27. června 2024 08:00
redakce Prima LivingJak vybrat květiny pro paní učitelku. Co řeknou karafiáty či růže a proč nejsou vhodné lilie?
Vyberte dobře květiny pro paní učitelku. Co řeknou karafiáty nebo růže a proč jsou oranžové lilie nevhodné? Zdroj: iStock
Poslední školní den je pro všechny školáky hodně důležitý, ale nejen pro ně. I všechny učitelky a učitelé se těší, až předají dětem vysvědčení a vyrazí na zasloužené prázdniny. Ponesou vaše děti do školy kytičku jako poděkování či omluvu za nezbedné chování? Vyberte květiny, které se umí vyjádřit za ně, a to bez jediného slova. Mrkněte na pravidla školní květomluvy.
Kytice, kterou děti ponesou jako poděkování svým učitelkám, může být z květin, které má paní učitelka nejraději, ale může i vyjadřovat to, co by se dětem jen špatně vyslovovalo nahlas, a ještě k tomu před celou třídou! Květiny se umí rozloučit, poděkovat, i se omluvit za drobné dětské nezbednosti beze slov.
NENECHTE SI UJÍT: Naučte se diskrétní řeč květin aneb Starý slovník květomluvy
Střípky z historie květomluvy
Dříve lidé neměli tolik možností, jak být k sobě ve slovech otevření. Pravidla dobrého chování jim to nedovolovala. Květiny tedy za ně promlouvaly zašifrovanými vzkazy. Kdo ovládal řeč květin, měl vyhráno. Tedy za předpokladu, že stejnými znalostmi disponoval i obdarovaný protějšek.
Druh květiny, a dokonce i její barva, dokázala říct mnohem více, než slova dovolovala. Květinové symboliky využívali dokonce i básníci či malíři ve svých dílech.
Původně se květomluvou bavily ženy v orientálních harémech. Měly omezenou možnost komunikace s vnějším světem, a tak vymyslely tento způsob domluvy, zvaný selam.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaká barva růží vyzná lásku? Kromě rudé vaše city vyjádří i růžová nebo krémová:
Do Evropy se květomluva dostala v období křižáckých válek a v Čechách byla velmi oblíbená především v době národního obrození. Dokonce i Božena Němcová s Hanušem Jurenou vydala roku 1835 knihu Nejnovější a nejpůvodnější selam čili květomluva. Jak šel čas, na význam květin jsme dávno zapomněli, ale můžeme si ho připomenout.
Kytička pro paní učitelku Zdroj: iStock
Neslyšná slova květin aneb školní květomluva
Růže: Hodí se, podle květomluvy, růže i pro paní učitelku? Hodí! Stačí jen zvolit správnou barvu. Tmavě červená růže je vyjádřením díků a vděku. Tmavě růžová vyjadřuje vděčnost, světle růžová prosí o odpuštění a žlutá vyjadřuje pokoru, stejně jako fialová.
Aloe vera: Tak pokud paní učitelce žák či student daruje aloe vera v květináči, je jasné, že se dítko cítí poněkud poškozeně, co se známek na vysvědčení týká. Aloe totiž říká: „Ublížila jste mi!“
Brambořík je jedinečná květina pro všechny deváťáky. Tahle půvabná květina totiž říká: „Končím!“
Frézie naznačuje: „Ještě je tu naděje!“ Že by žáček sliboval, že se v příštím školním roce polepší?
Kytice gerber by mohla doprovodit slova omluvy za celoroční školní zlobení. Protože gerbera znamená upřímnost, omluva by tak získala mnohem větší vážnost.
Gladioly neboli mečíky stejně jako gerbery značí upřímnost všech vyřčených slov. Pro zlobivé žáčky ideální květina, ne?
Kosatce čili irisy jsou projevem úcty a obdivu, takže ideální květiny pro paní učitelku jako poděkování za celý školní rok.
Karafiáty jsou na tom podobně jako růže, záleží na jejich barvě. Žlutý karafiát znamená zklamání. Že by ze známek na vysvědčení? To karafiát růžový tvrdí, že žák či student na paní učitelku nezapomene, ať už byla hodná, nebo příliš přísná...
Lilie, především všechny odstíny oranžové a žluté, se opravdu jako dárek nehodí, protože vyjadřují nenávist a zlobu.
Slova orchideje jsou patrně určena pro příští školní rok, vyjadřují totiž touhu po větší po větší shovívavosti a slitování.
Vybrali jste vhodnou květinu?
Pokud ne, nevadí. V dnešní době už asi jen málokterá paní učitelka pochopí slova darovaných květin, ale potěší ji zaručeně každá kytice, kterou od svých žáků a studentů dostane.
Zdroj: autorský text Simona Bauer s využitím Květomluva aneb Řekni to květinou (Josef Klempera) a cs.wikipedia.org