27. července 2022 08:00
redakce Prima LivingCo vás v srpnu čeká na zahradě: Zalévejte, sklízejte ovoce i zeleninu, zaštípněte rajčata
Vrchol léta přináší zklidnění zahradních prací, nastává čas sklizně a zaslouženého odpočinku. Zastavte se a potěšte pohledem na výsledky svého snažení.
Postarejte se o vodu a zavlažování
Zalévání je momentálně snad nejdůležitější prací na zahradě. Balkonové květiny zalévejte i dvakrát denně. Důležitá je i zálivka krátce vysazených stromů.
Nezapomínejte také doplňovat vodu do zahradních jezírek.
Sklízejte ovoce a pečujte o stromy
Pravidelně sklízejte zralé ovoce, nenechte je zkazit, hniloba se pak velmi rychle šíří na další plody.
Jakmile sklidíte úrodu zpeckovin, jako jsou třešně, višně, broskve, meruňky a švestky, stromy prořežte. Klidně se pusťte do radikálního řezu a prosvětlete koruny stromů. Především odstraňte větve, směřující do středu koruny.
Objevili jste na jabloních a slivoních malé pavučinky? Pak je patrně napadly svilušky. Proveďte neprodleně postřik. Použijte přípravky na bázi řepkového oleje.
Zaštípněte rajčata
Rajčata mívají tendenci v srpnu stále bujně růst a nasazovat nové a nové plody, které však už většinou nemívají šanci dostatečně dorůst a dozrát. Rostliny proto asi v polovině srpna zaštípněte, ať raději veškerou energii vrhnou do zrání plodů. Nově nasazené plody by zbytečně odebíraly živiny a stejně by nestačily dozrát. Na konci měsíce už ukončete hnojení rajčat.
Postarejte se o maliny a ostružiny
Také maliny potřebují v srpnu vaši péči. Posbírejte poslední plody, odplozené výhonky odstraňte a odstřihněte i příliš slabé výhony.
Naopak ostružiny teprve začínají dozrávat. Jejich dlouhé, poléhavé výhony raději přehoďte přes dřevěnou oporu nebo přes plot, aby mohly plody lépe dozrávat, jednoduše aby se k nim dostalo slunce.
Začíná čas výsadby cibulovin
V polovině nebo klidně i koncem měsíce srpna začněte s výsadbou jarních cibulovin. V srpnu je čas na kandíky, řebčíky, sněženky, bledule, narcisy, ladoňky a sternbergie. Na tulipány nebo okrasné česneky zatím nespěchejte, ty půjdou do země až v průběhu září.
Vyčarujte ty největší květy jiřinek a chryzantém
Průběžně omezujte počet poupat na chryzantémách a jiřinkách a pravidelně rostliny přihnojujte. Toužíte přece po velkých květech!
Těšíte se na velké dýně?
Začínají dozrávat první ozdobné tykve. Pod každý plod dejte slámu nebo dlaždici, aby se zabránilo styku spůdou. Tykve nechte dobře vyzrát, jen tak vám vydrží jako krásná dekorace po celou zimu.
Sbírejte dozrálá semena
Pořiďte si vlastní zásobu semen letniček na příští rok. Některé květiny stačí jenom obejít a semena sebrat (aksamitníky, jiřinky, cínie), jiné musíte trochu přelstít. Například hrachory po dozrání vystřelují semena do dálky a vám by nic nezbylo. Nasaďte na jejich lusky igelitové sáčky, aby se vám podařilo semena zachytit.