Různé druhy česneku mají různé vlastnosti. Jsou zdravé, okrasné i jedovaté

Pokud znáte česnek jenom jako oblíbené kuchyňské koření, budete překvapeni. Mezi česneky najdete i ozdobné druhy, a dokonce i rostliny jedovaté. Mezi česneky patří z botanického hlediska i obyčejná cibule nebo pórek. Všechny však krásně kvetou, dokonce i ty, které pěstujeme na záhonech jako koření nebo zeleninu, a ve velkém přitahují včely i čmeláky z širokého okolí. Jejich květy jsou vysoce medonosné.

Česnek (latinsky Allium) je bohatý rod jednoděložných rostlin, které pocházejí ze všech koutů země. V možná až 700 druzích roste planě v Evropě, Asii, Severní i Jižní Americe, a dokonce i v Africe. Jenom v České republice bychom napočítali původních asi 13 druhů.

Většina česneků jsou vytrvalé byliny, některé jen dvouleté, které vyrůstají z cibulí. Některé cibule jsou jednoduché, jiné složené, typické pro nejznámější česnek kuchyňský. Většinu česneků poznáte podle květenství. Většinou jsou to zdánlivé okolíky, ve kterých vykvétají drobné kvítky se 6 okvětními lístky. Květenství jsou to velmi zdobná, ale i přitažlivá pro užitečný hmyz.

Druhy česneků, které jsou původní v české přírodě

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)

I nám všem velmi dobře známá pažitka neboli šnytlík patří mezi česneky, a dokonce pochází z naší přírody. Stále ji můžete potkat v Krkonoších nebo v Hrubém Jeseníku, ale i v nížinách, kolem Labe, Berounky i Sázavy. Zdobit však umí i ta, kterou pěstujete za oknem nebo na zahradě. Pokud ji rychle neseříznete a nepoužijete v kuchyni, umí vykvést krásným fialovým květenstvím.

Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)

Vytrvalá rostlina s podzemní cibulí, která v minulosti sloužila jako zelenina. Dnes ji zná jen málokdo, ale stále ji můžete potkat v teplejších oblastech ČR na loukách i ve světlejších lesích.

Česnek medvědí (Allium ursinum)

V posledních letech velmi oblíbená bylina. Na jaře Češi pořádají velké výpravy do světlých listnatých lesů, za jejími aromatickými listy. Její výskyt je však v ČR velmi roztroušený, někde rostou v lesích celé plantáže a jinde se nevyskytuje vůbec. Nezbývá nám než doufat, že momentální zvýšený zájem rostlina přežije.

Druhy zrodu česneků, které se pěstují na našich zahradách především pro užitek

Mezi česneky patří i oblíbené druhy zeleniny, které se běžně pěstují i konzumují, ale spojitost s česnekem by možná méně zkušené zahrádkáře ani nenapadla. Přitom pokud vám taková cibule nebo pórek vykvetou, bude vše hned jasné.

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

Česnek kuchyňský neboli česnek setý je vlastně vytrvalá rostlina se složenou cibulí. Pěstuje se po celém světě a jen málokterá kuchyně se bez česneku kuchyňského obejde.

Cibule kuchyňská (Allium cepa)

Bez cibule se neobejde snad žádná kuchyně. Pěstuje se po celém světě v mnoha odrůdách, dokonce už od dávnověku. Byla jedním z prvních koření i u chudých vrstev obyvatelstva.

Pór zahradní (Allium porrum)

Ano, i oblíbený pórek patří do rodu česneků. Pochází z jižní Evropy a má mnohem jemnější chuť než ostatní rostliny z tohoto rodu. Oblíbený byl už v dávném Egyptě i Římě a popularitu neztratil ani dnes.

Česneková pažitka (Allium tuberosum)

Tato rostlina je známá i pod jmény pažitka čínská, čínský pórek, česnek hlíznatý nebo česnekopažitka. Roste v trsech jako pažitka, ale chutná spíš jako česnek. V každém případě je to bylinka velmi zdravá a může se používat do pomazánek nebo na chutné pesto.

Naše zahrady dokonce i zdobí rostliny z velkého rodu česneků

Okrasné česneky patří mezi jarní i letní cibuloviny, protože vykvétají od května do července a zdobí zahradu kulovitým květenstvím v mnoha odstínech nejčastěji fialové barvy, někdy vykvétají i bíle. Snadno se pěstují, jsou to rostliny odolné a vděčné. Mnohé druhy dokonce příjemně voní, jiné si ponechávají typické česnekové aroma.

Okrasné česneky jsou lahůdkou pro včely a čmeláky, jejich květy patří mezi výrazně medonosné rostliny.

Česnek perský (Allium aflatunense)

Vykvétá od května do června a vyrůstá do výšky až 100 cm. Jeho nepřehlédnutelná kulovitá květenství bývají ozdobou každé zahrady, protože se hodí do zahrady městsky moderní i do té tradiční, spíše venkovské.

Česnek obrovský (Allium giganteum)

Obrovský se mu říká zcela zaslouženě, protože dorůstá i do výšky přes 150 cm a zdobí ho obrovské koule květů. I on kvete nejčastěji od května do června.

Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon)

Mnohem delší dobu kvetení, od června až do srpna, mívá česnek kulatohlavý. Je nižší, jenom asi 60–80 cm, ale stejně krásný a oblíbený.

Česnek jednolistý (Allium unifolium)

V tomto případě něžně fialové květy skrývají i nebezpečí, protože česnek jednolistý patří mezi jedovaté rostliny. Dorůstá do výšky asi 30–50 cm a řadí se mezi vytrvalé druhy.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/znate-vsechny-druhy-okrasnych-cesneku-2/; https://permaseminka.cz/64-allium-rod-cesneku

Sdílejte článek

Přečtěte si také