návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kytička pro paní učitelku: Co řeknou karafiáty nebo růže a proč jsou lilie nevhodné?

Vydáno: 26.06.2019
Kytička pro paní učitelku
Autor: istockphoto.com Kytička pro paní učitelku
Poslední školní den je pro všechny školáky hodně důležitý, ale nejen pro ně. I všechny učitelky a učitelé se těší, až předají dětem vysvědčení a vyrazí na zasloužené prázdniny. Ponesou vaše děti do školy kytičku, jako poděkování či omluvu za nezbedné chování? Vyberte květiny, které se umí vyjádřit za ně, a to bez jediného slova. Květomluvou!

reklama

Kytice, kterou děti ponesou jako poděkování svým učitelkám, může být z květin, které má paní učitelka nejraději, ale může i vyjadřovat to, co by se dětem jen špatně vyslovovalo nahlas, a ještě k tomu před celou třídou! Květiny se umí rozloučit, poděkovat, i se omluvit za drobné dětské nezbednosti.

Střípky z historie

Dříve lidé neměli tolik možností, jak být k sobě ve slovech otevření. Pravidla dobrého chování jim to nedovolovala. Květiny tedy za ně promlouvaly zašifrovanými vzkazy. Kdo ovládal řeč květin, měl vyhráno. Tedy za předpokladu, že stejnými znalostmi disponoval i obdarovaný protějšek. Druh květiny, a dokonce i její barva dokázala říct mnohem více, než slova dovolovala. Květinové symboliky využívali dokonce i básníci či malíři ve svých dílech. Ovšem původně se květomluvou bavily ženy v orientálních harémech. Měly velmi omezenou možnost komunikace s vnějším světem, a tak vymyslely tento způsob domluvy, zvaný selam. Do Evropy se květomluva dostala v období křižáckých válek a v Čechách byla velmi oblíbenou především v době národního obrození. Dokonce i Božena Němcová s Hanušem Jurenou vydala roku 1835 knihu Nejnovější a nejpůvodnější selam čili květomluva. Jak šel čas, na význam květin jsme dávno zapomněli, ale můžeme si ho připomenout.

Kytička pro paní učitelku
Autor: istockphoto.com Kytička pro paní učitelku

Neslyšná slova růží

Hodí se, podle květomluvy, růže i pro paní učitelku? Hodí! Stačí jen zvolit správnou barvu. Tmavě rudá růže je vyjádřením díků a vděku. Tmavě růžová vyjadřuje vděčnost, světle růžová prosí o odpuštění a žlutá vyjadřuje pokoru, stejně jako fialová.

Aloe

Tak pokud paní učitelce dítě daruje aloe v květináči, je jasné, že se dítko cítí poněkud poškozeně, co se známek na vysvědčení týká. Aloe totiž říká: „Ublížila jste mi!“

Brambořík

Jedinečná květina pro všechny deváťáky. Brambořík totiž říká: „Končím!“

Kytička pro paní učitelku
Autor: istockphoto.com Kytička pro paní učitelku

Frézie

„Ještě je tu naděje!“ Že by žáček sliboval polepšení v příštím školním roce?

Gerbera

Kytice gerber by mohla doprovodit slova omluvy za celoroční zlobení. Protože gerbera znamená upřímnost, omluva by tak získala mnohem větší vážnost.

Gladiol

Stejně jako gerbera, i gladiol značí upřímnost všech vyřčených slov.

Kytička pro paní učitelku
Autor: istockphoto.com Kytička pro paní učitelku

Fialový hyacint

Hyacint ve fialové barvě se dokáže za děti omluvit. Pro zlobivé žáčky ideální květina, ne?

Iris

Iris, tedy kosatec je projevem úcty.

Karafiát

Stejně jako u růže, záleží na barvě. Karafiát žlutý znamená zklamání. Že by ze známek na vysvědčení? To karafiát růžový tvrdí, že žáček nezapomene, ať už na paní učitelku hodnou nebo příliš přísnou.

Kytička pro paní učitelku
Autor: istockphoto.com Kytička pro paní učitelku

Lilie

Především ta v oranžové barvě se opravdu nehodí nikdy a pro nikoho. Vyjadřuje totiž nenávist.

Orchidej

Slova orchideje jsou patrně určena pro příští školní rok, vyjadřují totiž touhu po větší schovívavosti.

Tak co, vybrali jste vhodnou květinu? Pokud ne, nevadí. V dnešní době už asi jen málokterá paní učitelka pochopí slova květin, ale potěší ji zaručeně každá kytice, kterou od svých žáčků dostane.

Text: Simona Bauer

Kytici můžete uvázat i sami. Jak na to, vám ukáže floristka v našem videu: 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Floristka Magdalena Dvořáková vám ukáže, jak uvázat jarní kytici z květů, které natrháte na louce

reklama

Článek je zařazen v: závěr školního roku , vysvědčení , květiny , pro učitelku , květomluva , omluva květinou

reklama

Přečtěte si také