návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zasejte na podzim jarní cibulku a polníček. Brzy na jaře budete mít čerstvé vitaminy

Lenka Valjentová , Vydáno: 21.09.2021
Zasejte na podzim jarní cibulku a salát kozlíček polníček. Brzy jaře budete mít čerstvé vitaminy
Autor: iStock Zasejte na podzim jarní cibulku a salát kozlíček polníček. Brzy jaře budete mít čerstvé vitaminy
V zahradě nás v prvních podzimních dnech čeká nejen sklizeň úrody. Mnozí už myslíme na příští jaro, a proto vyséváme v září a říjnu zeleninu pro přezimování a ranou jarní sklizeň. Konkrétně bychom neměli zapomenout na cibuli zimní sečku, kterou známe spíše jako jarní, lahůdkovou či zelenou cibulku, a kozlíček polníček, křehký listový salát. Díky podzimnímu výsevu je budeme moci sklízet časně zjara, kdy je mladá, svěží, čerstvá zelenina plná vitaminů tolik vítaná. Poradíme, jak pěstovat jarní cibulku a kozlíček polníček z podzimního výsevu. Obě zeleniny jsou na pěstování nenáročné a dobře snášejí mráz, takže se nemusíme bát, že by se jara nedožily.

reklama

Cibule sečka  (Allium fistulosum L.) je zimní naťová cibule je původem ze severovýchodní Asie. Mrazuvzdorná, dvouletá, až vytrvalá cibule má jemnou cibulovou chuť a vůni. Využívá se celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule, v receptech bývá obvykle uváděna jako jarní nebo zelená cibulka (zelenačka).

Cibule sečka  (Allium fistulosum L.) je zimní naťová cibule, která se využívá celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule, v receptech bývá obvykle uváděna jako jarní nebo zelená cibulka (zelenačka)
Autor: iStock Cibule sečka  (Allium fistulosum L.) je zimní naťová cibule, která se využívá celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule, v receptech bývá obvykle uváděna jako jarní nebo zelená cibulka (zelenačka)

Cibule sečka účinky

„Oproti cibuli kuchyňské má v nati až dvakrát větší obsah vitaminu C a tolik nedráždí trávicí trakt, naopak díky obsahu fytoncidů a silic příznivě ovlivňuje trávení,“ říká o cibuli sečce pěstitel a šlechtitel Jan Prášil. Drobně nakrájené silné duté stvoly se používají podobně jako pažitka do polévek, omáček, salátů, pomazánek, salátů, uplatní se v asijské a italské kuchyni.

Zasejte na podzim cibuli zimní sečku neboli jarní cibulku: drobně nakrájené silné duté stvoly se používají podobně jako pažitka do polévek, omáček, salátů, pomazánek, salátů, uplatní se v asijské a italské kuchyni
Autor: iStock Zasejte na podzim cibuli zimní sečku neboli jarní cibulku: drobně nakrájené silné duté stvoly se používají podobně jako pažitka do polévek, omáček, salátů, pomazánek, salátů, uplatní se v asijské a italské kuchyni

Jak pěstovat jarní cibuli ze semínek

„Cibule sečka bude dobře prospívat na záhonu, který se po sklizni uvolnil po okurkách, bramborách, rajčatech nebo mrkvi, raději ji nesejeme po česneku, pórku a cibuli kuchyňské,“ vysvětluje Jan Prášil a pokračuje: „Z dostupných odrůd mohu pro podzimní výsev doporučit např. odrůdu Gerda s vegetační dobou přibližně 70 dní od výsevu. Má středně zelený list, vybělená část stonku je dlouhá až 10 cm. Velmi dobře snáší nízké, ale na druhé straně i vysoké teploty. Je proto ideální odrůdou pro celoroční pěstování. Nemá tendenci k tvorbě rozšířených spodních částí cibulí, zůstává stále štíhlá, přesně tak, jak má jarní cibulka vypadat.“

Cibule zimní sečka má v nati oproti cibuli kuchyňské až dvakrát vyšší obsah vitaminu C!
Autor: Jan Prášil Cibule zimní sečka má v nati oproti cibuli kuchyňské až dvakrát vyšší obsah vitaminu C!

Podzimní výsev naťové cibule

 • Semínka pro velmi časnou jarní sklizeň natí i celých rostlin vyséváme přímo na záhon v září až říjnu. Z výsevu v tomto termínu budeme sklízet až v příštím roce.
 • Hloubka setí je asi 2 cm, vzdálenost v řádku 2 cm a řádky by od sebe měly být 20–30 cm.
 • Po výsevu pravidelně zaléváme, aby rostliny začaly rychle růst. Do zimy by měla narůst cibulka přibližně o šíři tužky.
 • Jednocení necháme až na jaro podle stavu po přezimování. Jednotíme na hnízda o 3–4 rostlinách ve sponu 20 x 2–3 cm.
Cibule zimní sečka: Jak vypěstovat jarní cibulku

Cibuli zimní sečka: Jak vypěstovat jarní cibulku kdykoliv a kdekoliv

Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí a posilovat si imunitu

Kozlíček polníček: Jak pěstovat salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu

Listový salát kozlíček polníček

Kozlíček polníček (Valerianella locusta)  je na pěstování nenáročná listová zelenina s křehkými, šťavnatými, sytě zelenými lístky a lehce oříškovou chutí. „I přesto, že se už od 18. století pěstuje v zahrádkách, nepatří u nás, na rozdíl od Německa či Francie, k nijak zvlášť oblíbeným listovým salátům. Chutné listy polníčku obsahují hlavně vitaminy B, C a E, kyselinu listovou, rutin a také vápník,“ uvádí J. Prášil.

Kozlíček polníček (Valerianella locusta)  je na pěstování nenáročná listová zelenina s má křehkými, šťavnatými, sytě zelenými lístky a lehce oříškovou chutí
Autor: iStock Kozlíček polníček (Valerianella locusta)  je na pěstování nenáročná listová zelenina s má křehkými, šťavnatými, sytě zelenými lístky a lehce oříškovou chutí

Kozlíček polníček se používá hlavně ve studené kuchyni do salátů, pomazánek, do předkrmů nebo jako příloha k masu. Výborný je i samotný, zakapaný olivovým olejem.

Zasejte na podzim salát kozlíček polníček: Velmi dobře snáší mráz, vymrzá pouze za holomrazů. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček chránit netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.
Autor: iStock Zasejte na podzim salát kozlíček polníček: Velmi dobře snáší mráz, vymrzá pouze za holomrazů. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček chránit netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.

Podzimní výsev salátu

 • Semena kozlíčku polníčku pro sklizeň v předjaří a na jaře vyséváme na venkovní záhon od září do října.
 • Kozlíček polníček vyséváme na záhon s dostatkem slunce a světla.
 • Půda by měla být středně těžká, propustná, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. 
 • Polníček špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy.
 • Semena sejeme do řádků na vzdálenost přibližně 20 cm, v řádku 0,5–1 cm od sebe a asi 1 cm hluboko.
 • Po výsevu polníček dobře zaléváme a půdu často kypříme.
 • Velmi dobře snáší mráz, vymrzá pouze za holomrazů. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček chránit netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy: i kořenová zelenina se dá v zimě snadno pěstovat doma za oknem na zelené natě, stačí jen vhodně recyklovat zbytky zeleniny

Jak snadno, rychle a levně vypěstovat čerstvé vitaminy z cibule, česneku či mrkve

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

Krásná, šťavnatá a zdravá

Vlastní cibule je nejlepší. Návod, jak ji pěstovat

Rukola = roketa Vypěstujte si pikantní a zdravou listovou zeleninu

Rukola je roketa aneb Vypěstujte si pikantní a zdravou listovou zeleninu

Když stihneme zasít v srpnu špenát, kopr či koriandr a kerblík, můžeme je sklízet už za několik týdnl

Když v srpnu stihneme zasít špenát, kopr či koriandr, můžeme sklízet už za pár týdnů

ŠPENÁT: Vypěstujte si křehké zelené lístky a objevte jejich kouzlo

Jak pěstovat špenát? Pochutnejte si na křehkých listech a upečte slaný koláč

listová zelenina 3

Listovou zeleninu můžete vysít i uprostřed léta. Tyto 3 druhy jsou zdravé a rychle rostou

LEDOVÝ SALÁT: Jak pěstovat šťavnaté listy a pochutnávat si na nich od jara do zimy

LEDOVÝ SALÁT: Jak ho pěstovat a pochutnávat si na šťavnatých listech od jara do zimy

reklama

Článek je zařazen v: cibule zimní sečka , cibule sečka , Cibule zimní sečka (Alium fistulosum) , Kozlíček polníček (Valerianella locusta) , jarní cibulka pěstování , jarní cibulka , kozlíček polníček pěstování , podzim výsev zelenina

reklama

Přečtěte si také