Předpověď počasí na Velikonoce slibuje slunce a teplo. Co říkají lidové pranostiky?
Předpověď počasí na letošní Velikonoce je optimistická. Vypadá to, že si užijeme slunečních paprsků a příjemných teplot, které se mohou někde vyšplhat až k letním 25 °C. Parádní počasí na velikonoční oslavy, výlety nebo třeba zahradničení. Velikonoce jsou sice svátky pohyblivé, ale i tak se k nim váže řada lidových pranostik, které naznačují, jaké počasí můžeme očekávat, co máme či nemáme dělat i na co se můžeme těšit i netěšit.
Datum Velikonoc určuje první jarní úplněk, Velikonoční neděle tak může být kdykoli od 22. března do 25. dubna. To je z meteorologického hlediska velmi široké období. Navíc přelom března a dubna je období typické nevyzpytatelným, rychle se měnícím a rozmarným aprílovým počasím. A tak se není se čemu divit, že je dlouhodobá předpověď velikonočního počasí pořádný oříšek.
Předpověď počasí na Velikonoce
Letošní Velikonoce jsou teprve týden po jarní rovnodennosti, přesto už by jarní příroda měla pevně držet otěže ve svých rukou. Alespoň podle vyhlídky počasí Českého hydrometeorologického ústavu.
- Na Zelený čtvrtek (28. 3.) ještě oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Během dne od západu ustávání srážek a většinou i ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 11 až 6 °C, v jihozápadní polovině Čech kolem 5 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 17 °C.
- Na Velký pátek (29. 3.) bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C.
- Bílá sobota (30. 3.) bude jasná až polojasná. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C, na západě až 6 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.
- V neděli na Boží hod velikonoční (31. 3.) má být po celý den jasno až polojasno. Ranní teploty 9 až 5 °C, přes den se vyšplhají na 20 až 24 °C.
- Pomlázka, tedy Velikonoční pondělí (1. 4.), má být polojasné, večer přibývání oblačnosti a místy přeháňky. Ráno bude 7 až 3 °C, během dne 20 až 24 °C.
Velikonoční pranostiky
Velikonoce jsou sice svátky pohyblivé, slaví se první neděli a pondělí po prvním jarním úplňku, ale i tak se k nim váže hodně lidových pranostik, které naznačující, jaké počasí můžeme očekávat, co máme či nemáme dělat i na co se můžeme těšit i netěšit.
Lidové pranostiky na Velikonoce se vztahují buď k celému velikonočnímu období, nebo k jeho jednotlivým dnům, tedy k Zelenému čtvrtku, Velkému pátku, Bílé sobotě, Božímu hodu velikonočnímu a Velikonočnímu pondělí.
- Na Velikonoce jasno, bude laciné máslo.
- Kolik ros spadne před Velikonocemi, tolik po Velikonocích lze ještě očekávat mrazů.
- Velikonoce krásné úrodu nám dají, pakli slunce hasne, louky sucho mají.
- Vítr, který od Velikonoc do svatého Ducha panuje, drží se celý rok.
- Jasné počasí o Velikonocích – nastane léto o letnicích.
PŘEČTĚTE SI: Je tu Zelený čtvrtek. Víte, proč se mu tak říká a jaké se k němu vážou tradice?
Pranostiky na Zelený čtvrtek
- Je-li Zelený čtvrtek bílý, bude teplé léto.
- Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej!
- Co je na Zelený čtvrtek vyseto, vše se vydaří.
Pranostiky na Velký pátek
- Velký pátek deštivý – dělá rok žíznivý.
- Omrzne-li na Velký pátek stromový květ, ovoce se neurodí.
- Velký pátek vláha – úrodu zmáhá.
- Velikonoční a velkopáteční déšť zřídka přináší žním požehnání.
- Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.
- Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává.
Pranostiky na Bílou sobotu
- Prší-li na Bílou sobotu, bude v létě nouze o vodu.
- Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.
- Když prší do Božího hrobu, bude žíznivý rok.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dnes je Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční. Světí se mazance, malují kraslice a hlavně se jí a pije
Pranostiky na Velikonoční neděli (Boží hod velikonoční)
- Na Boží hod velikonoční když prší, sucho úrodu poruší.
- Hezky-li na Boží hod velikonoční, s prací na poli zčerstva počni.
- Když na Velikonoční neděli prší, na každé pondělí až do svatého Ducha pršeti bude.
- Prší-li o Velikonočním hodu, bude v létě nouze o vodu.
- Je-li na Boží hod velikonoční jasno, bude léto slunečné a vodou příhodné a na dar boží úrodné.
Pranostiky na Velikonoční (Červené) pondělí
- Je-li deštivé Červené pondělí, neurodí se obilí.
- Prší-li na Velikonoční pondělek, přijde zkáza na žita.
Protože ještě nedávno mrzlo, s výsevem a sázením na záhony ještě počkáme, ale nedočkavci v teplejších oblastech mohou zasít otužilou zeleninu Zdroj: iStock
Protože ještě nedávno mrzlo, s výsevem a sázením na záhony ještě počkáme, ale nedočkavci v teplejších oblastech mohou zasít otužilou zeleninu Zdroj: iStock
Pracovní Velikonoce v zahradě
Protože ještě nedávno mrzlo, s výsevem a sázením na záhony ještě počkáme, ale nedočkavci v teplejších oblastech mohou zasít otužilou zeleninu, která zvládne i chladnější jarní teploty, například karotku, mrkev pozdní, ředkvičky, letní ředkev, pastinák, červenou řepu, cukrový a dřeňový hrášek, listový mangold a kopr.
Jestli jsme na podzim nestihli vysadit velkoplodé i měsíční jahody, můžeme to udělat ještě teď. Musíme však mít dobře vyvinuté a zdravé sazenice. Musíme však počítat s tím, že letos nám velkou úrodu nepřinesou.
Také můžeme vyčistit záhony, zlehka je nakypřit nebo zarýt uleželý kompost. Ještě možná stihneme udělat jarní řez růží a pak královny květin přihnojit.
- Pamatujme ovšem, že na Velký pátek až do Bílé soboty se nesmí orat či jinak s půdou zacházet, protože v ten čas v zemi odpočívá Kristus Pán, a kdo by půdou hýbal, tomu se na poli neurodí.
INPIRUJTE SE: Velikonoční stromeček: Na jarní dekoraci použijte kvetoucí i holé větve a pohrajte si s kraslicemi
Velikonoční výzdoba na zahradě
A tak se spíše zaměříme na velikonoční výzdobu zahrady. Měla by být co nejpřirozenější a nejvkusnější. K Velikonocům patří především vrba a efektní varianta vrba pokroucená (Salix erythroflexuosa). Samotné vrbě v trávníku sluší pentle a pentličky, sisalové ozdoby, mašle a zavěšené kraslice. Na větvičky zavěsíme pestré tenoučké stužky, které provlékneme otvory vyfouknutých vajíček – malovaných kraslic. Dole uděláme uzlík nebo mašličku, aby vajíčka na stužce držela. Ven můžeme využít i kraslice plastové, není to z odstupu vidět a nerozbijí se, když zafouká vítr. Ozdobit velikonočně můžeme i jehličnany a ovocné stromy.
Zdroje: chmi.cz, czechtheworld.com/pranostiky/, Rok v zahradě (Reader's Digest Výběr)