Zahrada

26. června 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Kytička pro paní učitelku: Co řeknou karafiáty nebo růže a proč jsou lilie nevhodné?

Poslední školní den je pro všechny školáky hodně důležitý, ale nejen pro ně. I všechny učitelky a učitelé se těší, až předají dětem vysvědčení a vyrazí na zasloužené prázdniny. Ponesou vaše děti do školy kytičku, jako poděkování či omluvu za nezbedné chování? Vyberte květiny, které se umí vyjádřit za ně, a to bez jediného slova. Květomluvou!

Kytice, kterou děti ponesou jako poděkování svým učitelkám, může být zkvětin, které má paní učitelka nejraději, ale může i vyjadřovat to, co by se dětem jen špatně vyslovovalo nahlas, a ještě ktomu před celou třídou! Květiny se umí rozloučit, poděkovat, i se omluvit za drobné dětské nezbednosti.

Střípky z historie

Dříve lidé neměli tolik možností, jak být ksobě ve slovech otevření. Pravidla dobrého chování jim to nedovolovala. Květiny tedy za ně promlouvaly zašifrovanými vzkazy. Kdo ovládal řeč květin, měl vyhráno. Tedy za předpokladu, že stejnými znalostmi disponoval i obdarovaný protějšek. Druh květiny, a dokonce i její barva dokázala říct mnohem více, než slova dovolovala. Květinové symboliky využívali dokonce i básníci či malíři ve svých dílech. Ovšem původně se květomluvou bavily ženy vorientálních harémech. Měly velmi omezenou možnost komunikace svnějším světem, a tak vymyslely tento způsob domluvy, zvaný selam. Do Evropy se květomluva dostala vobdobí křižáckých válek a vČechách byla velmi oblíbenou především vdobě národního obrození. Dokonce i Božena Němcová s Hanušem Jurenou vydala roku 1835 knihu Nejnovější a nejpůvodnější selam čili květomluva. Jak šel čas, na význam květin jsme dávno zapomněli, ale můžeme si ho připomenout.

Neslyšná slova růží

Hodí se, podle květomluvy, růže i pro paní učitelku? Hodí! Stačí jen zvolit správnou barvu. Tmavě rudá růže je vyjádřením díků a vděku. Tmavě růžová vyjadřuje vděčnost, světle růžová prosí o odpuštění a žlutá vyjadřuje pokoru, stejně jako fialová.

Aloe

Tak pokud paní učitelce dítě daruje aloe vkvětináči, je jasné, že se dítko cítí poněkud poškozeně, co se známek na vysvědčení týká. Aloe totiž říká: „Ublížila jste mi!“

Brambořík

Jedinečná květina pro všechny deváťáky. Brambořík totiž říká:„Končím!“

Frézie

„Ještě je tu naděje!“ Že by žáček sliboval polepšení vpříštím školním roce?

Gerbera

Kytice gerber by mohla doprovodit slova omluvy za celoroční zlobení. Protože gerbera znamená upřímnost, omluva by tak získala mnohem větší vážnost.

Gladiol

Stejně jako gerbera, i gladiol značí upřímnost všech vyřčených slov.

Fialový hyacint

Hyacint ve fialové barvě se dokáže za děti omluvit. Pro zlobivé žáčky ideální květina, ne?

Iris

Iris, tedy kosatec je projevem úcty.

Karafiát

Stejně jako u růže, záleží na barvě. Karafiát žlutý znamená zklamání. Že by ze známek na vysvědčení? To karafiát růžový tvrdí, že žáček nezapomene, ať už na paní učitelku hodnou nebo příliš přísnou.

Lilie

Především ta voranžové barvě se opravdu nehodí nikdy a pro nikoho. Vyjadřuje totiž nenávist.

Orchidej

Slova orchideje jsou patrně určena pro příští školní rok, vyjadřují totiž touhu po větší schovívavosti.

Tak co, vybrali jste vhodnou květinu? Pokud ne, nevadí. Vdnešní době už asi jen málokterá paní učitelka pochopí slova květin, ale potěší ji zaručeně každá kytice, kterou od svých žáčků dostane.

Text: Simona Bauer

Kytici můžete uvázat i sami. Jak na to, vám ukáže floristka v našem videu:


Přečtěte si také