Dopřejte trvalkám věčné mládí. Na podzim je ostříhejte, okopejte a rozdělte trsy
Jen málokterá okrasná zahrada se obejde bez vytrvalé krásy a záplavy květů skromných trvalek. Jsou to sice rostliny, které většinou vydrží růst a kvést na stejném místě po mnoho let, ale k tomu, aby tato místa skutečně zdobily, potřebují trochu pravidelné péče.
Trvalky jsou nejvýznamnější skupinou rostlin pro naše okrasné zahrady. Většinou jsou nenáročné, pokud jim dopřejeme vhodné umístění podle jejich individuálních požadavků, a především se nemusíme každoročně starat o jejich nový výsev a výsadbu jako u letniček. Většina znich nám promine dokonce i několik let, po které se jim nebudeme téměř vůbec věnovat. Dobře založený trvalkový záhon vydrží bez podzimního přesazování a dělení trsů asi 3–5 let, ale pak krása trvalek zeslábne, květy budou vykvétat vmenším množství i velikosti, některým se časem vytvoří holá místa uprostřed trsu a další zcela vymizí. Skutečně se to nestane hned prvním rokem, ale postupně, a nakonec nám nezbude nic jiného než celý záhon zrýt a osadit znovu. Samozřejmě existují mezi trvalkami i výjimky, které si dokážou žít zcela vlastním životem, ale těch zase tolik není.
Dopřejte trvalkám věčné mládí 3 Zdroj: istockphoto.com
Pravidelnou péčí můžeme trvalkové záhony udržet ve skvělé kondici po velmi dlouhou dobu. Co pro jejich krásu můžeme udělat teď, na podzim?
Před zimou většinu trvalek seřízneme a stonky slisty a odkvetlými květy vyhodíme na kompost. Tam ale patří samozřejmě pouze vpřípadě, že rostliny nevykazují známky napadení škůdci nebo plísní. Vtakovém případě nať usušíme a spálíme.
Seříznutím rostlin si vytvoříme dostatek prostoru, abychom mohli všechny květiny okopat a ze záhonu odstranit plevel. Pak přistoupíme k dělení a množení trvalek. Trsy vyryjeme nejlépe rycími vidlemi, rozdělíme je na několik částí a odstraníme, většinou oslabenou vnitřní část trsu i staré, slabé a suché výhony. Každý odkopek by měl obsahovat nejméně tři zdravé a silné výhony. Ty pak buď vysadíme zpět na původní místo nebo přeneseme na místa další. Nově vysazené rostliny nesmíme zapomenout důkladně zalít.
Dopřejte trvalkám věčné mládí 2 Zdroj: istockphoto.com
Podzimní dělení je vhodné provádět u otužilých trvalek, které nejsou náchylné kvymrzání a snesou i zimní vlhkost (kopretina, kostival, kyprej, len vytrvalý, denivka, stračka, krásnoočko, flox…). Nejlepším obdobím pro podzimní dělení je měsíc září, aby měly rostliny dost času do příchodu mrazů znovu a dobře zakořenit. Na podzim také dělíme ty trvalky, které vykvétají časně zjara (čemeřice, kamzičník, plicník…).