reklama

Verbena bonariensis: Vysoká letnička, kterou poznáte na první pohled. Jak ji pěstovat?

redakce
21. června 2019
Verbenu bonariensis můžete znát i pod českým jménem sporýš argentinský. Patří mezi prozatím málo známé letničky, ale její obliba rychle stoupá. Možná i proto, že nápadná kulovitá květenství fialové barvy lákají včely i čmeláky z široka daleka. A pokud chcete na vlastní oči spatřit i oblíbeného motýla s přezdívkou kolibřík, dlouhozobku, pak je výsadba téhle verbeny přímo sázkou na jistotu.
reklama

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Zatím stále ještě málo známá vysoká letnička, která je však ve své domovině, vAmerice, pěstována jako trvalka. I vnašich podmínkách se jí občas povede přečkat zimu, ale spíše výjimečně. Dobře zvládá zimní teploty do –17 °C. Úspěšné přezimování tedy zajistí i zakrytí chvojím. Sporýš argentinský na zimu zatahuje, a pokud se mu podaří zimu přečkat, na jaře obráží od kořene.

Tato verbena se na první pohled příliš nepodobá letničce, kterou běžně známe pod jménem verbena, tedy sporýši zkříženému (Verbena x hybrida). Jiné druhy tvoří spíše poléhavé keříky, ale Verbena bonariensis vytváří dokonce až 180 cm vysoké, vzdušné a bohatě větvené lodyhy. Celá rostlina působí velmi zajímavým, moderním dojmem, jako by na její konstrukci bylo použito pravítko. Větvení stonků je vstřícné, téměř vpravém úhlu.

Verbena bonariensis se vysévá vbřeznu do skleníku či do misek za okno, rostlinky jsou citlivé na jarní mrazíky. Ven se vysazuje až koncem května. Na druhou stranu se ráda množí samovýsevem. Takové rostliny však později kvetou. Je nenáročná na půdu, postačí jí i písčitohlinitá půda sdostatkem slunce. Vykvétá až v červenci, ale zato kvete až do října. Květenství této verbeny, které láká motýly i včely zcelého okolí, lze sušit a použít do suchých vazeb. Jednotlivé kvítky při sušení sice vypadají, ale zbyde zajímavý „kartáček“.

Tato verbena se výborně hodí jako doplněk kostatním letničkám i ktrvalkám, které nijak nezastiňuje, naopak dodá květinovým záhonům potřebnou výšku. Výborně se hodí i do záhonu růží, mezi jejichž větvemi se dokáže přímo mistrně proplést.

Zajímavá je také kombinace stravinami, se kterými si vzájemně nekonkurují ani barevně. Není krásnější pohled než společné uklidňující houpání této verbeny a klasů trávy vletním vánku.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama