návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dopřejte trvalkám věčné mládí. Na podzim je ostříhejte, okopejte a rozdělte trsy

Simona Sedláčková , Vydáno: 12.09.2020
Dopřejte trvalkám věčné mládí
Autor: istockphoto.com Dopřejte trvalkám věčné mládí
Jen málokterá okrasná zahrada se obejde bez vytrvalé krásy a záplavy květů skromných trvalek. Jsou to sice rostliny, které většinou vydrží růst a kvést na stejném místě po mnoho let, ale k tomu, aby tato místa skutečně zdobily, potřebují trochu pravidelné péče.

reklama

Trvalky jsou nejvýznamnější skupinou rostlin pro naše okrasné zahrady. Většinou jsou nenáročné, pokud jim dopřejeme vhodné umístění podle jejich individuálních požadavků, a především se nemusíme každoročně starat o jejich nový výsev a výsadbu jako u letniček. Většina z nich nám promine dokonce i několik let, po které se jim nebudeme téměř vůbec věnovat. Dobře založený trvalkový záhon vydrží bez podzimního přesazování a dělení trsů asi 3–5 let, ale pak krása trvalek zeslábne, květy budou vykvétat v menším množství i velikosti, některým se časem vytvoří holá místa uprostřed trsu a další zcela vymizí. Skutečně se to nestane hned prvním rokem, ale postupně, a nakonec nám nezbude nic jiného než celý záhon zrýt a osadit znovu. Samozřejmě existují mezi trvalkami i výjimky, které si dokážou žít zcela vlastním životem, ale těch zase tolik není.

Dopřejte trvalkám věčné mládí
Autor: istockphoto.com Dopřejte trvalkám věčné mládí

Pravidelnou péčí můžeme trvalkové záhony udržet ve skvělé kondici po velmi dlouhou dobu. Co pro jejich krásu můžeme udělat teď, na podzim?

Před zimou většinu trvalek seřízneme a stonky s listy a odkvetlými květy vyhodíme na kompost. Tam ale patří samozřejmě pouze v případě, že rostliny nevykazují známky napadení škůdci nebo plísní. V takovém případě nať usušíme a spálíme.

Seříznutím rostlin si vytvoříme dostatek prostoru, abychom mohli všechny květiny okopat a ze záhonu odstranit plevel. Pak přistoupíme k dělení a množení trvalek. Trsy vyryjeme nejlépe rycími vidlemi, rozdělíme je na několik částí a odstraníme, většinou oslabenou vnitřní část trsu i staré, slabé a suché výhony. Každý odkopek by měl obsahovat nejméně tři zdravé a silné výhony. Ty pak buď vysadíme zpět na původní místo nebo přeneseme na místa další. Nově vysazené rostliny nesmíme zapomenout důkladně zalít.

Dopřejte trvalkám věčné mládí
Autor: istockphoto.com Dopřejte trvalkám věčné mládí

Podzimní dělení je vhodné provádět u otužilých trvalek, které nejsou náchylné k vymrzání a snesou i zimní vlhkost (kopretina, kostival, kyprej, len vytrvalý, denivka, stračka, krásnoočko, flox…). Nejlepším obdobím pro podzimní dělení je měsíc září, aby měly rostliny dost času do příchodu mrazů znovu a dobře zakořenit. Na podzim také dělíme ty trvalky, které vykvétají časně zjara (čemeřice, kamzičník, plicník…).

Na podzim bývá zahrada nejkrásnější a nejbarevnější:

Jsou opravdu výrazné

Astry jsou ideální květiny na podzimní zahradu. Jak je pěstovat?

Hvězdnice

Podzimní astry kvetou už teď. Tyto trvalky budou zdobit zahradu roky

reklama

Článek je zařazen v: podzimní , péče , o zahradu , zahradní , práce , podzim , dělení trvalek , množení , jak namnožit

reklama

Přečtěte si také