návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 originálních tipů na ekologické dárky, co mají opravdový smysl

Vydáno: 04.12.2018
Darujte ekologické vánoční dárky.
Autor: istock.com Darujte ekologické vánoční dárky.
Pod stromečkem chceme hlavně potěšit své blízké a nadělit jim dárky, ze kterých budou mít opravdu radost. Zkuste ale letos potěšit i přírodu tím, že darujete ekologické dárky! Nechť se tyto Vánoce obejdou bez odpadu a zbytečného plastu. Inspirujte se 10 tipy na eko dárky.

reklama

1. Nic

Nepleťte si tento tip se sobectvím či chamtivostí, ale… čím je pro vás Štědrý den příjemný, unikátní oproti ostatním dnům? Sladké nicnedělání a nasávání blažené atmosféry v kruhu rodiny. Hádáme správně, že?

Ne všichni členové rodiny jsou ale na absenci dárků připraveni – zvyk je železná košile.  Pak se jich bez okolků zeptejte, zdali nemají nějaké přání nebo něco nepotřebují. To je spolehlivá cesta, jak vyzrát na danajské dary. A tedy odpadky.

Vánoční dárky pro gurmány
Autor: iStock Vánoční dárky pro gurmány

2. Vstupenky

Na koncert, sportovní zápas, do divadla… Vstupenky přinesou obdarovanému zážitek. A zatímco euforie ze značkových tenisek časem vybledne, u zážitku vyběhne husí kůže při každé vzpomínce.

Tenhle dárek má ale ještě mnohem, mnohem vyšší hodnotu, než se může zdát. Má potenciál na to změnit obdarovanému život. Jak? Tím, že ho vytáhne ven. Single kamarádce může návštěva divadla přihrát do života muže jejích snů. Nebo sourozence odrovná koncert natolik, že se konečně rozhoupe a začne se učit na kytaru.

Vánoční hvězda patří k typickým svátečním dekoracím.

Jak se starat o vánoční hvězdu, aby vám neopadala ještě před Štědrým dnem?

Jaké vánoční dárky vyrobit?

5 tipů na vlastnoručně vyrobené vánoční dárky. Zahřejí u srdce víc než kupované

Tip: Dejte přednost elektronickým lístkům před papírovými. Jsou praktičtější, protože nehrozí, že by je obdarovaný zapomněl doma, a ekologičtější.

3. Kurz

Mamince šicí kurz, tatínka nechte vyřádit při upcyklaci starého nábytku, aktivnímu dědovi dopřejte internetový kurz pro začátečníky, aby se už nemusel obtěžovat s korespondencí (a ušetřil planetě stohy papírů). Stejně jako vstupenky může kurz obdarovaného vnitřně obohatit. A popostrčit ho blíž jeho snům. Introvertům, stydlínům či pohodlným blízkým ale raději nadělte něco jiného.

Co vyrobit ze starého povlečení?

DIY: Co vyrobit ze starého povlečení? Máme pro vás 13 skvělých nápadů

Jak ušetřit v domácnosti?

Ze starého nové: 10 tipů, jak ušetřit peníze a recyklovat to, co už doma máte

4. Kniha

Bezodpadový tip na dárek to úplně není. Většinu knih lze ale díky papírové duši velmi šetrně vyprovodit ze světa. A hlavně je to (stejně jako u výše zmíněných tipů) dárek s opravdovou hodnotou.

Originální knihovna vzbudila na internetu velký ohlas.

FOTO: Manželé vytvořili originální knihovnu, kterou jim závidí celý svět. Zvládnete ji vyrobit za jeden den

Jak naložit s knihami, které už nechcete číst?

Jak naložit s knihami, které už nechcete? Kontejner může být až poslední možnost

Knížky mají tu úžasnou schopnost hýbat životy. A je jedno, zdali žasnete nad přesahem Buddhových slov nebo rozšiřujete svůj fantazijní svět s nosem zabořeným do Harryho Pottera. I oddychová literatura může nafoukat čerstvý vzduch do života. Plusové body vám matka příroda samozřejmě nadělí za knihy s eko tematikou.

5. Čtečka knih

Ještě o krok dál než fyzické knihy. Čtečku knih ocení zejména náruživí cestovatelé.

6. Zero waste sada pro začátečníka

Lamentuje vaše tchyně na všechen plastový odpad, co se hromadí v domě? Koupila si látkové pytlíky na zeleninu a myslí to se změnou návyků vážně? Přihrajte jí. Vybavte ji do bezobalové etapy života startovací sadou: nerezovou/skleněnou lahví na vodu, síťovkou, povoskovanými ubrousky na svačiny, bambusovým či jiným eko kartáčkem na zuby, lufou na mytí nádobí… Tento štědrovečerní balíček lze nekonečně nafukovat, závisí jen na vašich finančních možnostech. Nebojte se ale rozšoupnout. Tady nemusíte mít z nakupovací mánie výčitky.

Jídlo v koši končit vůbec nemusí...

Nebaví vás vynášet koš? Neprodukujte odpad! Víme, jak žít zero waste

Jak žít zero waste

Zero waste: Máme 5 tipů, jak zredukovat odpad v domácnosti a ještě na tom zbohatnout

7. Vermikompostér

Asi 40 až 50 procent komunálního odpadu tvoří bioodpad, tedy odpad biologického původu. Odpadem z domácností se většinou nikdo detailněji nezabývá, a tak pokračuje do penze na skládku nebo se „vyřídí“ ve spalovně. Nic, co by planetu potěšilo.

Jak kompostovat v bytě?

Jak kompostovat doma v bytě? Jde to i bez zápachu

Vermikomposter

Kompostovat můžete i v bytě. Návod, jak používat vermikompostér

Zkuste domácí kompostování. Nemusíte se ho bát, je to velmi jednoduché. Pokročilého zero waste nadšence pod stromečkem jistě potěší vermikompostér. Tedy kompostér s hladovými kalifornskými žížalami. Vejde se třeba i do garsonky a váš čich o něm nebude vědět. Kompostování nebylo nikdy snazší.

8. Ekologická zkrášlovadla

Rozšiřte své sestře-parádnici obzory a věnujte jí kosmetickou sadu. Ne tu z drogerie, ale vlastnoručně vyrobenou a ne-balenou. Na internetu najdete celou škálu receptů na deodoranty, tělová másla, vlasové zábaly, tvářenky, řasenky, make-upy i krémy.

Provoňte si váš domov.

Provoňte si váš domov podle typu pokoje! Tyto vůně se hodí do ložnice, obýváku nebo do koupelny

Zaručený recept na domácí levandulové mýdlo

Recept na domácí bylinkové mýdlo: levandulové zklidňuje, šípkové hydratuje

Pokud vás tlačí čas a brzdí „levé ruce“, zkrášlovadla kupte. Pro krásné vlasy bez výčitek volte přírodní šampuky, tuhé vlasové šampony a kondicionéry. Tělo vypucuje nerezový holicí strojek a vyleští kokosový olej. A deokrystal odpudí všechny nežádoucí tělesné pachy. Tento deodorant mimochodem vydrží léta.

Sadu nezapomeňte opatřit fešným kabátkem. Vlastnoručně vyrobené maličkosti pojmou sklenice, celou sadu pak můžete vměstnat do ozdobného látkového pytlíčku. Nebo ji zamotat do šátku efektní furoshiki metodou.

9. Jedlé dárky

Ten nejlepší „zelený“ dárek? Takový, po kterém nezbyde ani gram odpadu. Nemáte-li čas na domácí přípravu vaječného likéru či bylinkového pesta, pořiďte v obchodě mňamku ve skle, papíře či plechovce. Pěkná sklenice najde další využití, papír nevinně shoří a plechovku lze po vytřídění do stříbrného kontejneru přetavit v novou.

Rýmovník jako sirup a mast

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

Čokoládové pralinky s želé z portského vína

Vyšší cukrářská: Připravte vánoční čokoládové pralinky s portským želé

10. Dárek, který způsobí lavinu potěšení

Při pořizování vánočních dárků většinou přemýšlíme tak, abychom co nejvíc potěšili obdarovaného. Nic trestuhodného, že? Ale co když tu radost trochu rozšíříme a potěšíme víc bytostí? Řeč je o dárcích, u nichž jde procento z tržby dobročinným organizacím, útulkům nebo třeba charitám. Tenhle dárek bude hřát vás i obdarovaného u srdce ještě dlouho po Vánocích.

Vánoční dárky pro děti
Vánoční dárky pro děti

Text: Andrea Vránová 

reklama

Článek je zařazen v: plast , ekologie , Vánoce , ekologické dárky , životní prostředí , dárky , vánoční dárky , DIY

reklama

Přečtěte si také