Zasejte na podzim jarní cibulku a polníček. Brzy na jaře budete mít čerstvou zeleninu
V zahradě nás v prvních podzimních dnech čeká hlavně sklizeň úrody. Ovšem mnozí už myslíme na příští jaro, a proto vyséváme zeleninu pro přezimování a ranou jarní sklizeň. Konkrétně bychom neměli zapomenout na cibuli zimní sečku, kterou známe spíše jako jarní, lahůdkovou, naťovou či zelenou cibulku, a kozlíček polníček, křehký listový salát s oříškovou chutí.
Cibule sečka (Allium fistulosum L.) je zimní naťová cibule je původem ze severovýchodní Asie. Mrazuvzdorná, dvouletá, až vytrvalá cibule má jemnou cibulovou chuť a vůni. Využívá se celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule, v receptech bývá obvykle uváděna jako jarní nebo zelená cibulka (zelenačka).
NENECHTE SI UJÍT: Cibule zimní se využívá celoročně k řezu šťavnaté natě a jako raná lahůdková jarní cibulka
Jarní cibulka účinky
„Oproti cibuli kuchyňské má cibule zimní sečka v čerstvé nati až dvakrát větší obsah vitaminu C, a proto přirozeně pomáhá proti únavě a při prevenci i léčení chřipky a chorob z nachlazení. Rovněž tolik nedráždí trávicí trakt, naopak díky obsahu fytoncidů a silic příznivě ovlivňuje trávení. Údajně má naťová cibule výrazné afrodiziakální účinky a pravidelná konzumace zvyšuje potenci,“ říká o cibuli sečce pěstitel a šlechtitel Jan Prášil.
- Drobně nakrájené silné duté stvoly se používají podobně jako pažitka do polévek, omáček, salátů, pomazánek, salátů, uplatní se v asijské a italské kuchyni.
Cibule zimní sečka (Alium fistulosum) se využívá celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková jarní cibulka Zdroj: Jan Prášil
Cibule zimní sečka (Alium fistulosum) se využívá celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková jarní cibulka Zdroj: Jan Prášil
Jak pěstovat jarní cibulku ze semínek
„Cibule sečka bude dobře prospívat na záhonu, který se po sklizni uvolnil po okurkách, bramborách, rajčatech nebo mrkvi, raději ji nesejeme po česneku, pórku a cibuli kuchyňské,“ vysvětluje Jan Prášil a pokračuje: „Z dostupných odrůd mohu pro podzimní výsev doporučit např. odrůdu Gerda s vegetační dobou přibližně 70 dní od výsevu. Má středně zelený list, vybělená část stonku je dlouhá až 10 cm. Velmi dobře snáší nízké, ale na druhé straně i vysoké teploty. Je proto ideální odrůdou pro celoroční pěstování. Nemá tendenci k tvorbě rozšířených spodních částí cibulí, zůstává stále štíhlá, přesně tak, jak má jarní cibulka vypadat.“
Podzimní výsev naťové cibule
- Semínka pro velmi časnou jarní sklizeň natí i celých rostlin vyséváme přímo na záhon v září až říjnu. Z výsevu v tomto termínu budeme sklízet až v příštím roce.
- Hloubka setí je asi 2 cm, vzdálenost vřádku 2 cm a řádky by od sebe měly být 20–30 cm.
- Po výsevu pravidelně zaléváme, aby rostliny začaly rychle růst. Do zimy by měla narůst cibulka přibližně o šíři tužky.
- Jednocení necháme až na jaro podle stavu po přezimování. Jednotíme na hnízda o 3–4 rostlinách ve sponu 20x 2–3cm.
Kozlíček polníček nebo taky kozlíček polní či jen polníček (Valerianella locusta) je na pěstování nenáročná listová zelenina s křehkými, šťavnatými, sytě zelenými lístky a lehce oříškovou chutí. Zdroj: iStock
Kozlíček polníček nebo taky kozlíček polní či jen polníček (Valerianella locusta) je na pěstování nenáročná listová zelenina s křehkými, šťavnatými, sytě zelenými lístky a lehce oříškovou chutí. Zdroj: iStock
Listový salát kozlíček polníček
Kozlíček polníček nebo taky kozlíček polní či jen polníček (Valerianella locusta) je na pěstování nenáročná listová zelenina s křehkými, šťavnatými sytě zelenými lístky a lehce oříškovou chutí.
PŘEČTĚTE SI: Kozlíček polníček: Jak pěstovat křehký salát s oříškovou chutí, a posilovat si tak imunitu
„I přesto, že se už od 18. století pěstuje v zahrádkách, nepatří u nás, na rozdíl od Německa nebo Francie, k nijak zvlášť oblíbeným listovým salátům. Chutné listy polníčku obsahují hlavně vitaminy B, C a E, kyselinu listovou, rutin a také vápník. Při pravidelné konzumaci kozlíček polníček přirozeně zvyšuje obranyschopnost organismu, odstraňuje únavu a stres a zlepšuje náladu. Nejlepší je, že čerstvé lístky kozlíčku polníčku můžeme jíst během zimních měsíců, kdy je čerstvých vitaminů a minerálů nedostatek,“ uvádí J. Prášil.
- Kozlíček polníček se používá hlavně ve studené kuchyni do salátů, pomazánek, do předkrmů nebo jako příloha k masu. Výborný je i samotný, zakapaný olivovým olejem.
Lístky kozlíčku polníčku můžeme jíst během zimních měsíců, kdy je čerstvých vitaminů a minerálů nedostatek. Zdroj: iStock
Lístky kozlíčku polníčku můžeme jíst během zimních měsíců, kdy je čerstvých vitaminů a minerálů nedostatek. Zdroj: iStock
Podzimní výsev kozlíčku
- Semena kozlíčku polníčku pro sklizeň v předjaří a na jaře vyséváme na venkovní záhon od září do října.
- Kozlíček polníček vyséváme na záhon s dostatkem slunce a světla.
- Půda by měla být středně těžká, propustná, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá.
- Polníček špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy.
- Semena sejeme do řádků na vzdálenost přibližně 20 cm, v řádku 0,5–1 cm od sebe a asi 1 cm hluboko.
- Po výsevu polníček dobře zaléváme a půdu často kypříme.
- Velmi dobře snáší mráz, vymrzá pouze za holomrazů. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček chránit netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.
Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, sklizej.cz, sazenicka.cz