si musí člověk zvyknout.
Řapíky se konzumují syrové, namáčené v různých dipech a omáčkách, dělají se z nich čerstvé šťávy a džusy, skvělé jsou do smoothie. Jsou výborné do pomazánek, předkrmů, polévek, zeleninových a těstovinových salátů.
Jako příloha hlavních jídel, velmi dobře chutnají se všemi druhy masa včetně mořských plodů. Mohou se povařit, lehce podusit na másle, zapéct nebo grilovat, dají se také obalit v trojobale a osmažit.
Řapíkatý celer se používá s oblibou jako míchátka k nápojům, rozhodně nesmí chybět ve známém koktejlu Bloody Mary. Z natě můžete připravit pesto!
Řapíky se konzumují syrové, namáčené v různých dipech a omáčkách, dělají se z nich čerstvé šťávy a džusy, skvělé jsou do smoothie. Zdroj: istock.com
Řapíky se konzumují syrové, namáčené v různých dipech a omáčkách, dělají se z nich čerstvé šťávy a džusy, skvělé jsou do smoothie. Zdroj: istock.com
Zapečený řapíkatý celer se šunkou
Ingredience
- 600 g řapíkatého celeru
- sůl
- máslo
- drcený pepř
- 200 g kvalitní šunky
- 100 g strouhaného sýra
Postup
Řapíky nakrájíme na kousky dlouhé 5–7 cm, uvaříme v osolené vodě doměkka a necháme okapat. Ohnivzdornou misku vymažeme pořádně máslem a vyložíme celerem. Opepříme čerstvě nadrceným pepřem, posypeme nakrájenou šunkou, strouhaným sýrem a zapečeme ve středně vyhřáté troubě.
Salát s řapíkatým celerem
Ingredience
- polovina hlávky ledového salátu
- 3 rajčata
- 5–6 stonků řapíkatého celeru
- 2 lžíce zastudena lisovaného olivového oleje
- 1–2 stroužky česneku
- 1 lžička hořčice
- 2 lžičky vinného nebo jablečného octa
- sůl
- bílý pepř
Postup
Ledový salát, rajčata a řapíkatý celer nakrájíme a jemně promícháme. Na pikantní zálivku smícháme v misce olej, lisovaný česnek, hořčici, ocet, zředíme podle potřeby troškou vody a dochutíme solí a bílým pepřem. Promícháme metličkou a nalijeme na zeleninu.
Listový celer je u nás ještě větší raritou než celer řapíkatý. Určitou dobou se mu dokonce říkalo celeropetržel. Zdroj: Jan Prášil
Listový celer je u nás ještě větší raritou než celer řapíkatý. Určitou dobou se mu dokonce říkalo celeropetržel. Zdroj: Jan Prášil
Celer listový, dříve celeropetržel
Listový celer je u nás ještě větší raritou než celer řapíkatý. Určitou dobou se mu dokonce říkalo celeropetržel. Tvoří mohutnou růžici aromatických listů s poměrně tenkými stopkami a rozsáhlými listovými čepelemi. Pěstuje se pro listy, které můžeme konzumovat čerstvé nebo je usušit či zamrazit. Jeho největší předností je možnost uskladnění kořenové hlavy s nepoškozenými růstovými vrcholy a rychlení na čerstvou nať v průběhu zimy. Rostliny během vegetace vyžadují vydatnou a pravidelnou zálivku.
Odrůda Jemný je listový celer vytvářející bohatou růžici jemných aromatických listů výšky 6070 cm s 3040 cm dlouhými vegetačními vrcholylistový celer 7 Zdroj: archiv Semo
Odrůda Jemný je listový celer vytvářející bohatou růžici jemných aromatických listů výšky 6070 cm s 3040 cm dlouhými vegetačními vrcholylistový celer 7 Zdroj: archiv Semo
Listový celer: odrůda Jemný
Odrůda Jemný je listový celer vytvářející bohatou růžici jemných aromatických listů výšky 60–70 cm s 30–40 cm dlouhými vegetačními vrcholy. Nať se sklízí od konce léta postupně nebo na podzim jednorázově. Snáší i opakovanou sklizeň ořezem, ochotně obrůstá a poskytuje další sklizně. Je vhodný k sušení i mražení.